Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eerste door bondgenoten betaalde Amerikaanse wapens naar Oekraïne

Eerste door bondgenoten betaalde Amerikaanse wapens naar Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De eerste wapens die Nederland en andere Oekraïne-bondgenoten hebben aangeschaft in de Verenigde Staten zijn volgens de NAVO al naar Oekraïne gestuurd. Onderdelen van vier pakketten van elk zo'n half miljard euro "vloeien al" naar het land, zegt een NAVO-functionaris. De eerste zendingen zullen in ieder geval kostbare luchtverdedigings- en langeafstandsraketten bevatten, zegt Oekraïne.

De VS zijn sinds deze zomer weer bereid extra wapens en munitie naar Oekraïne te sturen, mits bondgenoten daarvoor betalen. Sinds het aantreden van president Donald Trump kreeg Oekraïne enkel nog nazendingen van onder Trumps voorganger beloofde hulp. Nederland kondigde meteen aan een eerste pakket van het nieuwe zogenoemde PURL-programma voor zijn rekening te willen nemen. Duitsland en Canada volgden, en Noorwegen, Zweden en Denemarken betalen er samen één.

"Vier pakketten zijn al bekostigd en uitrusting stroomt al" naar Oekraïne, aldus de NAVO. Eind augustus keurde de Amerikaanse regering de levering goed van een aantal door Nederland en door Noorwegen, Zweden en Denemarken betaalde raketten. Die kostten omgerekend een kleine 700 miljoen euro.

Patriot-raketten

In de eerste twee pakketten zitten "zeker" raketten voor het belangrijke Patriot-luchtverdedigingssysteem waarom Oekraïne erg verlegen zit, zegt president Volodymyr Zelensky. Deze Patriot- batterijen zijn cruciaal om de vrijwel dagelijkse zware Russische bombardementen te kunnen afslaan. Alleen Patriots zijn opgewassen tegen de snelste Russische raketten.

Oekraïne krijgt volgens Zelensky ook Himars-langeafstandsraketten. Daarmee bestookt Oekraïne militaire doelen diep in Rusland om de druk vanuit de lucht en op het front te verlichten, maar ook steeds vaker raffinaderijen en andere infrastructuur.

Meer uit Buitenland

Lange rijen bij uitvaart ayatollah Khamenei

TEHERAN (ANP) - Duizenden mensen hebben zich zaterdagochtend verzameld bij de 'Grote Mosalla', de Imam Khomeini-moskee in Teheran. Daar gaat de uitvaart van de omgekomen opperste leider Ali Khamenei van start. De ayatollah werd eind februari gedood bij een Amerikaans-Israëlische aanval.

50 minuten geleden
Bolsonaro mag straf onder huisarrest blijven uitzitten

BRASILIA (ANP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag zijn straf onder huisarrest blijven uitzitten. Dat heeft het hooggerechtshof bepaald.

2 uur geleden
Coalitie Jemen reageert fel op dreigementen Houthi's

SANAA (ANP) - De door Saudi-Arabië geleide internationale coalitie in Jemen waarschuwt dat zij resoluut en met "ongekende kracht" zal reageren op elke poging van de Jemenitische Houthi's om Saudi-Arabië aan te vallen. De Houthi's dreigden eerder vrijdag Saudische luchthavens en andere doelwitten aan te vallen.

2 uur geleden
Poetin viert inname Oekraïense stad Kostjantynivka

MOSKOU (ANP) - Bij de verovering van de stad Kostjantynivka heeft Oekraïne volgens de Russische president Vladimir Poetin zware verliezen geleden. Rusland stelt de Oost-Oekraïense stad te hebben ingenomen, nieuws dat Poetin volgens het Kremlin vierde tijdens een bezoek aan een commandopost van het leger.

4 uur geleden
Dodental aardbevingen Venezuela verder opgelopen

CARACAS (ANP/RTR/AFP) - Het dodental na de zware aardbevingen in Venezuela is verder opgelopen. Door het natuurgeweld zijn zeker 2645 mensen om het leven gekomen, meldt het ministerie van Informatie.

7 uur geleden
President Mexico roept WK-fans op tot 'verantwoorde vieringen'

MEXICO-STAD (ANP/DPA) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum heeft haar landgenoten in aanloop naar de volgende WK-wedstrijd van Mexico opgeroepen op een verantwoorde manier feest te vieren. Er vonden eerder meerdere dodelijke incidenten plaats.

8 uur geleden
Bosbrand bij Costa Brava nog niet onder controle

CALONGE (ANP) - Een bosbrand in de bergen in Catalonië niet ver van de Costa Brava is na een dag blussen nog niet onder controle en breidt zich volgens Spaanse media juist uit door harde wind en droogte. De brand zou inmiddels duizend hectare beslaan, volgens de krant El Periódico.

9 uur geleden