Een halve eeuw na zijn dood volop aandacht voor Wim Sonneveld
ROTTERDAM (ANP) - Op 8 maart 1974 publiceerde De Telegraaf een paginagroot interview met de geliefde entertainer Wim Sonneveld. De zanger van onder meer Het Dorp lag na een hartaanval in een Amsterdams ziekenhuis, maar leek aan de beterende hand. Een paar uur later was Nederland in shock: de artiest was, diezelfde ochtend, plots overleden, 56 jaar oud. Binnenkort, een halve eeuw later, wordt hij opnieuw geëerd.
Opnieuw, want in 2017, een eeuw na zijn geboorte, waren er al tal van speciale programma's en uitgaven. Nu is het wel iets bescheidener, maar het Metropole Orkest pakt vanaf 11 maart in Rotterdam uit met de concertreeks Wim Sonneveld - Tour de Chant. De uitvoeringen omvatten liedjes die Sonneveld zong en vaak onsterfelijk maakte. Waylon, Richard Groenendijk en Thomas Oliemans doen mee.
Een programma van alleen liedjes was een wens van Sonneveld, maar het kwam er tijdens zijn leven niet van. "Als kind playbackte ik de liedjes van Sonneveld. Dat ik nu met een van de beste orkesten ter wereld zijn nummers ten gehore mag brengen, is bijna onwerkelijk", zegt Groenendijk.
Eerbetoon
Er zal ook vergeten werk te horen zijn, vertelt samensteller Frank Jochemsen. "Zoals De ballade van alleman, dat Wim eind jaren zestig een aantal keren zong in een van zijn onemanshows en dat op de nominatie heeft gestaan om de B-kant te worden van de single met Het Dorp." Er is een orkestband met alleen de muziek van Harry Bannink teruggevonden, maar geen opname waarop Sonneveld dit nummer zingt. De tekst van Michel van der Plas lag in het archief van de cabaretier.
Sonneveld werd op 11 maart '74, te midden van nauwelijks te beheersen belangstelling, begraven op Begraafplaats Buitenveldert in Amsterdam. Ook hier is op 10 maart een eerbetoon. Ken Besuijen, twintig jaar na de dood van Sonneveld geboren, maar een groot bewonderaar, brengt er zijn werk. Dat bestaat uit bekende en minder bekende liedjes, maar ook uit legendarische conferences als De kroketten en De stalmeester en het spraakmakende 'typetje' Frater Venantius. "Bij Venantius breid ik de tekst wat uit met andere mopjes uit het katholieke leven."
Beste vertolking
Via Rudolphi Producties gaat toeren met de voorstelling Het Wim Sonneveld-Complex. Hierin wordt zogenaamd gestreden om de beste vertolking van de ster. De officiële première is op 8 maart in Amsterdam. In de podcast Sporen van Sonneveld van AvroTros, in maart online, wordt onderzocht hoe Sonnevelds werk nog leeft. Freek de Jonge, Joost Prinsen, Alex Klaassen en Karin Bloemen werken mee.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) sluit steeds meer horecagelegenheden en winkels met spoed vanwege plaagdieren. In de eerste zeven weken van dit jaar werden 22 zaken gesloten, terwijl dat er in 2025 met 75 ook al opvallend veel waren.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Na de Nederlandse luchtaanval op de Iraakse stad Hawija handelde de toenmalige detachementscommandant zorgvuldig. Dat concludeert een commissie van drie onafhankelijke experts, aldus Defensie. De bevelhebber maakte na de aanval in juni 2015 in zijn verslag geen melding van mogelijke burgerslachtoffers, hoewel er zeker zeventig civiele doden vielen.
1 uur geledenHELLEVOETSLUIS (ANP) - De politie heeft een derde verdachte aangehouden in verband met een overval op een legale wietkwekerij in Hellevoetsluis, afgelopen september. Het gaat om een 25-jarige man uit Amsterdam, meldt de politie vrijdag.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De ouders van de kinderen die seksueel zijn misbruikt door onderwijsassistent Wesley W. uit Helmond, hebben emotioneel en teleurgesteld gereageerd op het vonnis van de rechtbank. "Dat het na een hoge strafeis bij acht jaar cel is gebleven, vinden de ouders teleurstellend", zegt een woordvoerder van Namens de Familie.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft de 26-jarige Wesley W. uit Helmond veroordeeld tot acht jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het jarenlang seksueel misbruiken van kinderen. Het Openbaar Ministerie had vijftien jaar cel en tbs met dwang geëist.
3 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Het hoofdgebouw van Lelystad Airport wordt vrijdagochtend nog steeds bezet door klimaatactivisten van Greenpeace. De actievoerders hebben de nacht doorgebracht op de luchthaven en de milieuorganisatie zegt dat ze net zo lang blijven tot de politiek een definitieve streep zet door de opening van de luchthaven in Lelystad.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De dossiers van ruim 69.000 mensen die zich hadden gemeld voor compensatie om de toeslagenaffaire zijn beoordeeld. Meer dan 43.000 mensen zijn uiteindelijk na deze integrale beoordeling (IB) erkend als gedupeerde, meldt demissionair staatssecretaris Sandra Palmen (Toeslagen) donderdag aan de Tweede Kamer.
19 uur geleden