Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eerste beelden van nieuwe Europese ruimtetelescoop gedeeld

Eerste beelden van nieuwe Europese ruimtetelescoop gedeeld

PARIJS (ANP) - De Europese ruimtevaartorganisatie ESA heeft dinsdag de eerste beelden van de ruimtetelescoop Euclid naar buiten gebracht. De sonde werd in juli gelanceerd om miljarden stelsels zoals onze Melkweg in kaart te brengen. Dat kan wetenschappers op het spoor zetten van donkere materie en donkere energie, twee mysteries in het heelal.

In totaal zijn vijf beelden gedeeld. "Nooit eerder heeft een telescoop zulke haarscherpe astronomische beelden kunnen maken van zo'n groot deel van de hemel, en zo ver in het verre universum kunnen kijken", stelt de ESA.

Op een van de foto's is het zogenoemde Perseuscluster te zien, een samenklontering van ongeveer duizend stelsels als de Melkweg. Op de achtergrond zijn nog eens "meer dan 100.000 sterrenstelsels" zichtbaar, en vele daarvan waren volgens de ESA eerst niet te zien. "Sommige staan zo ver weg dat hun licht er 10 miljard jaar over heeft gedaan om ons te bereiken".

Spiraal

Onze Melkweg heeft de vorm van een spiraal, net als veel andere sterrenstelsels. Stelsels uit de begintijd van het heelal hebben die vorm nog niet, het zijn losse bollen zonder duidelijke structuur, zoals het Barnardstelsel, dat ook door Euclid in beeld is gebracht. Een andere foto is van de bekende Paardenkopnevel, die de vorm van een paardenhoofd heeft.

De Euclid staat op ongeveer 1,5 miljoen kilometer afstand van de aarde. De missie duurt zes tot elf jaar. Het verwerken van alle gegevens is de verantwoordelijkheid van Nederland. Dat gaat onder meer via een datacentrum in Groningen. De totale hoeveelheid data van de Euclid staat gelijk aan "100 jaar lang 24 uur per dag speelfilms streamen, in 4K kwaliteit", aldus de Nederlandse ruimtevaartorganisatie Netherlands Space Office.

Meer uit Buitenland

Iran twijfelt over intenties VS bij onderhandelingen

TEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran twijfelt of de Verenigde Staten werkelijk serieuze intenties hebben bij de onderhandelingen over het Iraanse nucleaire programma. De Amerikaanse sancties en recente militaire acties "doen twijfels rijzen over de ernst en bereidheid" om daadwerkelijk tot een oplossing te komen, stelt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi.

1 uur geleden
Coalitie Japanse premier Takaichi verstevigt mandaat in Lagerhuis

TOKYO (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De coalitie van de Japanse premier Sanae Takaichi stevent af op een flinke winst bij de vervroegde verkiezingen die ze zelf had uitgeroepen. Volgens exitpolls van de Japanse publieke omroep NHK haalt de coalitie 302 tot 366 zetels van de 465 te verdelen zetels.

1 uur geleden
Meloni noemt demonstranten bij Winterspelen 'vijanden van Italië'

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.

2 uur geleden
FSB: daders aanslag op generaal Aleksejev opgepakt in Dubai

MOSKOU (ANP/RTR) - De dader van de moordaanslag op de Russische luitenant-generaal Vladimir Aleksejev is opgepakt in Dubai. Dat meldt de Russische geheime dienst FSB. De Russische topmilitair werd vrijdag neergeschoten in een appartementencomplex in Moskou en ligt sindsdien in het ziekenhuis. Een Russische handlanger, Viktor Vasin (1959), werd opgepakt in Moskou.

6 uur geleden
Noord-Korea houdt eind februari na vijf jaar weer partijcongres

PYONGYANG (ANP/AFP) - Het Noord-Koreaanse regime houdt later deze maand een partijcongres, het eerste grote partijberaad sinds 2021. Dat meldt het staatsnieuwsagentschap KCNA.

7 uur geleden
Trump ontvangt Hondurese president Nasry Asfura in Mar-a-Lago

PALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag de Hondurese president Nasry Asfura ontvangen op zijn residentie Mar-a-Lago in Palm Beach. Trump zei dat de Verenigde Staten en Honduras nauw samenwerken rond veiligheid, onder meer bij de bestrijding van drugskartels en mensensmokkel, en bij het uitzetten van illegale migranten en bendeleden uit de VS.

10 uur geleden
Tv-presentatrice VS wil betalen om moeder terug te krijgen

TUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie is met haar familie bereid te betalen om haar moeder terug te krijgen na haar vermoedelijke ontvoering in de staat Arizona. Dat zei Guthrie zaterdag in een videoboodschap op Instagram.

10 uur geleden