Eerste betalende klanten gaan met Virgin naar de ruimte
TRUTH OR CONSEQUENCES (ANP) - Voor het eerst gaan betalende klanten met ruimtevaartbedrijf Virgin Galactic mee op een vlucht richting de ruimte. Daarmee begint het ruimtetoerisme van het bedrijf, de fase van testvluchten is na zo'n 20 jaar afgerond. Virgin Galactic is een project van zakenman Richard Branson.
Het is niet precies bekend hoe laat de lancering is. De livestream begint volgens Virgin rond 17.00 uur Nederlandse tijd. Anders dan bij andere bedrijven stijgt de raket niet op vanaf de grond. Hij hangt onder een vliegtuig. Samen stijgen ze op vanaf vliegveld Spaceport America in de staat New Mexico. Wanneer de piloten en de vluchtleiding er klaar voor zijn, laat het vliegtuig op een hoogte van 10 tot 15 kilometer de raket vallen.
Als de raket los van het vliegtuig is, gaan zijn motoren aan. In twee minuten tijd schiet hij naar ongeveer 100 kilometer hoogte. Daar is de rand van de dampkring en begint het heelal. Inzittenden zijn op die hoogte een paar minuten gewichtloos. Ze zien de kromming van de aarde en de oneindigheid van het heelal. Het toestel gaat niet hoog genoeg en niet snel genoeg om in een baan rond de aarde te komen. Na een tijdje trekt de zwaartekracht het vaartuig terug richting de aarde. Dan begint de landing en eindigt het zweven.
Aan boord zitten donderdag drie Italianen. Een van hen is luchtmachtkolonel Walter Villadei. Volgend jaar moet hij als gast naar het ruimtestation ISS gaan. De andere twee zijn luchtmachtarts Angelo Landolfi en onderzoeker Pantaleone Carlucci. Tijdens de vlucht willen ze medische proeven doen. Verder gaan een begeleider en twee piloten mee op de vlucht.
Het bedrijf van Branson voerde in 2003 de eerste testvlucht uit, met een vliegtuig. In 2010 nam het toestel voor het eerst een raket mee. In 2014 ging dat mis. De copiloot van de raket zette bij het opstijgen een verkeerde schakel om. Het toestel viel in stukken uit elkaar en de copiloot kwam om het leven.
Virgin Galactic van Branson is verwikkeld in een concurrentiestrijd met SpaceX van Elon Musk en Blue Origin van Jeff Bezos. Zij willen allemaal toeristische vluchten naar de ruimte verkopen. Musk heeft een toeristische rondvlucht naar de maan verkocht aan een Japanse miljardair. SpaceX en Blue Origin zijn ook betrokken bij het ruimtevaartprogramma van de Amerikaanse overheid.
Meer uit Buitenland
PYONGYANG (ANP) - De betrekkingen tussen Noord-Korea en Rusland bevinden zich op een "historisch hoogtepunt", zei de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un donderdag. Hij sprak tijdens een ceremonie voor de bouw van een nieuw museum in Pyongyang, ter nagedachtenis aan de Noord-Koreaanse soldaten die zijn omgekomen tijdens de oorlog van Rusland tegen Oekraïne.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever wil en ziet verschillende mogelijkheden om Oekraïne snel aan de benodigde miljarden euro's te helpen, zonder de bevroren Russische tegoeden aan te spreken. Hij vreest echter dat de Europese Commissie toch alleen naar die tegoeden gaat kijken. Dat zei De Wever na afloop van de EU-top.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn regering het Amerikaanse Congres zal informeren over operaties tegen drugskartels die banden hebben met Venezuela, maar dat hij niet zal vragen om toestemming voor een oorlogsverklaring. Hij gaf aan dat de VS doorgaan met het opblazen van vermeende drugsboten.
5 uur geledenBOGOTA (ANP/AFP/RTR) - De Colombiaanse president Gustavo Petro beschuldigt de Verenigde Staten ervan "buitengerechtelijke executies" in het Caribisch gebied en de Stille Oceaan te hebben uitgevoerd. Hij wijst op de recente aanvallen op boten in het gebied. Volgens de VS gaat het om schepen van drugscriminelen, maar daar leveren ze tot nu toe geen bewijs voor.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Onder EU-leiders is nog onvoldoende steun voor het plan van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden te gebruiken voor een renteloze lening van 141 miljard euro aan Oekraïne. Hiermee is niet gezegd dat dit plan helemaal van tafel is. De regeringsleiders willen verschillende opties zien om Oekraïne financieel te ondersteunen in 2026 en 2027, staat in de slotverklaring van de top van 26 EU-lidstaten.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen instemmen met het klimaatdoel voor 2040, mits dat "pragmatisch" te rijmen is met de economie. Dat staat in de slotverklaring van de EU-leiders na overleg in Brussel. Er moet een herzieningsclausule komen als de concurrentiekracht in het geding komt, hebben de leiders afgesproken. Het doel kan dan mogelijk worden aangepast.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump overweegt Israël aan te sporen de populaire politicus Marwan Barghouti vrij te laten. De Palestijn zit al ruim twintig jaar gevangen in Israël. Tijdens gesprekken begin oktober over een staakt-het-vuren vroeg Hamas nadrukkelijk om Barghouti's vrijlating, maar Israël weigerde dat.
7 uur geleden