Een op de tien Oekraïense kinderen is niet op school ingeschreven
DEN HAAG (ANP) - De meeste Oekraïense kinderen die in Nederland verblijven gaan hier naar school, maar 10 procent van deze groep staat niet op een school ingeschreven. De Inspectie van het Onderwijs heeft daar geen duidelijke verklaring voor. "Van deze leerlingen weten we niet of de inschrijving nog niet gebeurd is, of de leerlingen op een wachtlijst staan of thuiszitten/thuis gehouden worden", schrijft de inspectie in een rapport.
Bij gemeenten staan in totaal 20.600 Oekraïense kinderen in de schoolgaande leeftijd geregistreerd. Ze hebben hier recht op onderwijs en ook de leerplicht geldt voor hen. Van de pubers die naar de middelbare school moeten, staat 97 procent ingeschreven. Van de kinderen uit de basisschoolleeftijd die de oorlog in hun land zijn ontvlucht na de Russische inval, staat 86 procent ingeschreven op een school.
De onderwijsinspectie is positief over de manier waarop schoolbesturen, schoolteams en gemeenten zich "enorm hebben ingespannen" om in korte tijd tijdelijke onderwijsvoorzieningen op te zetten voor kinderen uit Oekraïne. Ook die voorzieningen hebben last van het lerarentekort, net als andere scholen in het land. "Het tekort aan nt2-docenten en bevoegde leraren is belemmerend voor de inrichting van de tijdelijke onderwijsvoorzieningen", schrijven de onderzoekers. Nt2 staat voor Nederlands als tweede taal. Positief is volgens de inspectie wel dat hier heel veel aandacht aan wordt besteed: op de meeste tijdelijke scholen minimaal een derde van de onderwijstijd.
Gemengde groepen
Onzekerheid over hoe het leven verder zal lopen maakt wel dat Oekraïense leerlingen "relatief gemakkelijk verzuimen", signaleert de inspectie verder. "Dit heeft te maken met de onduidelijke toekomst voor de leerlingen en hun ouders, de gerichtheid op terugkeer naar Oekraïne of het willen volgen van afstandsonderwijs dat vanuit Oekraïne gegeven wordt."
De inspectie komt na het onderzoek met diverse aanbevelingen. Zo is het bij het opzetten van nieuwe tijdelijke onderwijsvoorzieningen slim om de samenwerking te zoeken met bestaande organisaties. "Dit voorkomt dat iedereen opnieuw het wiel uit moet vinden." Ook samenwerking tussen besturen onderling en met de gemeente is volgens de inspectie bevorderlijk, net als goede communicatie met ouders.
Een ander advies is om niet alleen Oekraïense kinderen bij elkaar te zetten, maar gemengde groepen te vormen met verschillende nationaliteiten. "Hierdoor neemt de motivatie om Nederlands te leren toe en gaat het leertempo omhoog."
Meer uit Binnenland
HOOGERHEIDE (ANP) - Het is nog niet duidelijk waar de groep migranten die zaterdagochtend op een rubberboot voor de Zeeuwse kust uit zee is gehaald, naartoe gaat. Op dit moment wordt nog met de mannen gesproken, laat een woordvoerder van de marechaussee weten. Het is volgens hem ook nog te vroeg om te zeggen waar de mensen vandaan kwamen, waar ze op de boot zijn gestapt en waar ze naartoe wilden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Van de 34 mensen die zaterdag zijn aangehouden tijdens de onlusten in Den Haag zijn er 33 weer vrij. Een van hen zit nog vast, laat de politie een dag later weten. De voornamelijk minderjarige jongeren werden opgepakt voor openlijke geweldpleging, het dragen van gezichtsbedekkende kleding en het bezit van illegaal vuurwerk. Ze komen uit onder meer Amsterdam, Beerta, Lemele en Zwijndrecht.
2 uur geledenALMELO (ANP) - De politie heeft een 43-jarige man uit Amsterdam aangehouden die mogelijk betrokken was bij een of meerdere autobranden in Almelo zaterdagavond. De politie kwam hem op het spoor "door een duidelijk signalement".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Haagse wethouder Richard de Mos (Economie en Binnenstad) wil onderzoeken hoe personen die de voorbije dagen via sociale media hebben opgeroepen tot plunderingen en geweld financieel aansprakelijk kunnen worden gesteld voor de schade die Haagse ondernemers hierdoor hebben geleden. Dat heeft hij zondag laten weten.
3 uur geledenALMELO (ANP) - De politie heeft zaterdagavond om 23.45 uur een bericht via Burgernet uitgestuurd in verband met diverse autobranden in de omgeving van Almelo. Volgens RTV Oost ging het om vier autobranden binnen een half uur op verschillende locaties in Almelo.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De pakketbezorger die eerder deze week in de Amsterdamse Jordaan door een motoragent werd getaserd, gaat daarvan begin komende week aangifte doen. Dat bevestigt zijn advocaat Gerald Roethof na berichtgeving van AT5.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er geen rellen of plunderingen hebben plaatsgevonden, heeft de politie zaterdag 34 mensen aangehouden tijdens onrust in Den Haag. Het overgrote deel van hen is minderjarig en afkomstig uit diverse plaatsen, waaronder Amsterdam, Beerta, Lemele en Zwijndrecht. De jongeren werden onder meer aangehouden voor openlijke geweldpleging, het dragen van gezichtsbedekkende kleding en het bezitten van verboden middelen, zoals illegaal vuurwerk.
16 uur geleden