
Eerste dag Vierdaagse geschrapt wegens verwachte hitte
NIJMEGEN (ANP) - De Vierdaagse van Nijmegen is dit jaar vanwege de hitte een driedaagse en begint niet dinsdag maar woensdag. Het bestuur van stichting De 4Daagse heeft geen andere keuze dan de eerste wandeldag van de 104e Vierdaagse te schrappen. De weersomstandigheden zijn dinsdag uniek, volgens marsleider Henny Sackers en nog slechter dan in 2006, toen er twee wandelaars bezweken aan de warmte en de rest van de Vierdaagse werd afgelast. Sackers spreekt van een unieke en historische beslissing.
Volgens Sackers heeft de eigen weerdienst van de Vierdaagse "code rood" voorspeld voor het Rijk van Nijmegen en de Betuwe, waar de Vierdaagse de eerste dag normaal gesproken doorheen trekt. Alternatieve hittescenario’s die de Vierdaagse heeft zijn daarvoor niet toereikend, zei hij op een zeer drukbezochte persconferentie in Nijmegen. De hele Vierdaagse een dag opschuiven is organisatorisch niet te doen.
Het Vierdaagsebestuur en ook burgemeester Hubert Bruls van Nijmegen benadrukken dat het besluit niet alleen is genomen vanwege de gezondheid van de wandelaars, maar ook vanwege de gezondheid van de honderden mensen die elke dag in touw zijn om de wandeltocht goed te laten verlopen. Ook het Rode Kruis en andere zorgorganisaties zouden overbelasting door zulke extreme temperaturen wellicht niet kunnen bolwerken.
Teleurstelling
Marsleider Sackers raadt lopers ten stelligste af om dinsdag op eigen gelegenheid toch te gaan lopen. Er is geen enkele voorziening onderweg, ook geen medische zorg, benadrukt hij. Lopers krijgen na drie succesvolle dagen lopen wel een Vierdaagsekruisje, een officiële onderscheiding. De reglementen voorzien in een dag uitval, aldus het bestuur.
Sackers is "zeer teleurgesteld" dat dit besluit nodig was na twee coronajaren waarin de Vierdaagse helemaal niet kon doorgaan. Het lijkt wel alsof er een vloek op de 104e Vierdaagse rust". De burgemeesters van Lingewaard, Overbetuwe en Arnhem, "doorkomstgemeenten" op dinsdag, zijn zondag ingelicht. De ruim 42.000 wandelaars krijgen een app of een mail en horen het besluit ook bij het ophalen van hun startbewijs.
Vierdaagsefeesten
De Vierdaagsefeesten, die zaterdag begonnen, gaan vooralsnog gewoon door, volgens burgemeester Bruls. Er komen dinsdag mogelijk wel wat aanpassingen in het programma voor overdag wegens de grote hitte.
De Vierdaagse start nu woensdagmorgen vroeg met het parcours dat richting Wijchen voert. In Nijmegen is het die dag Roze Woensdag. Veel lopers gaan die dag ook roze gekleed.
Meer uit Binnenland
ZEVENBERGSCHEN HOEK (ANP) - Een man die zaterdagavond de snelweg A16 wilde oversteken, is aangereden en overleden, meldt de politie. Het ongeluk gebeurde rond 22.15 uur bij het Noord-Brabantse Zevenbergschen Hoek. Zijn identiteit is nog onbekend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de rellen zaterdag in Den Haag is ook het Binnenhof beschadigd. Het monumentale Tweede Kamergebouw is al vier jaar gesloten omdat het wordt gerenoveerd, maar toch forceerden mensen het toegangshek en gooiden objecten naar het gebouw. Dat meldt Binnenhofrenovatie, project van het Rijksvastgoedbedrijf.
3 uur geledenCASTRICUM (ANP) - De zeer grote brand in een strandpaviljoen in het Noord-Hollandse Castricum is onder controle. De brandweer is nog wel aan het nablussen, meldt de Veiligheidsregio Noord-Holland Noord. Een derde van de strandtent is volledig afgebrand.
3 uur geledenCASTRICUM (ANP) - Het blussen van de zeer grote brand in een strandpaviljoen in het Noord-Hollandse Castricum duurt nog zeker enkele uren. Door de harde wind blijft de brand zich nog uitbreiden, meldt de Veiligheidsregio Noord-Holland Noord.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Acteur Yorick van Wageningen, die vooral in het buitenland woont en werkt, heeft voor het eerst in vijf jaar weer een hoofdrol in een grote Nederlandse speelfilm. Van Wageningen is volgend jaar te zien in Downtown van Michiel van Erp, een film over de Amsterdamse gayscene in de jaren tachtig en de aidsepidemie. Andere grote rollen zijn voor Hans Kesting, Roeland Fernhout, Daniël Cornelissen, Thor Braun en Sebastián Mrkvicka.
5 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - Zeven woningen aan de Bonenburg in het noorden van Vlissingen zijn zwaar beschadigd geraakt door een explosie in de nacht naar zondag, meldt de politie. Die spreekt van een "enorme ravage" en gaat uit van een misdrijf. Eén persoon is naar een ziekenhuis gebracht.
8 uur geledenBAVEL (ANP) - De politie is op zoek naar een automobilist die is doorgereden na een zwaar ongeval op de A27 ter hoogte van Bavel (Noord-Brabant). Bij het ongeluk raakte een 36-jarige man uit Breda zwaargewond.
12 uur geleden