Eerste Duitse handelstekort sinds 1991 na daling export
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland heeft in mei voor het eerst sinds 1991 een handelstekort in een maand laten zien, na een onverwachte daling van de export. De uitvoer van de grootste economie van de eurozone en de belangrijkste Europese handelspartner van Nederland kampte met problemen in de toeleveringsketen door de oorlog in Oekraïne en de coronamaatregelen in China.
De export nam in mei met 0,5 procent af ten opzichte van een maand eerder, meldde het Duitse statistiekbureau Destatis. Economen hadden vooraf gerekend op een stijging met 0,7 procent. De Duitse import liet daarentegen een sterker dan verwachte toename van 2,7 procent zien.
De handelsbalans van Duitsland, ofwel het verschil tussen de export en import, verslechterde daardoor tot een tekort van 1 miljard euro. Dit komt mede doordat Duitsland meer energie moet importeren tegen hogere prijzen als gevolg van de oorlog in Oekraïne en de westerse sancties tegen Rusland.
Ten opzichte van mei vorig jaar steeg de export met 11,7 procent en nam de import met 27,8 procent toe. De export naar Rusland steeg in mei met ruim 29 procent ten opzichte van april. Op jaarbasis kelderde de Duitse uitvoer naar het land met bijna 55 procent. De Duitse invoer van Russische goederen daalde 9,8 procent ten opzichte van april.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Voormalig topman van investeringsmaatschappij HAL Martijn van der Vorm is op 67-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het bedrijf dinsdag bekendgemaakt. Van der Vorm was 21 jaar voorzitter van de raad van bestuur en tot mei 2025 voorzitter van de raad van commissarissen.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors, met een beursnotering in New York, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de opbrengsten zien stijgen. Ook de winst nam toe, werd dinsdag bekend.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers in New York verzilverden dinsdag een deel van hun winsten, na de recordstanden op de koersenborden vorige week. Het sentiment werd gedrukt door stijgende olieprijzen en een zorgwekkend bericht over AI-bedrijf OpenAI.
4 uur geledenXIAN (ANP/BLOOMBERG) - De verliezen bij het Chinese Longi Green Energy Technology, de grootste producent van zonnepanelen ter wereld, zijn afgelopen kwartaal flink opgelopen. Dat komt vooral doordat fabrikanten meer produceren dan er vraag is.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft vorige week meerdere chipapparatuurbedrijven opgedragen om bepaalde leveringen aan de grote Chinese chipmaker Hua Hong stop te zetten. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters.
7 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De winst van de Europese vliegtuigbouwer Airbus is in het eerste kwartaal van dit jaar gehalveerd. Dat komt doordat de levering van vliegtuigen in die periode daalde tot het laagste niveau sinds 2009, zo werd dinsdag bekendgemaakt.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het besluit van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) om uit oliekartel OPEC te stappen en de olieproductie op te voeren, leidt voorlopig niet tot lagere olieprijzen, verwacht energiedeskundige Hans van Cleef. "De VAE kunnen wel meer gaan produceren, maar de exportcapaciteit is natuurlijk erg beperkt. Op de korte termijn zullen de effecten minimaal zijn", zegt Van Cleef van onderzoeksbureau EqoLibrium.
8 uur geleden