Eerste boeren arriveren bij provinciehuis Haarlem
HAARLEM (ANP) - De eerste trekkers met protesterende boeren zijn aangekomen bij het provinciehuis in Haarlem. Daar verzamelen ze zich om een pamflet met eisen te overhandigen aan gedeputeerde Jelle Beemsterboer van de BBB.
De boeren reden maandagochtend vanuit Beverwijk richting Haarlem om te protesteren tegen nieuwe Europese regels. Onder begeleiding van de politie betraden ze de snelweg bij Velsen.
De provincie verwacht een ordelijk verloop. Een van de aanwezige boeren van LTO Noord zei "geen rottigheid" te willen. BBB-fractievoorzitter Ingrid de Sain zei voorafgaand aan de actie dat de boeren het fatsoenlijk willen houden. Zij erkent dat veel van de maatregelen waar de boeren zich tegen verzetten in Den Haag en Brussel zijn bepaald en de provincie niet direct veel kan betekenen. "Het gaat ook om de emotie, en hier kunnen ze hun verhaal kwijt."
Veranderen van regels
De boeren eisen onder meer opschorting van de Europese en landelijke regels waardoor ze minder mest mogen uitrijden. Ook willen ze een tijdelijke stopzetting van programma's voor het landelijk gebied tot er duidelijkheid is over het budget en het beleid. Doel is een "duurzaam economisch perspectief voor de agrarische sector", staat in de petitie met tien punten van LTO Noord, Boeren in Actie, Hollands Agrarisch Jongeren Kontakt en de Nederlandse Melkveehouders Vakbond.
Ook pleiten zij voor het veranderen van de regels voor stikstofuitstoot en legaliseren van zogenoemde PAS-melders. Zij willen ook dat natuurbeleid pas wordt uitgevoerd als er voldoende budget is om de werkzaamheden en het beheer in de toekomst te waarborgen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Voormalig tv-presentator Jan Lenferink is vrijdag overleden. Dat heeft zijn familie aan het ANP laten weten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Turkije heeft volgens de Nederlandse buitenlandminister Tom Berendsen gedreigd met een tegenaanval tegen Iran, als dat land Turkije nog eens beschiet. Dat zei de minister in Café Kockelmann. Eerder op de avond sprak hij met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen (CDA) heeft Defensie gevraagd om te helpen Nederlanders terug te halen die in het Midden-Oosten zijn gestrand. Dat zei hij in Café Kockelmann.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de gevangenissen ontstaat dit jaar een tekort van 265 cellen als er niet wordt ingegrepen, verwacht staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie). Door allerlei noodmaatregelen is er op dit moment geen cellentekort, hoewel de gevangenissen overvol zijn. In een Kamerbrief kondigt de D66'er aan dat ze dit najaar "aanvullende maatregelen" wil nemen om dit te voorkomen. Ze schrijft nog niet welke.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De afgelopen week was "exemplarisch" voor de zwakke positie die de Europese Unie heeft op het wereldtoneel, zei Rob Jetten. Het ging in zijn wekelijkse persconferentie over de uiteenlopende standpunten van EU-landen rond de oorlog in Iran. "Wil Europa de taal van de macht leren spreken en serieus meedoen op het wereldtoneel, dan zal ook op dit vlak de Europese samenwerking aanzienlijk moeten verbeteren."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse militairen kunnen mogelijk slachtoffer worden van de oorlog met Iran, zei Rob Jetten vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "We schatten de kans heel klein in dat dit risico er is. Maar 100 procent uitsluiten kan in deze snel escalerende geweldssituatie denk ik nooit." De D66-premier had het specifiek over de mogelijke inzet van een Nederlands marinefregat in de Middellandse Zee. Frankrijk heeft hierom gevraagd en het kabinet wil hier maandag een besluit over nemen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een toeslagenouder mag een bronzen standbeeld in de tuin van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie & Veiligheid niet laten veilen, oordeelt de rechter vrijdag in een kort geding. Yasmin Molleman had beslag laten leggen op het standbeeld om te zorgen dat de staat haar nog 15.000 euro betaalt aan dwangsommen, maar opnieuw beslist de rechter dat ze daar geen recht op heeft.
12 uur geleden