Eerste boete voor seksuele straatintimidatie op basis nieuwe wet
ROTTERDAM (ANP) - Een 33-jarige verdachte van seksuele straatintimidatie is woensdag veroordeeld tot een boete van 280 euro, waarvan 180 euro voorwaardelijk. De rechter in Rotterdam noemde het gedrag van Asmerom Z. intimiderend. Dat Z. een jonge vrouw op straat bij de heupen pakte, vindt de rechter "vernederend, vreesaanjagend en onterend".
Z. is de eerste verdachte die is veroordeeld op basis van de nieuwe wet seksuele misdrijven die sinds 1 juli geldt. In Rotterdam, Arnhem en Utrecht loopt sindsdien een proef van een jaar om het nieuwe wetsartikel te handhaven. In Rotterdam gebeurt dat met speciaal opgeleide boa's, die eropuit zijn mannen op heterdaad aan te houden na bijvoorbeeld sissen of het maken van seksuele opmerkingen.
Z. zou op 9 augustus op het Schouwburgplein in Rotterdam een jonge vrouw indringend seksueel hebben benaderd door haar aan te spreken, achterna te lopen en haar heupen vast te pakken. Boa's in burger zagen dat de vrouw daar niet van was gediend en afwerende bewegingen maakte.
Verdachte niet op de hoogte
"Wat de verdachte heeft gedaan is indringend en seksueel", zei de officier van justitie, die een boete van 280 euro had geëist of een celstraf van vijf dagen als de boete niet wordt voldaan. De rechter matigde de boete, omdat de verdachte in augustus mogelijk nog niet op de hoogte was van de strafbaarheid van seksuele intimidatie in het openbaar.
"Van op straat iemand op deze manier seksueel te intimideren, ervaren mensen overlast, voelen zij zich onveilig en worden zij gehinderd om zichzelf te zijn als zij zich in het openbaar begeven", oordeelde de rechter. "Niet zelden leidt seksueel intimiderend gedrag tot aanpassingsgedrag. Mensen gaan naar andere plekken toe of gaan zich anders kleden of gedragen. Het openbare leven wordt aangetast."
Media-aandacht
De zaak trok grote belangstelling van de media. "U zult zich het habbiebabbie zijn geschrokken", zei de rechter bij aanvang van de zitting. De verdachte vroeg via zijn tolk vergeefs om uitstel van de zaak en drong erop aan dat hij een advocaat mocht raadplegen. Die verzoeken wees de rechter af. Z. weigerde verder antwoord te geven op vragen van de rechter.
Meer uit Binnenland
EPE (ANP) - De gemeente Epe heeft ook aan Fletcher Hotels een dwangsom van 17.250 euro per dag met een maximum van ruim 3,1 miljoen euro opgelegd, omdat er na de gestelde deadline van afgelopen zaterdag nog asielzoekers worden opgevangen in een vestiging van de hotelketen in Epe.
11 uur geledenHARDENBERG (ANP) - Opvangorgaan COA is er niet in geslaagd de asielopvanglocaties in Hardenberg (Overijssel) leeg te krijgen en zal na dinsdag daarom de eerste dwangsom moeten betalen die de gemeente heeft opgelegd. Dat laat een COA-woordvoerder weten. Aan het eind van de maandag zijn er nog 427 mensen in de opvang aan de Jachthuisweg en vijf in de noodlocatie Loozen.
12 uur geledenHAARLEM (ANP) - De jongens van 14 en 17 jaar die in de nacht van donderdag op vrijdag werden opgepakt in Heemstede worden verdacht van het voorbereiden van een explosie of brand te stichten met een terroristisch oogmerk. Dat meldt het Openbaar Ministerie Noord-Holland.
12 uur geledenHILVERSUM (ANP) - NPO Radio 2-dj Ruud de Wild is de komende week niet te horen op NPO Radio 2. Dat heeft omroep PowNed maandag laten weten. "Naar verwachting zal hij volgende week maandag zijn werkzaamheden weer oppakken", aldus een verklaring van de omroep. Eddy Keur vervangt hem de komende dagen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 34-jarige Turkse man zonder vaste woon- of verblijfplaats die verdacht wordt van de moord op de 41-jarige Cemil Önal in Rijswijk is in Frankrijk gearresteerd. Het Openbaar Ministerie denkt dat hij de schutter is. De man werd in Frankrijk opgepakt voor verboden wapenbezit. Het OM had Frankrijk via een Europees aanhoudingsbevel verzocht de man aan te houden voor de zaak in Rijswijk.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het maximumaantal vluchten van en naar Schiphol is vooralsnog niet veranderd nadat de Raad van State regels daarover schrapte. De luchtvaartautoriteit van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) valt terug op de gedoogsituatie die eerder ook gold, meldt een woordvoerder na vragen van het ANP.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft meer dan 150 tips ontvangen over de explosie bij een joodse school in Amsterdam. Vorige week toonde zij bewakingsbeelden van twee verdachten van de aanslag, die plaatsvond in de nacht van vrijdag 13 op zaterdag 14 maart.
13 uur geleden