Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eerste boete voor seksuele straatintimidatie op basis nieuwe wet

Eerste boete voor seksuele straatintimidatie op basis nieuwe wet

ROTTERDAM (ANP) - Een 33-jarige verdachte van seksuele straatintimidatie is woensdag veroordeeld tot een boete van 280 euro, waarvan 180 euro voorwaardelijk. De rechter in Rotterdam noemde het gedrag van Asmerom Z. intimiderend. Dat Z. een jonge vrouw op straat bij de heupen pakte, vindt de rechter "vernederend, vreesaanjagend en onterend".

Z. is de eerste verdachte die is veroordeeld op basis van de nieuwe wet seksuele misdrijven die sinds 1 juli geldt. In Rotterdam, Arnhem en Utrecht loopt sindsdien een proef van een jaar om het nieuwe wetsartikel te handhaven. In Rotterdam gebeurt dat met speciaal opgeleide boa's, die eropuit zijn mannen op heterdaad aan te houden na bijvoorbeeld sissen of het maken van seksuele opmerkingen.

Z. zou op 9 augustus op het Schouwburgplein in Rotterdam een jonge vrouw indringend seksueel hebben benaderd door haar aan te spreken, achterna te lopen en haar heupen vast te pakken. Boa's in burger zagen dat de vrouw daar niet van was gediend en afwerende bewegingen maakte.

Verdachte niet op de hoogte

"Wat de verdachte heeft gedaan is indringend en seksueel", zei de officier van justitie, die een boete van 280 euro had geëist of een celstraf van vijf dagen als de boete niet wordt voldaan. De rechter matigde de boete, omdat de verdachte in augustus mogelijk nog niet op de hoogte was van de strafbaarheid van seksuele intimidatie in het openbaar.

"Van op straat iemand op deze manier seksueel te intimideren, ervaren mensen overlast, voelen zij zich onveilig en worden zij gehinderd om zichzelf te zijn als zij zich in het openbaar begeven", oordeelde de rechter. "Niet zelden leidt seksueel intimiderend gedrag tot aanpassingsgedrag. Mensen gaan naar andere plekken toe of gaan zich anders kleden of gedragen. Het openbare leven wordt aangetast."

Media-aandacht

De zaak trok grote belangstelling van de media. "U zult zich het habbiebabbie zijn geschrokken", zei de rechter bij aanvang van de zitting. De verdachte vroeg via zijn tolk vergeefs om uitstel van de zaak en drong erop aan dat hij een advocaat mocht raadplegen. Die verzoeken wees de rechter af. Z. weigerde verder antwoord te geven op vragen van de rechter.

Meer uit Binnenland

Activisten Gaza-vloot gaan aangifte doen van seksueel geweld

AMSTERDAM (ANP) - Zeven Nederlandse deelnemers van de Global Summud Flotilla die op weg waren naar Gaza gaan aangifte doen bij het Openbaar Ministerie van seksueel geweld, mishandeling, vernedering en marteling door Israëlische militairen. Dat meldt de organisatie en bevestigt advocatenkantoor Prakken D'Oliveira Human Rights Lawyers uit Amsterdam, dat de organisatie helpt met de aangifte. Uit medische dossiers, forensische rapportages en röntgenfoto's blijkt volgens de organisatie "ernstig letsel, waaronder gebroken ribben, zenuwbeschadigingen en ander lichamelijk trauma".

46 minuten geleden
Herstel kabels vertraagd: tot zondag geen treinen bij Rotterdam

UTRECHT (ANP) - Het herstellen van de door een brand beschadigde kabels bij Rotterdam duurt langer dan gedacht. Tot zondagochtend 5 juli rijden er daardoor geen treinen van Rotterdam naar het zuiden. Dat kan ook nog maandag worden, stelt ProRail.

1 uur geleden
Zeker 64 slachtoffers in Tarwekampzaak dienen schadeclaim in

DEN HAAG (ANP) - 64 slachtoffers willen schadevergoeding in de zaak over de dodelijke explosie aan de Tarwekamp in Den Haag, meldde het Openbaar Ministerie donderdag tijdens de zevende voorbereidende zitting. Dat aantal loopt mogelijk nog op. De rechtbank sprak later over mogelijk zeventig vorderingen en beloofde over uiterlijk twee weken een overzicht te verstrekken. De zaak telt volgens het OM in totaal 96 slachtoffers.

1 uur geleden
Storing Maasstad Ziekenhuis voor groot deel verholpen

ROTTERDAM (ANP) - De ICT-storing waar het Maasstad Ziekenhuis in Rotterdam sinds woensdagochtend mee kampt, is voor een groot deel verholpen. Dat meldt het ziekenhuis donderdag. "Maar nog niet alles werkt zoals wij dat graag zouden willen", staat op de site.

3 uur geleden
Aantal treinproblemen daalt licht na recordjaar 2025

DEN HAAG (ANP) - In de eerste helft van 2026 waren er minder meldingen van treinverstoringen dan in dezelfde periode een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van storingsgegevens van Rijdendetreinen.nl door het ANP. De afname komt ondanks een recordaantal storingen in januari van dit jaar, toen hevige sneeuwval voor veel problemen zorgde.

6 uur geleden
Gewonde door schietpartij aan Nieuwe Binnenweg in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Aan de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam heeft in de nacht van woensdag op donderdag een schietpartij plaatsgevonden. Een persoon raakte gewond en is naar het ziekenhuis gebracht. Dat meldt de politie.

9 uur geleden
ABN AMRO: woningmarkt koelt af door hogere hypotheekrente

AMSTERDAM (ANP) - Na een sterke start van het jaar is de woningmarkt aan het afkoelen door de gestegen hypotheekrente. ABN AMRO verwacht hierdoor dat de huizenprijzen dit jaar met maar 3 procent stijgen en volgend jaar met 4 procent. De groei van de inkomens en het beperkte woningaanbod stutten de prijzen wel, staat in een rapport van de bank.

9 uur geleden