Een vijfde zelfstandigen kon in 2019 drie maanden teren op buffer
DEN HAAG (ANP) - Een op de vijf zelfstandigen schatte vorig jaar maximaal drie maanden te kunnen rondkomen zonder inkomsten uit werk. Zzp'ers die werkzaam zijn in de sector transport en logistiek voelden zich het kwetsbaarst. Van hen verwachtte maar liefst 30 procent niet langer dan drie maanden met de buffer vooruit te kunnen.
Een en ander komt naar voren uit onderzoek door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en TNO, uitgevoerd vóór de uitbraak van het nieuwe coronavirus. Bij de enquête stelden zo'n 40 procent van de zzp'ers en een derde van de zelfstandige ondernemers met personeel het een jaar of langer te kunnen volhouden. Van beide groepen verwachtte 10 procent tussen de drie en zes maanden te kunnen teren op hun reserves.
In het ranglijstje van sectoren waarin zzp'ers sneller dan in drie maanden blut vreesden te zijn, wordt de sector transport en logistiek gevolgd door de pedagogische beroepen (26 procent), de sector dienstverlening (24 procent) en de creatieve en taalkundige sector (22,5 procent). Van de zzp'ers in de ICT, de agrarische sector of met een bedrijfseconomische achtergrond, verwachtten er relatief weinig dat zij minder dan drie maanden met hun buffer vooruit konden.
Door de coronacrisis is voor veel van de 1,2 miljoen zelfstandigen (waarvan 1 miljoen zzp'ers) de werkgelegenheid nagenoeg weggevallen, waarmee de situatie waar het CBS en TNO naar vroegen voor veel van hen nu de realiteit is. Zelfstandigen kunnen bij hun gemeente aankloppen voor een verruimde bijstandsregeling om hun inkomen tot het sociaal minimum te laten aanvullen. Ook kunnen zij beroep doen op de Tegemoetkoming Ondernemers Getroffen Sectoren (TOGS). Die houdt in dat ondernemers die direct getroffen zijn door de kabinetsmaatregelen tegen het nieuwe coronavirus, eenmalig een tegemoetkoming van 4000 euro kunnen krijgen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrentes hebben het hoogste niveau van 2026 bereikt. Dat meldt De Hypotheekshop. Volgens de hypotheekadviesketen verhoogden bijna alle circa veertig actieve aanbieders afgelopen week hun hypotheekrentes, een aantal zelfs meerdere keren.
1 minuut geledenDINTELOORD (ANP) - Suikerproducent Cosun houdt dit jaar rekening met ongeveer een kwart minder suikerbieten en daarmee ook minder suiker. De lagere opbrengst heeft te maken met de aanhoudende droogte waar boeren deze zomer mee te kampen hadden.
36 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Primark gaat voor het eerst zijn kleding, woonaccessoires en verzorgingsproducten aan huis bezorgen in het Verenigd Koninkrijk. Dat meldt AB Foods, de Britse eigenaar van de kledingketen. Primark heeft jarenlang gezegd dat het geen webshop nodig had.
1 uur geledenBASTROP (ANP/BLOOMBERG) - Het tunnelbouwbedrijf van Elon Musk heeft 3 miljard dollar aan kapitaal opgehaald bij een financieringsronde en is nu 23 miljard dollar waard. Met de kapitaalinjectie gaat The Boring Company aan de slag in de Verenigde Arabische Emiraten, waar meer dan 150 kilometer aan tunnels worden gelegd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een klein verlies begonnen. Beleggers bleven voorzichtig na de zware koersverliezen een dag eerder. Die volgden op een sterke stijging van de olie- en gasprijzen door het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten. De vrees dat de hogere energieprijzen de inflatie verder zullen aanjagen, nam daardoor toe.
2 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - De Nederlandse fitnessketen Basic-Fit heeft 26 sportscholen in Duitsland en Oostenrijk gekocht voor in totaal 26 miljoen euro in contanten. Het bedrijf zet daarmee de uitbreiding van het aantal vestigingen voort.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland betaalt de hoogste rente op staatsobligaties met een looptijd van tien jaar sinds 2009. Dat komt doordat investeerders een hogere vergoeding, oftewel rente, eisen vanwege de hardnekkige inflatie en toegenomen politieke onzekerheid in het land.
3 uur geleden