
Een songfestival in Oekraïne lijkt ondenkbaar in oorlogstijd
TURIJN (ANP) - Kan Oekraïne wel of niet het Eurovisie Songfestival organiseren? Dat is de grote vraag die overblijft nu Kalush Orchestra zaterdag zoals verwacht de overwinning opeiste in Turijn.
Traditiegetrouw is het winnende land het jaar erop gastland maar vanwege de oorlog met Rusland lijkt het op dit moment ondenkbaar dat Oekraïne volgend jaar het evenement kan huisvesten. De Oekraïense delegatie heeft afgelopen week in Turijn echter meermaals aangegeven het songfestival te willen organiseren.
Sietse Bakker, die dit jaar na zijn rol als uitvoerend producent van het songfestival in Rotterdam toegetreden is tot de Reference Group van de European Broadcasting Union (EBU), vond het eerder deze week te vroeg om te speculeren of Oekraïne wel of niet het songfestival zou kunnen organiseren. Hij stelde wel dat de Reference Group, het internationale songfestivalbestuur, snel bij elkaar moet komen als Kalush Orchestra met de winst aan de haal zou gaan.
Point of no return
"Ik denk wel dat het zaak is dat je dan nadenkt over wat het 'point of no return' is: op welk moment kun je nog besluiten of het wel of niet in Kiev kan", zei Bakker. Het organiseren van een songfestival duurt volgens hem al snel een jaar. "Op dit moment ziet het er natuurlijk niet goed uit. Het is nog steeds een gevaarlijke situatie. En het is hoogst onzeker hoe zich dat gaat ontwikkelen de komende tijd."
De EBU heeft geen specifieke regels voor als een land afziet van het organiseren van het songfestival. Er zijn volgens Bakker drie opties: het evenement gaat naar een land dat het recent heeft georganiseerd, naar een land dat kort geleden het Junior Songfestival gehuisvest heeft of een van de Big Five-landen zou naar voren kunnen stappen.
De laatste keer dat een land van organisatie afzag was in 1979 toen Israël in eigen land nogmaals won. Het jaar erop ging het songfestival naar Nederland omdat de draaiboeken nog bruikbaar waren nadat het evenement ook al in 1976 naar Nederland kwam vanwege de winst van Teach-In.
Meer uit Binnenland
VLAARDINGEN (ANP) - Bij een recyclingbedrijf aan de Maassluissedijk in Vlaardingen is dinsdagmiddag een grote brand uitgebroken. Een hal vol bouwafval staat volledig in brand, meldt de veiligheidsregio.
19 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Milieudefensie begint een nieuwe klimaatrechtszaak tegen Shell. Directeur Donald Pols van de milieuorganisatie kondigde de zaak tegen het bedrijf dinsdag aan. "Wij eisen dat Shell onmiddellijk stopt met het ontwikkelen van nieuwe olie- en gasvelden", zei Pols. "Wij kunnen als samenleving niet meer accepteren dat een bedrijf als Shell onze toekomst bepaalt."
31 minuten geledenDIDAM (ANP) - De politie zoekt naar getuigen van de brand in het Gelderse Didam, die in de nacht van maandag op dinsdag meerdere huizen verwoestte. De oorzaak van de brand is nog niet bekend.
50 minuten geledenBASEL (ANP) - Claude is klaar voor de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival in Basel. De Nederlandse zanger voelt zich goed, zei hij bij het vertrek van zijn hotel naar de St. Jakobshalle tegen de pers. "Het gaat goed, en ik voel me ook goed. Ik ben lekker wakker geworden." Hij gelooft dat het dinsdagavond op het podium ook goed komt. "Ik heb er zin in."
56 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland verwerpt het oordeel van een internationale luchtvaartraad dat het verantwoordelijk is voor het neerhalen van vlucht MH17 in 2014. Een woordvoerder van het Kremlin zei dat zijn land niet heeft deelgenomen aan het onderzoek en ook de uitkomst niet accepteert. Hij sprak over "vooringenomen conclusies".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Deze lente is tot dusver de droogste ooit in Nederland. Het neerslagtekort, de hoeveelheid verdampt water, minus de gevallen regen, stijgt volgens Weeronline woensdag tot boven de 100 millimeter. Als het komende week droog blijft, wat de verwachting is, komen recordwaarden in zicht.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Colombia is een Nederlander aangehouden die in Nederland is veroordeeld voor internationale drugshandel. Hij vluchtte naar het buitenland kort voordat hij zou worden veroordeeld voor dat feit. Dat bevestigt het OM naar aanleiding van berichtgeving door het AD en Colombiaanse media.
2 uur geleden