Eerste cruiseschip in Rotterdam krijgt stroom aan wal
ROTTERDAM (ANP) - Cruiseschepen die aanmeren in Rotterdam kunnen voortaan stroom vanaf de kade krijgen. Maandag is de walstroominstallatie hiervoor bij de Cruise Terminal op de Wilhelminapier in gebruik genomen. Daarmee loopt de haven in Rotterdam vooruit op Europese wetgeving waarin staat dat alle cruiseschepen in Europese havens over een aantal jaar gebruik moeten maken van walstroom.
Het cruiseschip AIDAnova kreeg maandag stroom aan wal dankzij een netaansluiting met duurzame elektriciteit. Die is aangelegd over een lengte van anderhalve kilometer door Rotterdam-Zuid.
Bijna de helft van de tijd ligt een cruiseschip in een haven. Walstroom is daardoor een effectieve manier voor cruiseschepen om te verduurzamen volgens Dirk Inger, die bij cruisemaatschappij AIDA over duurzaamheid gaat. Ook is walstroom bevorderlijk voor de luchtkwaliteit en kan in die tijd aan wal onderhoud aan het schip worden gepleegd, omdat de motoren worden uitgeschakeld, voegt hij eraan toe. Vanuit klimaatactivisten is geregeld kritiek op de milieu- en klimaatimpact van cruisetoerisme.
Niet volledig uitstootvrij
Walstroom maakt een schip aan wal niet volledig uitstootvrij, maar bespaart ongeveer 80 procent ten opzichte van een schip dat aan wal energie gebruikt via generatoren die op fossiele brandstoffen draaien. Hoeveel dat scheelt op de totale uitstoot van een cruiseschip is niet bekend.
Rotterdam is de dertiende Europese haven waar walstroom mogelijk is, vertelt Inger. Er is daarmee nog een lange weg te gaan, want de schepen van AIDA varen naar ongeveer driehonderd verschillende havens. In bijvoorbeeld Spanje, Italië en Griekenland is nog helemaal geen walstroom mogelijk, stelt hij.
Inkomsten
Voor Rotterdam zijn de ruim honderd cruiseschepen die jaarlijks in de stad aanmeren een waardevolle bron van inkomsten, zegt havenwethouder Robert Simons. "Door ze aan de stekker te leggen, verbeteren we nu de luchtkwaliteit en verminderen we de geluidsoverlast."
Meer uit Financieel
CARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.
7 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
1 dag geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
1 dag geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
1 dag geleden