Een op de tien Oekraïense kinderen is niet op school ingeschreven
DEN HAAG (ANP) - De meeste Oekraïense kinderen die in Nederland verblijven gaan hier naar school, maar 10 procent van deze groep staat niet op een school ingeschreven. De Inspectie van het Onderwijs heeft daar geen duidelijke verklaring voor. "Van deze leerlingen weten we niet of de inschrijving nog niet gebeurd is, of de leerlingen op een wachtlijst staan of thuiszitten/thuis gehouden worden", schrijft de inspectie in een rapport.
Bij gemeenten staan in totaal 20.600 Oekraïense kinderen in de schoolgaande leeftijd geregistreerd. Ze hebben hier recht op onderwijs en ook de leerplicht geldt voor hen. Van de pubers die naar de middelbare school moeten, staat 97 procent ingeschreven. Van de kinderen uit de basisschoolleeftijd die de oorlog in hun land zijn ontvlucht na de Russische inval, staat 86 procent ingeschreven op een school.
De onderwijsinspectie is positief over de manier waarop schoolbesturen, schoolteams en gemeenten zich "enorm hebben ingespannen" om in korte tijd tijdelijke onderwijsvoorzieningen op te zetten voor kinderen uit Oekraïne. Ook die voorzieningen hebben last van het lerarentekort, net als andere scholen in het land. "Het tekort aan nt2-docenten en bevoegde leraren is belemmerend voor de inrichting van de tijdelijke onderwijsvoorzieningen", schrijven de onderzoekers. Nt2 staat voor Nederlands als tweede taal. Positief is volgens de inspectie wel dat hier heel veel aandacht aan wordt besteed: op de meeste tijdelijke scholen minimaal een derde van de onderwijstijd.
Gemengde groepen
Onzekerheid over hoe het leven verder zal lopen maakt wel dat Oekraïense leerlingen "relatief gemakkelijk verzuimen", signaleert de inspectie verder. "Dit heeft te maken met de onduidelijke toekomst voor de leerlingen en hun ouders, de gerichtheid op terugkeer naar Oekraïne of het willen volgen van afstandsonderwijs dat vanuit Oekraïne gegeven wordt."
De inspectie komt na het onderzoek met diverse aanbevelingen. Zo is het bij het opzetten van nieuwe tijdelijke onderwijsvoorzieningen slim om de samenwerking te zoeken met bestaande organisaties. "Dit voorkomt dat iedereen opnieuw het wiel uit moet vinden." Ook samenwerking tussen besturen onderling en met de gemeente is volgens de inspectie bevorderlijk, net als goede communicatie met ouders.
Een ander advies is om niet alleen Oekraïense kinderen bij elkaar te zetten, maar gemengde groepen te vormen met verschillende nationaliteiten. "Hierdoor neemt de motivatie om Nederlands te leren toe en gaat het leertempo omhoog."
Meer uit Binnenland
DE WIJK (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) is zaterdag door de hitte onwel geworden tijdens een herdenkingsceremonie voor slachtoffers van geweld in het Drentse De Wijk. Dat meldt de bewindsvrouw op Instagram.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius waarop het hantavirus uitbrak, is gereinigd en kan weer in bedrijf worden gesteld. Dat maakte de GGD Rotterdam-Rijnmond zaterdag bekend. Bij een eerdere inspectie zag de GGD nog tekortkomingen bij de schoonmaak. De geplande terugvaart van Rotterdam naar de thuislocatie in Vlissingen moest daarom worden uitgesteld.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - DPG Media verlengt het project waarbij jaarlijks 5000 gratis krantenabonnementen worden verstrekt aan mensen met een laag inkomen. Aanleiding is onderzoek van Hogeschool Windesheim, waaruit blijkt dat deelnemers zich door de abonnementen beter geïnformeerd en meer betrokken voelen bij de samenleving.
10 uur geledenWARFFUM (ANP) - In het Groningse Warffum zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 45 asielzoekers opgevangen, meldt het Rode Kruis. Dat is minder dan een nacht eerder, toen er 82 mensen in de nachtopvang sliepen. Volgens een woordvoerster van het Rode Kruis wijst het lagere aantal er vermoedelijk op dat meer mensen zijn doorgestroomd naar andere opvanglocaties.
11 uur geledenOSS (ANP) - De politie heeft zaterdagochtend vroeg een 35-jarige Nederlandse man uit Oss opgepakt voor mogelijke betrokkenheid bij de dood van een 47-jarige man uit Berghem. Een 33-jarige man die eerder vrijdag in Berghem werd opgepakt, geldt niet langer als verdachte.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het scenario waarin Moerdijk blijft bestaan, is "nadrukkelijker" in beeld gekomen bij het kabinet. Staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) meldt in een Kamerbrief dat hij de optie overweegt dat "een kleinere uitbreiding van het haven- en industriecluster Moerdijk wordt gerealiseerd". Als hiervoor wordt gekozen, hoeft het Noord-Brabantse dorp niet te verdwijnen om plaats te maken voor de uitbreiding van het haven- en industriegebied en grootschalige energieprojecten.
23 uur geledenDE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.
1 dag geleden