
Eerste arrestaties Hongkong voor streven naar afscheiding
HONGKONG (ANP/DPA/AFP) - In de Chinese stad Hongkong zijn voor het eerst activisten gearresteerd op basis van de omstreden nieuwe veiligheidswet. Voormalig activistenleider Tony Chung en drie andere studenten zijn aangehouden omdat zij zouden streven naar een "natie van Hongkong", onafhankelijk van China.
Het is voor het eerst dat de nieuwe wet wordt gebruikt tegen bepaalde personen, melden plaatselijke media. Er waren al wel arrestaties tijdens betogingen tegen de nieuwe wet in de voormalige Britse kroonkolonie. Met de wet versterkt de Chinese regering in Peking haar greep op de metropool, die daardoor steeds minder democratisch wordt. Critici stellen dat het communistische regime geleidelijk een einde maakt aan de grote verschillen met andere Chinese steden.
De vier arrestanten, tussen de 16 en 21 jaar oud, waren lid van een nu verboden onafhankelijkheidsbeweging en zouden op internet reclame hebben gemaakt voor een zelfstandig Hongkong. De 19-jarige Chung werd thuis opgepakt. Ook is er veel materiaal uit zijn huis meegenomen.
De omstreden wet, die in juni is aangenomen, wordt door westerse landen zwaar bekritiseerd. Het maakt de inzet mogelijk van Chinese veiligheidstroepen. Hongkong maakt sinds 1997 weer deel uit van China. Er was afgesproken de stad te besturen volgens het principe "één land, twee systemen", met eigen regels voor handel en politiek.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP) - In tien jaar tijd zijn wereldwijd meer dan 72.000 migranten omgekomen of vermist geraakt tijdens hun reis. Dat staat in een nieuw rapport van de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM).
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De Spaanse regering heeft een commissie aangesteld om de oorzaken van de landelijke stroomstoring te onderzoeken. Premier Pedro Sánchez stelde dat dat nodig is om te voorkomen dat zo'n grote stroomuitval nog eens gebeurt.
3 uur geledenHANOI (ANP/AFP) - Vietnam laat rond het vijftigste jubileum van de val van Saigon ruim 8000 gevangenen vrij. Het gaat volgens een overheidsverklaring ook om 25 buitenlanders met negen verschillende nationaliteiten.
3 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - Een groep filantropen, waaronder de stichting van Microsoft-oprichter Bill Gates, heeft een nieuw fonds opgericht om onder meer babysterfte in Afrikaanse landen tegen te gaan. Er is bijna 500 miljoen dollar (440 miljoen euro) vrijgemaakt en door de deelnemers wordt ook nog 100 miljoen dollar direct geïnvesteerd in geboortezorg.
3 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse netbeheerder Red Eléctrica (REE) stuurt aan op betere verbindingen met het Franse stroomnet, onder meer via de Golf van Biskaje. Dat moet de elektriciteitsvoorziening op het Iberisch schiereiland stabieler maken, zei een bestuurder van de netbeheerder na de grote stroomstoring van maandag. Die ontregelde het dagelijks leven van miljoenen mensen in Spanje en Portugal.
4 uur geledenOTTAWA (ANP/BLOOMBERG) - De Canadese oppositieleider Pierre Poilievre lijkt na de verkiezingen van maandag zijn zetel in het parlement te verliezen. De liberaal Bruce Fanjoy versloeg de voorman van de conservatieven in zijn kiesdistrict Carleton, voorspelt omroep CBC.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse autoriteiten melden dat de grote brand die uitbrak na een explosie in de belangrijke haven Shahid Rajaee, onder controle is. Door de ontploffing vielen afgelopen weekend zeker zeventig doden, berichten staatsmedia.
5 uur geleden