Een halve eeuw na zijn dood volop aandacht voor Wim Sonneveld
ROTTERDAM (ANP) - Op 8 maart 1974 publiceerde De Telegraaf een paginagroot interview met de geliefde entertainer Wim Sonneveld. De zanger van onder meer Het Dorp lag na een hartaanval in een Amsterdams ziekenhuis, maar leek aan de beterende hand. Een paar uur later was Nederland in shock: de artiest was, diezelfde ochtend, plots overleden, 56 jaar oud. Binnenkort, een halve eeuw later, wordt hij opnieuw geëerd.
Opnieuw, want in 2017, een eeuw na zijn geboorte, waren er al tal van speciale programma's en uitgaven. Nu is het wel iets bescheidener, maar het Metropole Orkest pakt vanaf 11 maart in Rotterdam uit met de concertreeks Wim Sonneveld - Tour de Chant. De uitvoeringen omvatten liedjes die Sonneveld zong en vaak onsterfelijk maakte. Waylon, Richard Groenendijk en Thomas Oliemans doen mee.
Een programma van alleen liedjes was een wens van Sonneveld, maar het kwam er tijdens zijn leven niet van. "Als kind playbackte ik de liedjes van Sonneveld. Dat ik nu met een van de beste orkesten ter wereld zijn nummers ten gehore mag brengen, is bijna onwerkelijk", zegt Groenendijk.
Eerbetoon
Er zal ook vergeten werk te horen zijn, vertelt samensteller Frank Jochemsen. "Zoals De ballade van alleman, dat Wim eind jaren zestig een aantal keren zong in een van zijn onemanshows en dat op de nominatie heeft gestaan om de B-kant te worden van de single met Het Dorp." Er is een orkestband met alleen de muziek van Harry Bannink teruggevonden, maar geen opname waarop Sonneveld dit nummer zingt. De tekst van Michel van der Plas lag in het archief van de cabaretier.
Sonneveld werd op 11 maart '74, te midden van nauwelijks te beheersen belangstelling, begraven op Begraafplaats Buitenveldert in Amsterdam. Ook hier is op 10 maart een eerbetoon. Ken Besuijen, twintig jaar na de dood van Sonneveld geboren, maar een groot bewonderaar, brengt er zijn werk. Dat bestaat uit bekende en minder bekende liedjes, maar ook uit legendarische conferences als De kroketten en De stalmeester en het spraakmakende 'typetje' Frater Venantius. "Bij Venantius breid ik de tekst wat uit met andere mopjes uit het katholieke leven."
Beste vertolking
Via Rudolphi Producties gaat toeren met de voorstelling Het Wim Sonneveld-Complex. Hierin wordt zogenaamd gestreden om de beste vertolking van de ster. De officiële première is op 8 maart in Amsterdam. In de podcast Sporen van Sonneveld van AvroTros, in maart online, wordt onderzocht hoe Sonnevelds werk nog leeft. Freek de Jonge, Joost Prinsen, Alex Klaassen en Karin Bloemen werken mee.
Meer uit Binnenland
DE WIJK (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) is zaterdag door de hitte onwel geworden tijdens een herdenkingsceremonie voor slachtoffers van geweld in het Drentse De Wijk. Dat meldt de bewindsvrouw op Instagram.
51 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius waarop het hantavirus uitbrak, is gereinigd en kan weer in bedrijf worden gesteld. Dat maakte de GGD Rotterdam-Rijnmond zaterdag bekend. Bij een eerdere inspectie zag de GGD nog tekortkomingen bij de schoonmaak. De geplande terugvaart van Rotterdam naar de thuislocatie in Vlissingen moest daarom worden uitgesteld.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - DPG Media verlengt het project waarbij jaarlijks 5000 gratis krantenabonnementen worden verstrekt aan mensen met een laag inkomen. Aanleiding is onderzoek van Hogeschool Windesheim, waaruit blijkt dat deelnemers zich door de abonnementen beter geïnformeerd en meer betrokken voelen bij de samenleving.
8 uur geledenWARFFUM (ANP) - In het Groningse Warffum zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 45 asielzoekers opgevangen, meldt het Rode Kruis. Dat is minder dan een nacht eerder, toen er 82 mensen in de nachtopvang sliepen. Volgens een woordvoerster van het Rode Kruis wijst het lagere aantal er vermoedelijk op dat meer mensen zijn doorgestroomd naar andere opvanglocaties.
9 uur geledenOSS (ANP) - De politie heeft zaterdagochtend vroeg een 35-jarige Nederlandse man uit Oss opgepakt voor mogelijke betrokkenheid bij de dood van een 47-jarige man uit Berghem. Een 33-jarige man die eerder vrijdag in Berghem werd opgepakt, geldt niet langer als verdachte.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het scenario waarin Moerdijk blijft bestaan, is "nadrukkelijker" in beeld gekomen bij het kabinet. Staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) meldt in een Kamerbrief dat hij de optie overweegt dat "een kleinere uitbreiding van het haven- en industriecluster Moerdijk wordt gerealiseerd". Als hiervoor wordt gekozen, hoeft het Noord-Brabantse dorp niet te verdwijnen om plaats te maken voor de uitbreiding van het haven- en industriegebied en grootschalige energieprojecten.
21 uur geledenDE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.
1 dag geleden