Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Een op de tien Oekraïense kinderen is niet op school ingeschreven

Een op de tien Oekraïense kinderen is niet op school ingeschreven

DEN HAAG (ANP) - De meeste Oekraïense kinderen die in Nederland verblijven gaan hier naar school, maar 10 procent van deze groep staat niet op een school ingeschreven. De Inspectie van het Onderwijs heeft daar geen duidelijke verklaring voor. "Van deze leerlingen weten we niet of de inschrijving nog niet gebeurd is, of de leerlingen op een wachtlijst staan of thuiszitten/thuis gehouden worden", schrijft de inspectie in een rapport.

Bij gemeenten staan in totaal 20.600 Oekraïense kinderen in de schoolgaande leeftijd geregistreerd. Ze hebben hier recht op onderwijs en ook de leerplicht geldt voor hen. Van de pubers die naar de middelbare school moeten, staat 97 procent ingeschreven. Van de kinderen uit de basisschoolleeftijd die de oorlog in hun land zijn ontvlucht na de Russische inval, staat 86 procent ingeschreven op een school.

De onderwijsinspectie is positief over de manier waarop schoolbesturen, schoolteams en gemeenten zich "enorm hebben ingespannen" om in korte tijd tijdelijke onderwijsvoorzieningen op te zetten voor kinderen uit Oekraïne. Ook die voorzieningen hebben last van het lerarentekort, net als andere scholen in het land. "Het tekort aan nt2-docenten en bevoegde leraren is belemmerend voor de inrichting van de tijdelijke onderwijsvoorzieningen", schrijven de onderzoekers. Nt2 staat voor Nederlands als tweede taal. Positief is volgens de inspectie wel dat hier heel veel aandacht aan wordt besteed: op de meeste tijdelijke scholen minimaal een derde van de onderwijstijd.

Gemengde groepen

Onzekerheid over hoe het leven verder zal lopen maakt wel dat Oekraïense leerlingen "relatief gemakkelijk verzuimen", signaleert de inspectie verder. "Dit heeft te maken met de onduidelijke toekomst voor de leerlingen en hun ouders, de gerichtheid op terugkeer naar Oekraïne of het willen volgen van afstandsonderwijs dat vanuit Oekraïne gegeven wordt."

De inspectie komt na het onderzoek met diverse aanbevelingen. Zo is het bij het opzetten van nieuwe tijdelijke onderwijsvoorzieningen slim om de samenwerking te zoeken met bestaande organisaties. "Dit voorkomt dat iedereen opnieuw het wiel uit moet vinden." Ook samenwerking tussen besturen onderling en met de gemeente is volgens de inspectie bevorderlijk, net als goede communicatie met ouders.

Een ander advies is om niet alleen Oekraïense kinderen bij elkaar te zetten, maar gemengde groepen te vormen met verschillende nationaliteiten. "Hierdoor neemt de motivatie om Nederlands te leren toe en gaat het leertempo omhoog."

Meer uit Binnenland

Woningen ontruimd om brand na mogelijke explosie in Stadskanaal

STADSKANAAL (ANP) - In het Groningse Stadskanaal is in de nacht van zondag op maandag een brand uitgebroken in een woning aan de Gelderselaan. De brand is uitslaand, meldt de politie. De omliggende woningen zijn ontruimd. Mogelijk ging aan de brand een explosie vooraf.

53 minuten geleden
Acht aanhoudingen na ongeregeldheden in Haagse Schilderswijk

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft zondagavond acht aanhoudingen verricht in de Schilderswijk in Den Haag naar aanleiding van ongeregeldheden na de verloren Afrika Cup-finale van Marokko. Drie mensen werden aangehouden voor openlijke geweldpleging, meldt de politie. Twee anderen werden aangehouden voor belediging. Ook werden twee aanhoudingen verricht voor het bezit van vuurwerk. De laatste aanhouding was voor het verstoren van de openbare orde.

1 uur geleden
ME ingezet om onrust in Haagse Schilderswijk na finale Afrika Cup

DEN HAAG (ANP) - De mobiele eenheid is zondagavond na de finale van de Afrika Cup in actie gekomen in de Haagse Schilderswijk. Senegal won de wedstrijd in de verlenging van gastland Marokko, tot grote teleurstelling van de Marokkaanse fans. De Haagse politie besloot in te grijpen nadat groepjes jongeren na afloop onder meer vuurwerk afstaken. Dat werd ook richting agenten gegooid, zag een ANP-verslaggever.

3 uur geleden
Nederlanders vrezen niet meer op de VS te kunnen rekenen

DEN HAAG (ANP) - Het overgrote deel van de Nederlanders denkt dat Europa voor zijn veiligheid niet langer op de Verenigde Staten kan rekenen. Onder president Donald Trump is Europa niet meer verzekerd van onvoorwaardelijke Amerikaanse steun, zeggen meer dan acht op de tien ondervraagden in een peiling van de Atlantische Commissie. De VS schaden volgens de ondervraagden de veiligheid, de handel, het klimaat en de democratie.

3 uur geleden
Marokkaanse Nederlanders moedigen samen hun 'leeuwen' aan

DEN HAAG (ANP) - In zaaltjes, buurthuizen, cafés en podia kijken Marokkaanse Nederlanders en andere voetbalfans zondagavond samen naar de finale van de Afrika Cup. De 'Leeuwen van de Atlas', zoals het team van gastland Marokko wordt genoemd, nemen het op tegen Senegal.

8 uur geleden
KNMI waarschuwt voor dichte mist in Friesland en Noord-Holland

DE BILT (ANP) - In het noordwesten van het land kan van zondagavond tot de vroege maandagochtend dichte mist ontstaan. Het KNMI waarschuwt daarvoor met code geel. Het laagste waarschuwingsniveau geldt tot maandag 06.00 uur voor Noord-Holland, Friesland en het IJsselmeergebied.

10 uur geleden
Gemeente Utrecht: oorzaak explosies komende dagen nog niet bekend

UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht verwacht de komende dagen nog geen antwoord te hebben op de vraag wat de oorzaak was van de explosies en brand van donderdag in het centrum van de stad. "De eerste prioriteit is de boel daar veilig krijgen", aldus een woordvoerder.

13 uur geleden