Eenheid Talibanregime vertoont barsten na ruzie in paleis
KABUL (ANP) - Binnen het nieuwe Talibanregime in Afghanistan ontstond kort nadat een regering was gevormd fikse ruzie. Aanhangers van twee rivaliserende leiders gingen met elkaar op de vuist bij het presidentieel paleis in Kabul, zeggen bronnen binnen de Taliban tegen de BBC.
De Britse omroep schrijft dat kennelijk onenigheid ontstond over wie de grootste bijdrage heeft geleverd aan de overwinning van de fundamentalisten, die vorige maand na een bliksemoffensief het hele land veroverden. Ook de verdeling van kabinetsposten zou voor onvrede zorgen.
Een ingewijde zegt dat medeoprichter Abdul Ghani Baradar van de Taliban ruzie kreeg met minister Khalil ur-Rahman Haqqani, een topfiguur uit het extremistische Haqqani-netwerk. Baradar zou vinden dat de zege van de Taliban vooral gezien moet worden als diplomatieke prestatie, terwijl zijn rivaal zou menen dat het conflict op het slagveld is gewonnen.
De tot vicepremier benoemde Baradar was de eerste Talibanleider die rechtstreeks contact had met een president van de Verenigde Staten. Hij voerde in 2020 een telefoongesprek met Donald Trump. Ook tekende hij de overeenkomst met de Verenigde Staten die de weg vrijmaakte voor het vertrek van Amerikaanse troepen uit Afghanistan.
De rel kwam aan het licht nadat Baradar vorige week uit de publiciteit was verdwenen. Dat leidde tot speculatie dat hij was overleden. Bronnen zeggen tegen de BBC dat de vicepremier naar Kandahar is vertrokken na het conflict.
De Taliban zeggen tegen de media dat helemaal geen sprake was van ruzie, maar hebben tegenstrijdige verklaringen afgegeven over wat Baradar momenteel aan het doen is. Een woordvoerder zei tegen de BBC dat de vicepremier "moe is en wilde uitrusten".
Meer uit Buitenland
SAN DIEGO (ANP/RTR/AFP) - Bij een schietpartij in een islamitisch centrum in de Californische stad San Diego zijn drie mensen gedood. Dat meldt de politie, die het schieten onderzoekt als "haatmisdrijf".
1 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/AFP/RTR) - Aanklagers in de Amerikaanse staat Minnesota hebben een 53-jarige agent van de immigratie- en douanedienst ICE aangeklaagd wegens onder meer mishandeling met behulp van een gevaarlijk vuurwapen. De aanklacht heeft betrekking op schoten die half januari zijn gelost op een Venezolaanse migrant die in het been werd getroffen.
2 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - Een grote politiemacht, inclusief pantserwagens, is in de Californische stad San Diego opgetrokken rond een islamitisch centrum met moskee in de wijk Clairmont. Er zou een schutter in het complex actief zijn, meldt de burgemeester van de stad,Todd Gloria.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld. Trump waarschuwde dat de VS klaarstaan voor nieuwe aanvallen op Iran indien er geen deal gesloten kan worden.
3 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR) - Een Amerikaanse arts die werkt als zendeling in Congo, is positief getest op ebola nadat hij patiƫnten had behandeld in een lokaal ziekenhuis. Dat meldt Fox News op gezag van de christelijke hulporganisatie Serge. Volgens die Amerikaanse nieuwszender hebben twee andere Amerikaanse zendelingen ter plaatse, onder wie de vrouw van de besmette arts, geen symptomen. Ook zij werkten met patiƫnten. Hoe het de arts vergaat, wordt niet gemeld.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse gezondheidsautoriteiten gaan scherper letten op reizigers die vanuit Congo-Kinshasa, Oeganda en Zuid-Soedan naar de Verenigde Staten komen, of daar onlangs verbleven. Dit naar aanleiding van de uitbraak van ebola in die regio.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Een deel van het bewijs aangevoerd tegen de van moord verdachte Luigi Mangione (28) is volgens een rechter in New York onwettig verkregen en niet toelaatbaar in het proces. Dat moet 8 september beginnen. Mangione wordt ervan beschuldigd eind 2024 in New York de baas van de zorgverzekeringsonderneming UnitedHealthcare, Brian Thompson, te hebben vermoord.
8 uur geleden