Eerste Duitse handelstekort sinds 1991 na daling export
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland heeft in mei voor het eerst sinds 1991 een handelstekort in een maand laten zien, na een onverwachte daling van de export. De uitvoer van de grootste economie van de eurozone en de belangrijkste Europese handelspartner van Nederland kampte met problemen in de toeleveringsketen door de oorlog in Oekraïne en de coronamaatregelen in China.
De export nam in mei met 0,5 procent af ten opzichte van een maand eerder, meldde het Duitse statistiekbureau Destatis. Economen hadden vooraf gerekend op een stijging met 0,7 procent. De Duitse import liet daarentegen een sterker dan verwachte toename van 2,7 procent zien.
De handelsbalans van Duitsland, ofwel het verschil tussen de export en import, verslechterde daardoor tot een tekort van 1 miljard euro. Dit komt mede doordat Duitsland meer energie moet importeren tegen hogere prijzen als gevolg van de oorlog in Oekraïne en de westerse sancties tegen Rusland.
Ten opzichte van mei vorig jaar steeg de export met 11,7 procent en nam de import met 27,8 procent toe. De export naar Rusland steeg in mei met ruim 29 procent ten opzichte van april. Op jaarbasis kelderde de Duitse uitvoer naar het land met bijna 55 procent. De Duitse invoer van Russische goederen daalde 9,8 procent ten opzichte van april.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met een kleine winst begonnen aan de nieuwe beursmaand. Beleggers deden het rustig aan na het lange weekend en de sterke opmars in april. Aalberts (plus 7 procent) behoorde tot de sterkste stijgers bij de middelgrote bedrijven na een goed ontvangen kwartaalupdate van de industrieel toeleverancier. De Belgische bank KBC verhoogde het advies voor Aalberts naar kopen.
56 minuten geledenDUBAI (ANP) - Dubai International Airport, normaal de drukste luchthaven ter wereld, heeft in maart de passagiersaantallen zien kelderen door de oorlog in het Midden-Oosten en de ernstige verstoringen van het vliegverkeer in de regio. Volgens de luchthaven daalde het aantal reizigers die maand met 66 procent in vergelijking met een jaar eerder tot 2,5 miljoen.
1 uur geledenDE MEERN (ANP) - Huizenkopers en mensen die bijvoorbeeld een verbouwing willen financieren hebben afgelopen maand minder hypotheken aangevraagd, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN). De gestegen hypotheekrente maakte zowel kopers als niet-kopers terughoudender.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse defensiesoftwarebedrijf Intelic heeft maandag een platform gelanceerd waar Europese ministeries van Defensie direct drones kunnen kopen. Daarmee worden inkooptrajecten voor "mission-ready drones" aanzienlijk verkort, meldt het bedrijf. Het platform lijkt op een recent gelanceerde dronemarktplaats voor het Amerikaanse leger, ontwikkeld met Amazon.
1 uur geledenSINGAPORE (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Cryptomunt bitcoin is voor het eerst in meer dan drie maanden weer meer dan 80.000 dollar waard geworden. Handelaren verwerkten gemengde berichten over de oorlog in het Midden-Oosten. Verder lijkt sprake van optimisme dat er in de Verenigde Staten een doorbraak is in onderhandelingen over een bepaling in een wetsvoorstel voor cryptowetgeving.
2 uur geledenGRAPEVINE (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse videogameketen GameStop heeft een bod uitgebracht op eBay van bijna 56 miljard dollar (bijna 48 miljard euro). GameStop wil van de onlinemarktplaats een concurrent maken voor webwinkelconcern Amazon.
2 uur geledenZEIST (ANP) - De Nederlandse industrie heeft in april meer orders ontvangen door zorgen bij klanten over verstoringen van toeleveringsketens vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) haalden klanten door die onzekerheid orders naar voren. Dat leidde ook weer tot een hogere productie.
2 uur geleden