Een derde New Yorkse agenten niet gevaccineerd dag voor deadline
NEW YORK (ANP) - Bijna een derde van de geüniformeerde agenten van de politie van New York is niet ingeënt tegen Covid-19, blijkt uit donderdag door het stadsbestuur gepubliceerde cijfers. Vrijdag is de deadline voor alle stadsmedewerkers van New York, dus ook voor politieagenten, om minstens eenmaal te zijn geprikt. Wie weigert krijgt onbetaald verlof.
Burgemeester Bill de Blasio had eerder op donderdag gezegd dat het politiekorps van New York (NYPD) voor 74 procent was gevaccineerd, maar had daarbij geen onderscheid gemaakt tussen geüniformeerde agenten en ander personeel. De NYPD heeft in totaal ongeveer 55.000 werknemers, waarvan zo'n 35.000 geüniformeerd zijn.
De Police Benevolent Association, de machtige politievakbond die 24.000 geüniformeerde agenten in de stad vertegenwoordigt, vecht de vaccinatieplicht voor de rechtbank aan. Die weigert echter om haar te blokkeren.
Vakbondsleider Patrick Lynch waarschuwde dat de mogelijke personeelstekorten na het verstrijken van de deadline van de vaccinatieplicht een opmaat zijn tot chaos in de stad. Volgens burgemeester De Blasio zal een daling van het personeel echter nauwelijks effect hebben op het functioneren van de politie. "We hebben in 2020 vaak een enorm personeelstekort gehad omdat mensen ziek waren door Covid en de NYPD had de zaken prima onder controle", zei hij donderdag. "Ik heb er alle vertrouwen in dat ze dat nu ook kunnen."
Ook in grote steden als Chicago en Los Angeles verzetten politievakbonden zich tegen de vaccinatieplichten in hun stad.
Covid-19 is dit jaar tot nu toe de belangrijkste doodsoorzaak voor agenten, net als in 2020. Volgens de Officer Down Memorial Page, een non-profitorganisatie die de dood van agenten bijhoudt, zijn in 2021 tot dusver 250 agenten overleden aan het virus. Dat is vijf keer zoveel als het aantal doden onder agenten door vuurwapengeweld.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/DPA/RTR/BLOOMBERG) - De rechterhand van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, Andri Jermak, stapt op, meldt Zelensky. Aanleiding is een groot corruptieschandaal in de energiesector. Eerder op de dag werd bekend dat het kantoor van de machtige stafchef van de president werd doorzocht door het Nationaal Anticorruptieagentschap (NABU) en een anticorruptieaanklager (SAP).
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt nog eens negen Palestijnse militanten te hebben gedood bij pogingen om een tunnelnetwerk in Zuid-Gaza te ontmantelen. "Tot nu toe zijn meer dan dertig terroristen uitgeschakeld", aldus een verklaring.
3 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Dagen van verwoestende overstromingen in Zuidoost-Azië hebben meer dan driehonderd mensen het leven gekost. Slachtoffers komen onder andere uit Indonesië, Thailand en Maleisië. Autoriteiten zijn druk bezig met reddingswerkzaamheden.
4 uur geledenHONGKONG (ANP) - De Hongkongse anticorruptiewaakhond ICAC heeft acht mensen opgepakt na de fatale brand in de miljoenenstad. Er wordt onderzoek gedaan naar mogelijke corruptie rond de grote renovatie van de door de brand getroffen woontorens.
4 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft vrijdag in Moskou gezegd dat Rusland een belangrijke energieleverancier voor zijn land zal blijven. Hongarije staat onder druk van de Europese Unie en de Verenigde Staten om zijn afhankelijkheid van de Russische import af te bouwen.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Dominique Pelicot, die veroordeeld is voor jarenlang ernstig misbruik van zijn vrouw, is op zoek naar een uitgever. Hij heeft in zijn cel geschreven en wil nu zijn kant van het verhaal naar buiten brengen, zegt zijn advocaat. Die erkent wel dat er onder uitgevers tot nu toe "veel terughoudendheid" is.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft ook in hoger beroep het vrijlatingsverzoek van de Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte afgewezen. Duterte wordt sinds maart in Nederland vastgehouden in afwachting van een proces tegen hem.
6 uur geleden