Eerste boete voor seksuele straatintimidatie op basis nieuwe wet
ROTTERDAM (ANP) - Een 33-jarige verdachte van seksuele straatintimidatie is woensdag veroordeeld tot een boete van 280 euro, waarvan 180 euro voorwaardelijk. De rechter in Rotterdam noemde het gedrag van Asmerom Z. intimiderend. Dat Z. een jonge vrouw op straat bij de heupen pakte, vindt de rechter "vernederend, vreesaanjagend en onterend".
Z. is de eerste verdachte die is veroordeeld op basis van de nieuwe wet seksuele misdrijven die sinds 1 juli geldt. In Rotterdam, Arnhem en Utrecht loopt sindsdien een proef van een jaar om het nieuwe wetsartikel te handhaven. In Rotterdam gebeurt dat met speciaal opgeleide boa's, die eropuit zijn mannen op heterdaad aan te houden na bijvoorbeeld sissen of het maken van seksuele opmerkingen.
Z. zou op 9 augustus op het Schouwburgplein in Rotterdam een jonge vrouw indringend seksueel hebben benaderd door haar aan te spreken, achterna te lopen en haar heupen vast te pakken. Boa's in burger zagen dat de vrouw daar niet van was gediend en afwerende bewegingen maakte.
Verdachte niet op de hoogte
"Wat de verdachte heeft gedaan is indringend en seksueel", zei de officier van justitie, die een boete van 280 euro had geëist of een celstraf van vijf dagen als de boete niet wordt voldaan. De rechter matigde de boete, omdat de verdachte in augustus mogelijk nog niet op de hoogte was van de strafbaarheid van seksuele intimidatie in het openbaar.
"Van op straat iemand op deze manier seksueel te intimideren, ervaren mensen overlast, voelen zij zich onveilig en worden zij gehinderd om zichzelf te zijn als zij zich in het openbaar begeven", oordeelde de rechter. "Niet zelden leidt seksueel intimiderend gedrag tot aanpassingsgedrag. Mensen gaan naar andere plekken toe of gaan zich anders kleden of gedragen. Het openbare leven wordt aangetast."
Media-aandacht
De zaak trok grote belangstelling van de media. "U zult zich het habbiebabbie zijn geschrokken", zei de rechter bij aanvang van de zitting. De verdachte vroeg via zijn tolk vergeefs om uitstel van de zaak en drong erop aan dat hij een advocaat mocht raadplegen. Die verzoeken wees de rechter af. Z. weigerde verder antwoord te geven op vragen van de rechter.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Van kinderen en jongeren tussen de 10 en 18 jaar heeft 62 procent het gevoel dat hun mening niet meetelt bij de gemeente, wijst een peiling van UNICEF Nederland onder meer dan duizend kinderen uit. Dit terwijl 72 procent van de kinderen graag hun mening zou willen inbrengen bij de gemeente.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen deden vorig jaar melding van vermoedens van misstanden op de werkvloer, meldt het Huis voor Klokkenluiders (HvK). Er werden bijna 700 aanvragen voor advies ingediend, het hoogste aantal sinds de oprichting van het adviespunt in 2016. In 2024 waren het er nog 467. Bijna alle klokkenluiders zeggen dat ze na melding benadeeld worden, hoewel dat wettelijk verboden is.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is maandagavond een tweede groep gestrande Nederlanders uit het Midden-Oosten aangekomen. De vlucht van TUI uit Hurghada (Egypte) landde even na 22.20 uur. De reizigers aan boord waren eerst met een vliegtuig van Defensie opgehaald uit Muscat, de hoofdstad van Oman.
7 uur geledenARNHEM (ANP) - De gynaecoloog van het Rijnstate die in de jaren zeventig en tachtig zijn eigen sperma gebruikte als donorzaad heeft zeker zestien donorkinderen verwekt. Dat meldt het Arnhemse ziekenhuis maandag op basis van onafhankelijk onderzoek naar de manier waarop in het verleden met donorzaad is omgegaan. De bekentenis van de voormalige arts was daarvoor de aanleiding. De man, die werkte in de kliniek van het Elisabeth Gasthuis dat later samen met twee andere ziekenhuizen Rijnstate werd, heeft een erfelijke ziekte.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Claudia de Breij doet in 2026 opnieuw de Oudejaarsconference. Het wordt de vierde keer dat de cabaretière op oudejaarsavond op NPO 1 terugblikt op het voorbije jaar.
8 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Frenna en Sef zijn maandag de belangrijkste winnaars geworden van de Edison Pop 2026. Zij kregen in het AFAS Theater in Leusden de prijzen voor respectievelijk beste single (ZAZAA) en beste album (lieve monsters). DI-RECT kreeg de Edison Oeuvreprijs en Samuel Welten viel tweemaal in de prijzen.
9 uur geledenDE BILT (ANP) - In het Waddengebied, Friesland en in de kop van Noord-Holland komt dichte mist voor. Het zicht kan minder dan 200 meter zijn, meldt het KNMI. Het verkeer kan hier hinder van ondervinden.
9 uur geleden