Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Een halve eeuw na zijn dood volop aandacht voor Wim Sonneveld

Een halve eeuw na zijn dood volop aandacht voor Wim Sonneveld

ROTTERDAM (ANP) - Op 8 maart 1974 publiceerde De Telegraaf een paginagroot interview met de geliefde entertainer Wim Sonneveld. De zanger van onder meer Het Dorp lag na een hartaanval in een Amsterdams ziekenhuis, maar leek aan de beterende hand. Een paar uur later was Nederland in shock: de artiest was, diezelfde ochtend, plots overleden, 56 jaar oud. Binnenkort, een halve eeuw later, wordt hij opnieuw geëerd.

Opnieuw, want in 2017, een eeuw na zijn geboorte, waren er al tal van speciale programma's en uitgaven. Nu is het wel iets bescheidener, maar het Metropole Orkest pakt vanaf 11 maart in Rotterdam uit met de concertreeks Wim Sonneveld - Tour de Chant. De uitvoeringen omvatten liedjes die Sonneveld zong en vaak onsterfelijk maakte. Waylon, Richard Groenendijk en Thomas Oliemans doen mee.

Een programma van alleen liedjes was een wens van Sonneveld, maar het kwam er tijdens zijn leven niet van. "Als kind playbackte ik de liedjes van Sonneveld. Dat ik nu met een van de beste orkesten ter wereld zijn nummers ten gehore mag brengen, is bijna onwerkelijk", zegt Groenendijk.

Eerbetoon

Er zal ook vergeten werk te horen zijn, vertelt samensteller Frank Jochemsen. "Zoals De ballade van alleman, dat Wim eind jaren zestig een aantal keren zong in een van zijn onemanshows en dat op de nominatie heeft gestaan om de B-kant te worden van de single met Het Dorp." Er is een orkestband met alleen de muziek van Harry Bannink teruggevonden, maar geen opname waarop Sonneveld dit nummer zingt. De tekst van Michel van der Plas lag in het archief van de cabaretier.

Sonneveld werd op 11 maart '74, te midden van nauwelijks te beheersen belangstelling, begraven op Begraafplaats Buitenveldert in Amsterdam. Ook hier is op 10 maart een eerbetoon. Ken Besuijen, twintig jaar na de dood van Sonneveld geboren, maar een groot bewonderaar, brengt er zijn werk. Dat bestaat uit bekende en minder bekende liedjes, maar ook uit legendarische conferences als De kroketten en De stalmeester en het spraakmakende 'typetje' Frater Venantius. "Bij Venantius breid ik de tekst wat uit met andere mopjes uit het katholieke leven."

Beste vertolking

Via Rudolphi Producties gaat toeren met de voorstelling Het Wim Sonneveld-Complex. Hierin wordt zogenaamd gestreden om de beste vertolking van de ster. De officiële première is op 8 maart in Amsterdam. In de podcast Sporen van Sonneveld van AvroTros, in maart online, wordt onderzocht hoe Sonnevelds werk nog leeft. Freek de Jonge, Joost Prinsen, Alex Klaassen en Karin Bloemen werken mee.

Meer uit Binnenland

Aanrijding ziekenhuis Heerlen was ongeval, bestuurder overleden

HEERLEN (ANP) - De bestuurder die donderdagavond tegen de gevel van het Zuyderland-ziekenhuis in Heerlen is gereden, is aan zijn verwondingen overleden. De politie meldt na onderzoek dat het ging om een noodlottig ongeval.

54 minuten geleden
Getroffen ondernemers Utrecht bedanken voor steunbetuigingen

UTRECHT (ANP) - Verschillende ondernemers die getroffen zijn door de explosie in de Visscherssteeg in het centrum van Utrecht donderdagmiddag, laten op social media van zich horen. Door de kracht van de ontploffing zijn bij veel panden in de omgeving van de steeg ruiten uit de sponning en pannen van het dak geblazen. De schade is groot.

2 uur geleden
Dijksma: huisdieren ophalen als het veilig kan

UTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma begrijpt dat er onder de getroffen omwonenden van de explosie in Utrecht veel zorgen zijn over hun huisdieren. De gemeente probeert in kaart te brengen waar dieren thuis waren op het moment van de explosie, laat ze weten tijdens een persmoment.

2 uur geleden
Personenauto rijdt tegen ziekenhuis Heerlen, bestuurder gewond

HEERLEN (ANP) - Een personenauto is donderdagavond rond 20.30 uur tegen de gevel van het Zuyderland-ziekenhuis in Heerlen gereden. De bestuurder is daarbij gewond geraakt en wordt nu in het ziekenhuis behandeld. De politie onderzoekt wat er aan de aanrijding voorafging. Over andere gewonden meldt de politie vooralsnog niets.

3 uur geleden
Gaslek in buurt explosie Utrecht, onduidelijk of dat oorzaak was

UTRECHT (ANP) - Donderdagmiddag is er een gaslek geweest in de omgeving van de Visscherssteeg in Utrecht, waar die middag een explosie was. Dat zei burgemeester Sharon Dijksma in een korte toelichting op de gebeurtenissen in de binnenstad. Onduidelijk is of de gaslekkage de oorzaak was van de explosie. "Er is gas geroken", zei ze. "Maar je weet niet waardoor de explosie plaatsvindt."

3 uur geleden
Brand na explosie Utrecht onder controle

UTRECHT (ANP) - De brandweer in Utrecht heeft de brand in het centrum van de stad onder controle. Dat heeft de veiligheidsregio in de loop van de avond gemeld. Een woordvoerder laat weten dat nu de zoektocht kan beginnen naar mensen die eventueel nog onder het puin liggen.

3 uur geleden
Dijksma: tot nu toe vier gewonden in Utrecht, niemand zwaargewond

UTRECHT (ANP) - Tot nu toe zijn vier mensen gewond geraakt bij de explosie en brand in het centrum van Utrecht. Niemand raakte zwaargewond, meldde burgemeester Sharon Dijksma donderdagavond tijdens een persmoment.

3 uur geleden