Eerste Afrikaanse klimaattop van start in Kenia
NAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Maandag begint in de Keniaanse hoofdstad Nairobi de eerste Afrikaanse klimaattop. Tijdens de driedaagse bijeenkomst zullen beleidsmakers het hebben over hernieuwbare energie en financiering voor klimaatvriendelijke projecten op het continent.
De gastheer van de top, de Keniaanse president William Ruto, wil naar eigen zeggen "Afrikaanse oplossingen" aanreiken in aanloop naar de COP28-klimaattop die in november in Dubai plaatsvindt.
Met zijn 1,2 miljard inwoners, verspreid over 54 landen, stoot Afrika volgens de Verenigde Naties slechts 3 procent van het wereldwijde totaal aan broeikasgassen uit. Tegelijk lijden Afrikanen meer dan inwoners van geïndustrialiseerde landen onder de gevolgen van de klimaatcrisis. Zo ervaart de Hoorn van Afrika de ergste droogte in veertig jaar en komen extreme weersomstandigheden steeds vaker voor.
Fractie
Een conceptversie van de eindverklaring, ingekeken door persbureau AFP, legt de nadruk op het grote Afrikaanse potentieel op het vlak van hernieuwbare energie, de jonge werkende bevolking en natuurlijke hulpbronnen. Zo bezit het continent 40 procent van de wereldreserves aan kobalt, mangaan en platina, die cruciaal zijn voor de productie van batterijen en waterstofcellen.
Tijdens de top willen Afrikaanse leiders de geïndustrialiseerde landen er nogmaals aan herinneren dat Afrika momenteel slechts een fractie van de middelen ontvangt die het nodig heeft om de klimaatcrisis het hoofd te bieden.
Meer uit Buitenland
BANGKOK (ANP/RTR) - Het dodental van de schietpartij vrijdag in een Thaise school is van acht naar negen gestegen. Een meisje van 12 is zaterdag als gevolg van de schietpartij overleden, volgens de politie.
17 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regeringspartij Tisza heeft András Baka voorgedragen als de nieuwe president. Baka was in het verleden parlementariër, maar is vooral een bekende jurist. Hij gaf onder meer leiding aan het Hongaarse hooggerechtshof. Naar verwachting stemt het parlement dinsdag in met zijn benoeming.
54 minuten geledenROME/MARCINELLE (ANP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft boos gereageerd op de houding van enkele Italiaanse vakbondsmensen bij de herdenking in België van de grootste mijnramp uit de Belgische geschiedenis. Daarbij kwamen in Marcinelle op 8 augustus 1956 262 mensen om, onder wie 136 Italianen.
1 uur geledenSOFIA (ANP/AFP/DPA) - Een drone is in het grensgebied tussen Bulgarije en Roemenië ontploft, meldt de Bulgaarse minister-president Rumen Radev. In dat gebied loopt ook de Trans-Balkanpijplijn, die gas vervoert tussen Turkije en Oekraïne. Volgens Radev kwam de drone zijn land binnen vanuit Roemenië.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat heeft ingestemd met de benoeming van Todd Blanche als minister van Justitie. Democraten verzetten zich tegen de benoeming, omdat Blanche volgens hen door president Donald Trump ingezet zou worden om achter politieke tegenstanders aan te gaan.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse Senaat heeft een voorlopige wet aangenomen om te voorkomen dat er nog voor de verkiezingen in november een zogenoemde shutdown komt. Er moeten nu afspraken gemaakt worden met het Huis van Afgevaardigden, dat eerder met een eigen plan kwam. Als dat niet lukt, worden vanaf 30 september veel overheidsdiensten stilgelegd omdat er geen geld meer beschikbaar is.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Rusland heeft naar eigen zeggen een fabriek van de Oekraïense wapenproducent Fire Point aangevallen. Er zou een locatie getroffen zijn waar onderdelen en koppen voor de kruisraket Flamingo gemaakt worden. Ook werd bij Kyiv een olieopslag getroffen die volgens Rusland werd gebruikt om brandstof te leveren aan de Oekraïense krijgsmacht.
4 uur geleden