Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Een jaar coronavirus: een terugblik in cijfers

Een jaar coronavirus: een terugblik in cijfers

DEN HAAG (ANP) - Toenmalig zorgminister Bruno Bruins maakte zaterdag precies een jaar geleden live op televisie bekend dat ook in Nederland het coronavirus voor het eerst was vastgesteld. Een zwaar jaar volgde waarin veel mensen werden geraakt door het virus, bijvoorbeeld omdat ze ernstig ziek werden of overleden. In deze crisis boden cijfers enig houvast, ondanks de vele voorbehouden. Wat vertellen die over een jaar leven met het coronavirus?

De man in een Tilburgs ziekenhuis die als eerste te horen kreeg dat hij besmet was met het coronavirus, is daarin inmiddels gevolgd door ongeveer 1.080.000 anderen. Dit cijfer van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) is verre van compleet. Zeker aan het begin van de uitbraak werden lang niet alle dragers van het virus ook getest. Maar door de snelheid - met dagelijkse en wekelijkse updates - stonden RIVM-cijfers vaak aan de basis van coronabeleid. Het getrainde oog kan erin herkennen in welke richting het virus zich beweegt.

Gegevens van Sanquin helpen inschatten hoeveel mensen werkelijk besmet zijn geraakt. De bloedbank brengt maandelijks naar buiten hoeveel donoren antistoffen hebben tegen het coronavirus. Volgens de laatste stand van half februari heeft 15 procent van de donoren het virus gehad. Dat komt neer op 2,6 miljoen mensen, als wordt aangenomen dat een net zo groot deel van de hele bevolking besmet is geweest.

De vraag hoeveel mensen kampten met ernstige symptomen valt het best te beantwoorden door te kijken naar de ziekenhuisopnames. Tot nu toe zijn zo’n 41.000 mensen opgenomen (geweest) op een verpleegafdeling van een ziekenhuis en ongeveer 8700 mensen op de ic, blijkt uit gegevens van de Stichting Nationale Intensive Care Evaluatie (NICE). Een deel van hen kwam te overlijden of hield lang na ontslag last van klachten.

Ook veel patiënten zijn geraakt door het virus, zij het indirect. Vorig jaar zijn zeker 100.000 noodzakelijke, maar niet-spoedeisende operaties uitgesteld. Bedden, operatiekamers en apparatuur werden vrijgemaakt voor coronapatiënten. Dat staat in een onderzoek van de Nederlandse Verenigingen voor Anesthesiologie en Heelkunde.

Het valt moeilijk te zeggen hoeveel mensen precies zijn overleden aan het coronavirus. Het RIVM weet van ruim 15.000 sterfgevallen die tot nu toe zijn veroorzaakt door Covid-19, maar dit cijfer is incompleet. GGD’en laten het instituut niet altijd weten dat iemand is overleden aan het coronavirus, onder meer omdat dit niet verplicht is. Bovendien zijn er ook mensen overleden aan het virus die er niet op zijn getest.

Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) schetst een completer beeld door te kijken naar doodsoorzaakverklaringen van artsen. Die vertellen dat 13.000 mensen zeker of vermoedelijk aan het virus zijn overleden van maart tot en met oktober, ongeveer 75 procent meer dan bij het RIVM bekend is over die periode. Onder de slachtoffers waren opvallend veel ouderen, langdurige zorgontvangers en mannen.

Meer uit Binnenland

Geen arrestaties van vuurwerkgooiende Feyenoord-fans bij Cambuur

LEEUWARDEN (ANP) - De politie heeft niemand aangehouden na de wedstrijd SC Cambuur tegen Feyenoord in Leeuwarden van zondag. De bezoekende fans van de Rotterdamse ploeg gooiden vuurwerk richting het vak met Cambuur-supporters. Daarbij raakten vijf mensen gewond.

3 uur geleden
NPO dient bij minister geen verzoek in tot maatregelen tegen ON!

HILVERSUM (ANP) - De Nederlandse Publieke Omroep gaat geen verzoek indienen bij mediaminister Rianne Letschert om maatregelen te nemen tegen aspirant-omroep Ongehoord Nederland (ON!). De andere ledenomroepen vroegen begin juni aan de NPO om een dergelijk verzoek in te dienen. Volgens de NPO is het echter onduidelijk of er voldoende "juridische grondslag" is "voor het indienen van een verzoek tot intrekking van de voorlopige erkenning van ON!", meldt de NPO maandag.

3 uur geleden
Bijna 15.000 euro ingezameld voor zoektocht naar Rodney Leysner

PARAMARIBO (ANP) - Een crowdfunding voor de zoektocht naar de vermiste Nederlandse filmproducent Rodney Leysner heeft inmiddels bijna 15.000 euro opgeleverd. Dat is te zien op de GoFundMe-pagina waar de actie door de familie van Leysner is opgezet. De producent wordt sinds 15 augustus vermist in Suriname.

3 uur geleden
Meerdere aanhoudingen en gebiedsverboden bij GP Zandvoort

ZANDVOORT (ANP) - Bij de Grand Prix in Zandvoort zijn dit weekend meerdere aanhoudingen verricht voor het verstoren van de openbare orde en een aantal gebiedsverboden uitgedeeld. Dat meldt de burgemeester van Zandvoort. Ook is een aantal jongeren naar Bureau Halt doorverwezen in verband met drankgebruik.

4 uur geleden
EBU betreurt besluit AVROTROS om niet deel te nemen aan ESF

GENÈVE (ANP) - De European Broadcasting Union (EBU) betreurt dat AVROTROS opnieuw heeft besloten om niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival. Dat laat songfestivaldirecteur Martin Green weten in een verklaring aan het ANP. Wel zegt de organisatie begrip te hebben voor de beslissing van de omroep.

4 uur geleden
Letschert: plezier songfestival is groter als Nederland meedoet

DEN HAAG (ANP) - Het Eurovisie Songfestival is volgens cultuurminister Rianne Letschert elk jaar voor veel mensen een plezier om naar te kijken. "Het plezier is toch een stuk groter als Nederland meedoet", zegt de minister in een verklaring, nadat bekend werd dat AVROTROS ook volgend jaar afziet van deelname.

4 uur geleden
Ruim 300.000 euro aan boetes voor sportschoolketen Saints & Stars

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Arbeidsinspectie deelt in totaal 316.875 euro aan boetes uit aan de Amsterdamse sportschoolketen Saints & Stars. 25 buitenlandse medewerkers hadden niet de juiste papieren om in Nederland te mogen werken en ook is niet duidelijk hoeveel uren werknemers hebben gewerkt en of zij voor alle gewerkte uren het minimumloon hebben ontvangen.

4 uur geleden