Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Een op drie COA-medewerkers Ter Apel ziek thuis

Een op drie COA-medewerkers Ter Apel ziek thuis

DEN HAAG (ANP) - Een op de drie medewerkers van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) in Ter Apel zit ziek thuis. Een woordvoerder van het COA bevestigt berichtgeving hierover van NRC. Volgens de zegsman wordt dit hoge ziekteverzuim veroorzaakt door een veel te hoge werkdruk.

Die hoge werkdruk komt door de enorme toestroom bij Ter Apel, waar naast de COA-opvang het aanmeldcentrum zit van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Bij Ter Apel was het de afgelopen tijd zo druk dat er zelfs mensen in de buitenlucht moesten slapen. Daarbij hebben deze asielzoekers, gevlucht voor oorlogsgeweld "of andere vreselijke situaties", volgens hem ook nog eens veel aandacht nodig. "Het was de afgelopen maanden veel te druk, met weinig uitzicht op verbetering voor de medewerkers", aldus de woordvoerder.

Vorige week gaf het COA al aan dat het duidelijk is dat de asielopvang in Nederland is vastgelopen, wat al een tijd zichtbaar is in Ter Apel. "Voor de medewerkers in Ter Apel is het niet vol te houden om onder deze omstandigheden het werk te blijven doen. COA-medewerkers in het hele land leven met hen mee en ervaren zelf ook dat ze soms over grenzen heen gaan. Dat geldt ook voor de bewoners van wie velen van de ene crisisnoodopvang naar de andere gaan of langere tijd in evenementenhallen moeten verblijven met onder andere een gebrek aan privacy en minimale voorzieningen", aldus het COA.

Landelijk

Ook landelijk is het ziekteverzuim bij het COA, dat zo'n 114 locaties telt, met 9 procent hoog. Waardoor dat cijfer zo hoog is, weet de woordvoerder niet precies. De zegsman bevestigt verder dat er zo'n duizend vacatures zijn.

De woordvoerder laat verder weten dat van alle kanten plannen worden gemaakt om Ter Apel te ontlasten. Zo wordt gesproken over een tweede aanmeldcentrum en wordt geprobeerd extra opvangcapaciteit te realiseren, onder meer door cruiseschepen in te zetten. Verder wordt getracht de druk op bestaande asielzoekerscentra te verlichten door vergunninghouders versneld door te laten stromen naar gemeenten, zodat er plek komt voor mensen uit Ter Apel. Dit alles zou ook moeten helpen de werkdruk van de medewerkers in Ter Apel te verlichten, aldus de zegsman.

De woordvoerder spreekt tegen dat het COA op instorten zou staan, zoals NRC kopte. "Wij zorgen voor de opvang van 43.000 mensen. Die opvang wordt op zeer professionele wijze met veel toewijding uitgevoerd", zegt hij. "Er staat niets op instorten. Maar het piept en kraakt op sommige plekken."

Meer uit Binnenland

Twee Nederlandse vrouwen en een man vermist in Nepal

DEN HAAG (ANP) - De drie Nederlanders die worden vermist in Nepal zijn een vrouw van 51 en een man van 29 die afzonderlijk van elkaar op reis zijn, en een Nederlandse vrouw die in Nepal woont. Met alle andere Nederlanders over wie het ministerie van Buitenlandse Zaken de afgelopen dagen is gebeld is weer contact, zegt een woordvoerder.

41 minuten geleden
Verdachte en dode vrouw in Boxtel waren bekenden van elkaar

BOXTEL (ANP) - De dode vrouw die donderdagavond in een tuin van een woning in Boxtel werd aangetroffen, is een bekende van de verdachte. De man van 66 jaar heeft zich diezelfde avond op het politiebureau gemeld, waarop hij werd aangehouden. De politie gaat uit van een misdrijf en doet onderzoek.

1 uur geleden
Trimbos-instituut waarschuwt voor 'zeer gevaarlijke' xtc-pillen

UTRECHT (ANP) - Het Trimbos-instituut waarschuwt voor "zeer gevaarlijke" xtc-pillen waarin de stof PMMA is aangetroffen. Bij een van de testcentra van het Drugs Informatie en Monitoring Systeem (DIMS) zijn afgelopen week meerdere ecstasypillen ingeleverd die een "zeer hoge hoeveelheid" PMMA bleken te bevatten. "Gebruik van deze pil kan leiden tot oververhitting met mogelijk dodelijke afloop", schrijft het instituut.

2 uur geleden
In 2025 helft asielzoekers voor 2,4 miljard euro in noodopvang

DEN HAAG (ANP) - Iets meer dan de helft van de bijna 74.000 asielzoekers die in 2025 gemiddeld door het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) werden opgevangen, zat in (crisis)noodopvanglocaties. Dat kostte de organisatie 2,4 miljard euro, het dubbele van de kosten in reguliere opvang. Dat blijkt uit het jaarverslag van de organisatie.

2 uur geleden
Studenten en begeleiders ziek tijdens introductie hogeschool

BREDA (ANP) - Zo'n 175 studenten en begeleiders van de Breda University of Applied Sciences (BUas), een hogeschool, zijn ziek geworden tijdens een introductieweek op een camping in het Belgische Poppel. Volgens de onderwijsinstelling is er "hoogstwaarschijnlijk" sprake geweest van "een grote uitbraak van voedselvergiftiging".

2 uur geleden
Zeker drie Nederlanders vermist in overstromingsgebied Nepal

DEN HAAG (ANP) - In het overstromingsgebied in Nepal zijn zeker drie Nederlanders vermist, meldt minister Tom Berendsen. "We doen er alles aan om contact te leggen en informatie te vergaren met onze mensen ter plekke daar."

3 uur geleden
Koningspaar en Beatrix 'intens bedroefd' door overlijden Harald

DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Beatrix zijn "intens bedroefd" door het overlijden van de Noorse koning Harald. Dat laten zij weten in een gezamenlijke reactie. "De herinnering aan de bijzondere vriendschap met hem bewaren wij in ons hart."

3 uur geleden