Eerste buitenlandse optreden premier Schoof start in Brussel
BRUSSEL (ANP) - Het eerste buitenlandse optreden van premier Dick Schoof brengt hem maandag naar Brussel. Hij heeft daar een ontmoeting met voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie en EU-parlementsvoorzitter Roberta Metsola. Het gaat om een kennismakingsbezoek, nog niet om het doen van zaken. In het hoofdlijnenakkoord van PVV, VVD, NSC en BBB staat een flinke wensenlijst die het nieuwe kabinet-Schoof in Brussel gedaan moet zien te krijgen.
Schoof is een onbekende in Brussel. Het zal voor hem een flinke klus worden om een plaats te veroveren in het bonte gezelschap van regeringsleiders uit de Europese Unie én om voor Nederland weer een plek van betekenis te veroveren in het Brusselse krachtenveld. Ex-premier Mark Rutte was na veertien jaar gepokt en gemazeld en stond bekend als oliemannetje.
Het is de vraag of dit alles Schoof gaat lukken. Zijn kabinet is op pad gestuurd met wensen die in Europa op zijn zachtst gezegd niet met gejuich zullen worden onthaald. PVV, VVD, NSC en BBB willen onder andere minder financieel afdragen aan de Europese Unie en meer ruimte en vooral een uitzonderingspositie voor de Nederlandse boeren. Ook staat in het hoofdlijnenakkoord dat Nederland een opt-out op asiel en migratie wil, terwijl er tegelijkertijd het besef is dat zo'n opt-out niet realistisch is.
De premier gaat maandag mogelijk wel bij Von der Leyen polsen wat voor soort kandidaat zij voor ogen heeft voor de nieuwe Nederlandse Eurocommissaris. Von der Leyen gaat de komende weken haar nieuwe team samenstellen. Namens Nederland is nu Wopke Hoekstra (CDA) Eurocommissaris. Schoof versprak zich vrijdag tijdens zijn wekelijkse persconferentie, door te zeggen dat Hoekstra een goede kandidaat is. Meerdere kandidaten hebben volgens Schoof interesse getoond.
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - Democraten Gorinchem heeft opnieuw de meeste stemmen gehaald bij de herverkiezingen in de Zuid-Hollandse gemeente. Woensdag kreeg de partij 26,3 procent van de stemmen, goed voor 7 zetels. Dat is gelijk aan het aantal zetels dat de partij had gekregen bij de verkiezingen in maart. Stadsbelang is opnieuw tweede geworden met 4 zetels.
24 minuten geledenNUNSPEET (ANP) - In Nunspeet hangt woensdagavond nog een sterke rooklucht, meldt een ANP-verslaggever. Door de windrichting werd de rook van de grote natuurbrand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in de richting van de Gelderse buurplaats gedreven.
1 uur geleden'T HARDE (ANP) - Burgemeester Harm-Jan van Schaik van Elburg, waar 't Harde onder valt, prijst de inzet van de vele brandweermensen bij de natuurbrand. "Ik vind het prettig om te merken dat ons land zo goed georganiseerd is, dat uit het hele land tot Limburg aan toe hier brandweerkorpsen staan." Ook burgemeester Céline Blom van het naastgelegen Nunspeet spreekt "grote waardering" uit voor de hulpdiensten.
2 uur geleden'T HARDE (ANP) - Het is nog niet duidelijk of er materiaal tot ontploffing is gebracht woensdag op het militaire oefenterrein bij 't Harde waar een grote natuurbrand ontstond. Dat meldt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee. Op het terrein Artillerie Schietkamp (ASK) waren meerdere oefeningen. Of er tijdens die oefeningen iets gebeurd is dat heeft geleid tot de brand wordt nog onderzocht.
2 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer verwacht dat de natuurbrand op het militaire oefenterrein bij 't Harde niet verder uitbreidt. Dat zegt een woordvoerster van de veiligheidsregio. De brand is nog niet volledig onder controle, zegt ze er wel bij en het vuur kan "her en der" nog oplaaien. Het gaat om een gebied van 500 hectare.
3 uur geleden'T HARDE (ANP) - Een deel van de natuurbrand in 't Harde is onder controle, zegt een woordvoerster van de veiligheidsregio die ter plaatse is. "Wij verwachten en hopen dat het binnen nu en afzienbare tijd voor het hele gebied geldt."
4 uur geledenDE BILT (ANP) - De rook van de grote natuurbrand op de Veluwe heeft ook Engeland bereikt. Op satellietbeelden is zichtbaar dat de rookpluim over Norwich trekt. Rond 17.00 uur was de pluim duidelijk voor de kust van Engeland te zien.
4 uur geleden