Een op drie COA-medewerkers Ter Apel ziek thuis
DEN HAAG (ANP) - Een op de drie medewerkers van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) in Ter Apel zit ziek thuis. Een woordvoerder van het COA bevestigt berichtgeving hierover van NRC. Volgens de zegsman wordt dit hoge ziekteverzuim veroorzaakt door een veel te hoge werkdruk.
Die hoge werkdruk komt door de enorme toestroom bij Ter Apel, waar naast de COA-opvang het aanmeldcentrum zit van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Bij Ter Apel was het de afgelopen tijd zo druk dat er zelfs mensen in de buitenlucht moesten slapen. Daarbij hebben deze asielzoekers, gevlucht voor oorlogsgeweld "of andere vreselijke situaties", volgens hem ook nog eens veel aandacht nodig. "Het was de afgelopen maanden veel te druk, met weinig uitzicht op verbetering voor de medewerkers", aldus de woordvoerder.
Vorige week gaf het COA al aan dat het duidelijk is dat de asielopvang in Nederland is vastgelopen, wat al een tijd zichtbaar is in Ter Apel. "Voor de medewerkers in Ter Apel is het niet vol te houden om onder deze omstandigheden het werk te blijven doen. COA-medewerkers in het hele land leven met hen mee en ervaren zelf ook dat ze soms over grenzen heen gaan. Dat geldt ook voor de bewoners van wie velen van de ene crisisnoodopvang naar de andere gaan of langere tijd in evenementenhallen moeten verblijven met onder andere een gebrek aan privacy en minimale voorzieningen", aldus het COA.
Landelijk
Ook landelijk is het ziekteverzuim bij het COA, dat zo'n 114 locaties telt, met 9 procent hoog. Waardoor dat cijfer zo hoog is, weet de woordvoerder niet precies. De zegsman bevestigt verder dat er zo'n duizend vacatures zijn.
De woordvoerder laat verder weten dat van alle kanten plannen worden gemaakt om Ter Apel te ontlasten. Zo wordt gesproken over een tweede aanmeldcentrum en wordt geprobeerd extra opvangcapaciteit te realiseren, onder meer door cruiseschepen in te zetten. Verder wordt getracht de druk op bestaande asielzoekerscentra te verlichten door vergunninghouders versneld door te laten stromen naar gemeenten, zodat er plek komt voor mensen uit Ter Apel. Dit alles zou ook moeten helpen de werkdruk van de medewerkers in Ter Apel te verlichten, aldus de zegsman.
De woordvoerder spreekt tegen dat het COA op instorten zou staan, zoals NRC kopte. "Wij zorgen voor de opvang van 43.000 mensen. Die opvang wordt op zeer professionele wijze met veel toewijding uitgevoerd", zegt hij. "Er staat niets op instorten. Maar het piept en kraakt op sommige plekken."
Meer uit Binnenland
MOERDIJK (ANP) - Het Bewonerscollectief Moerdijk is een juridisch beschermingsfonds begonnen om zich collectief te kunnen verdedigen, nu hun dorp mogelijk plaats moet maken voor uitbreiding van haven en industrie. Het collectief, een eind vorig jaar opgerichte stichting om de bewoners te vertegenwoordigen, wil geld inzamelen. Daarvan kunnen de kosten worden betaald van juristen, onafhankelijke contra-expertises en planschade- en onteigeningsdeskundigen.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Investeerders hebben in het vierde kwartaal van vorig jaar de meeste woningen verkocht sinds 2021, meldt het Kadaster. Daarmee zet de verkoopgolf van woningen door investeerders duidelijk door.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten weet nog niet wat het nieuwe plan voor de verhoging van de AOW-leeftijd wordt. "Daar heb ik een goede minister en staatssecretaris van Sociale Zaken voor", zei de D66-premier na de eerste termijn van het debat over zijn regeringsverklaring.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - DENK en Partij voor de Dieren zijn teleurgesteld, omdat in het coalitieakkoord wat hen betreft onvoldoende steun wordt uitgesproken voor de Palestijnen. Dat hadden de oppositiepartijen wel gehoopt van premier Rob Jetten. Want, zo brengen zij in herinnering, de D66'er liep vorig jaar mee met de demonstratie waarin het toenmalige kabinet werd opgeroepen om een rode lijn te trekken richting Israël.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet doet te weinig om discriminatie te bestrijden, zei DENK-leider Stephan van Baarle. Volgens hem staan in het coalitieakkoord alleen al bestaande plannen en wordt er geen extra geld vrijgemaakt. "Wat gaat het kabinet doen?"
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-fractievoorzitter Henri Bontenbal denkt dat de vakbonden met het kabinet in gesprek zullen gaan over de voorgestelde verhoging van de AOW-leeftijd. SP-leider Jimmy Dijk vroeg Bontenbal hoe hij denkt de relatie met de vakbonden weer te verbeteren, maar volgens Bontenbal is dat niet nodig.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA reageren tijdens het debat over de regeringsverklaring afwachtend op plannen uit de oppositie. Ze vinden het eerst aan het kabinet om de maatregelen uit het coalitieakkoord uit te werken. Daarna pas willen zij praten over eventuele aanpassingen. Oppositiepartijen willen het liefst nu al zaken doen. Omdat de coalitiepartijen een minderheid hebben van 66 zetels, is de steun van andere partijen nodig.
14 uur geleden