Eenpartijstaat Noord-Korea maakt zich op voor verjaardag partij
SEOUL/PYONGYANG (ANP) - Noord-Koreaanse functionarissen hebben een bezoek gebracht aan het mausoleum waar de leiders Kim Il-sung en Kim Jong-il begraven liggen. Het bezoek is in het kader van de 75e verjaardag van de Arbeiderspartij, de enige partij van het stalinistisch geregeerde land. Zaterdag houdt het regime ondanks het coronavirus naar verwachting een enorme parade in Pyongyang om de verjaardag te vieren.
De huidige dictator en kleinzoon van de stichter van de dynastie Kim Il-sung, Kim Jong-un, was opvallend afwezig. Maar hij stuurde wel een bloemstuk naar het mausoleum, dat Kumsusan Paleis van Zon heet, aldus het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. De tweede man van het regime, Choe Ryong-hae, was wel van de partij.
Zuid-Koreaanse waarnemers verwachten dat het regime met een hele grote parade eenheid in de partij wil uitstralen en nieuwe wapensystemen wil tonen zoals een nieuwe ballistische raket en een intercontinentale raket die van onderzeeërs kan worden afgevuurd. Het land met meer dan 25 miljoen inwoners kampt behalve met het coronavirus ook met een zwakke economie.
Dat laatste wordt verergerd door de oplopende spanningen met Zuid-Korea en de VS. Eerder dit jaar bliezen de Noord-Koreanen een kantoor op aan de grens waar voorheen overleg met de Zuid-Koreanen plaatsvond. Pyongyang was woedend over luchtballonnen met boodschappen gericht tegen het Noord-Koreaanse regime die vanuit Zuid-Korea door particulieren richting het noorden werden opgelaten. Mogelijk gaat Noord-Korea na de verjaardag van de partij noodgedwongen proberen de impasse in de relaties met Seoul en Washington te doorbreken.
Meer uit Buitenland
BANDAR ABBAS (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft melding gemaakt van een gecoördineerde toegang tot de Straat van Hormuz voor 26 vrachtschepen in 24 uur tijd. De garde zegt verantwoordelijk te zijn voor de scheepvaart door de strategische zeeweg en dat schepen met voorafgaande toestemming van de IRG de straat door kunnen varen.
38 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio stelt dat zijn land een "nieuw hoofdstuk" wil openen in de relatie met de inwoners van het arme Cuba. Hij verklaart in een Spaanstalige videoboodschap aan het volk dat Washington 100 miljoen dollar (circa 86 miljoen euro) aan eten en medicijnen wil sturen.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische veiligheidsminister Itamar Ben-Gvir heeft beelden gedeeld waarop te zien is dat opvarenden van een door Israël onderschepte activistenvloot ruw worden behandeld. Mensen zijn geboeid en zitten op hun knieën met hun hoofden naar de grond. "Zo verwelkomen we degenen die terreur steunen. Welkom in Israël", schreef de rechtse hardliner, tot ergernis van een andere prominente minister.
1 uur geledenROME/ASHDOD (ANP/DPA) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni en haar buitenlandminister Antonio Tajani hebben het Israëlische optreden tegen de Global Sumud Flotilla in scherpe bewoordingen veroordeeld.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De van corruptie verdachte Poolse oud-minister van Justitie Zbigniew Ziobro is naar de Verenigde Staten gevlucht. Dat meldt de Poolse aanklager. In februari werd een arrestatiebevel tegen Ziobro uitgevaardigd vanwege vermeende corruptie. Daarvoor kan hij tot 25 jaar gevangenisstraf krijgen.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft een eerste stap richting vervroegde verkiezingen gezet. Het parlement heeft in een eerste lezing bijna unaniem gestemd voor de ontbinding van de volksvertegenwoordiging. Er waren geen stemmen tegen.
2 uur geledenFREETOWN (ANP/AFP) - Een eerste vliegtuig met door de VS uitgewezen personen is in het West-Afrikaanse Sierra Leone geland. Volgens de autoriteiten van het land waren er 25 mensen uit West-Afrikaanse landen aan boord.
2 uur geleden