Een vijfde van bedrijven past zich aan door handelsspanningen
DEN HAAG (ANP) - 13 procent van de Nederlandse bedrijven heeft de activiteiten al aangepast door de wereldwijde handelsspanningen en -verstoringen. Nog eens 8 procent is dit van plan te doen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een enquĂȘte in maart. Ondernemingen kiezen er daarbij vooral voor hun land van import of export aan te passen.
20 procent van de beleidswijzigingen gaat om het vergroten van de voorraden. 8 procent verplaatst de productie naar een ander land of, in een beperkter aantal gevallen, terug naar Nederland. Bedrijven in de industrie (33 procent) en de vervoer en opslag (30 procent) gaven het vaakst aan veranderingen door te voeren of dit van plan te zijn.
De meeste bedrijven (47 procent) zijn niet bezig met strategiewijzigingen. Bijna een derde van de ondervraagde bedrijven heeft alleen binnenlandse activiteiten.
Het wereldwijde bedrijfsleven vreesde sinds de verkiezing van de Amerikaanse president Donald Trump eind vorig jaar voor belemmeringen in de wereldhandel, die begin dit jaar ook ontstonden door de handelsoorlog die Trump begon met importheffingen. Veel landen onderhandelen nu nog met de Verenigde Staten over de daadwerkelijke hoogte daarvan.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is "volop bezig" met het nasturen van achtergebleven koffers na een storing in een deel van het bagagesysteem, zegt een woordvoerster van de luchthaven zaterdag. Het duurt nog "enkele dagen" voordat iedereen zijn koffer weer terug heeft. "Er wordt hard gewerkt om onze passagiers zo snel mogelijk hun bagage na te leveren", laat ook een woordvoerster van KLM weten.
2 uur geledenROCKY MOUNT (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie heeft volgens president Donald Trump de weg omhoog gevonden, nu de inflatie afneemt en de prijsdruk op belangrijke goederen afzwakt.
3 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger gesloten. Het optimisme werd aangejaagd door techbedrijven als Oracle. Dat aandeel steeg 6,6 procent.
14 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering gaat de komende dagen in beroep tegen de uitspraak van een rechtbank in Parijs vrijdag over een tijdelijke blokkade van Shein in het land. Frankrijk wilde Shein drie maanden blokkeren omdat op de Chinese webwinkel op kinderen lijkende sekspoppen en wapens werden verkocht. Maar de rechtbank vond zo'n maatregel buiten proportie.
16 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn vrijdag naar schatting 20.000 koffers achtergebleven door een storing in een deel van het bagagesysteem. De storing duurde uren. Pas aan het einde van de middag meldde het vliegveld dat de storing in Vertrekhal 2 was verholpen. Gedurende de dag is een deel van de ingecheckte ruimbagage niet met de geplande vluchten meegenomen.
18 uur geleden