Eemshaven toch in beeld voor kerncentrales, onbegrip in Groningen
GRONINGEN (ANP) - Het kabinet kijkt ook naar de Eemshaven in Groningen als mogelijke locatie voor twee nieuwe kerncentrales. Minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de Eemshaven "voldoet aan de kenmerken voor de vestiging van kerncentrales". Dat betekent volgens Hermans dat het kabinet "formeel moet bezien" of er binnen het Groningse havengebied locaties zijn waar kerncentrales kunnen komen.
De Tweede Kamer, de provincie Groningen en de gemeente Het Hogeland - waar de Eemshaven in ligt - hebben zich eerder via moties uitgesproken tegen de komst van een kerncentrale in dit gebied. Volgens Hermans is het kabinet "zich bewust van de gevoeligheden in Groningen" en kent het ook "de bestuurlijke wensen". Hoewel de regering formeel de Eemshaven moet meenemen in een locatieonderzoek, wil Hermans "juridisch onderzoeken of en zo ja op welke gronden" het gebied toch buiten het onderzoek kan worden gehouden. Dat kan als op voorhand blijkt dat er "ruimtelijke belemmeringen" zijn.
Groningen en Het Hogeland noemen het "ongepast" dat de Eemshaven nu toch in beeld is, terwijl het vorige kabinet had afgesproken de locatie te schrappen. "Het lijkt alsof het belang van de procedure belangrijker is dan de maatschappelijke realiteit in Groningen", aldus de provincie en gemeente. "Wij vragen de minister om - in lijn met de mooie woorden uit de brief - de Eemshaven op voorhand expliciet uit te sluiten als mogelijke locatie voor een nieuwe kerncentrale."
Voorkeurslocatie
Het vorige kabinet wees Borssele - waar al een kerncentrale staat - aan als voorkeurslocatie voor de komst van twee nieuwe centrales, met de Eerste Maasvlakte als alternatief. Het nieuwe kabinet zet zelfs in op vier kerncentrales. In september meldde Hermans dat Terneuzen en de Tweede Maasvlakte ook worden meegenomen in het locatieonderzoek.
Uit de 1374 reacties op de plannen die het ministerie eerder dit jaar binnenkreeg, kwam ook de Eemshaven als suggestie voorbij. Volgens Hermans voldoet het dunbevolkte gebied aan de voorwaarden, zoals de aanwezigheid van een hoogspanningsnet en voldoende koelwater en toegangswegen voor rampenbestrijding. De Eemshaven moet daarom volgens het ministerie in principe wel onderzocht worden. Gebeurt dat niet, dan kunnen hier in de toekomst juridische procedures over komen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Over een uur gaan de eerste stembureaus open. Vanaf 00.00 uur kunnen kiezers hun stem voor de gemeenteraadsverkiezingen onder meer uitbrengen in Arnhem, Den Haag en Zwolle. Vanaf 07.30 uur gaan de meeste andere stemlokalen open, al wijken de openingstijden op sommige locaties af.
51 minuten geledenTILBURG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders hoopt dat de PVV bij de gemeenteraadsverkiezingen "wel wat winst gaat halen, hier en daar". Maar hij benadrukt dat zijn partij maar in een kleine veertig gemeenten meedoet. "Ik hoop dat we het goed doen, maar als je naar het totaal kijkt, we hadden geloof ik 1 procent van de stemmen, dat wordt misschien 1,5 of 2", aldus Wilders na afloop van het NOS-slotdebat in LocHal Tilburg.
54 minuten geledenVEGHEL (ANP) - Supermarktketen Jumbo haalt de voorraad gebroken en hele diepvriessperziebonen van het huismerk uit de winkels, nadat dinsdag verhalen naar buiten waren gekomen dat er dode muizen tussen de bonen lagen. De super bevestigt een bericht van NU.nl dat de maatregel uit voorzorg wordt genomen en er geen gevaar is voor de gezondheid.
1 uur geledenTILBURG (ANP) - Landelijke politici moeten op hun taal letten. Dat stelde lijsttrekker van CDA Doetinchem Jeroen Berends tijdens het NOS-slotdebat in LocHal in Tilburg tijdens een gesprek over bedreigingen van raadsleden. Volgens hem is het werk als raadslid intimiderender geworden en werkt het taalgebruik van politiek Den Haag door in de samenleving. Vorige maand meldde de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme dat discriminerende taal online steeds normaler wordt omdat politici in de Tweede Kamer die ook gebruiken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De StemWijzer voor de gemeenteraadsverkiezingen is sinds de lancering een maand geleden bijna 2,3 miljoen keer ingevuld, laat een woordvoerder van initiatiefnemer ProDemos weten. In 258 gemeenten kunnen kiezers gebruikmaken van de stemhulp, die bestaat uit dertig stellingen over lokale thema's. ProDemos verwacht dat woensdag, verkiezingsdag, nog een drukke dag wordt voor de StemWijzer.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jodenhaat komt niet uitsluitend voor onder moslims, maar zit "in alle lagen van onze samenleving". Dat heeft minister-president en D66-leider Rob Jetten gezegd in het televisieprogramma Eva. Hij wees met name naar Forum voor Democratie, dat er daags voor de gemeenteraadsverkiezingen goed voor staat in peilingen.
3 uur geledenDOKKUM (ANP) - In Dokkum en de Friese dorpen in de buurt zijn al veel festiviteiten in het weekend vóór Koningsdag, wanneer de koninklijke familie op bezoek komt. Dinsdag is een groot deel van het programma bekendgemaakt. Er zijn optredens van onder meer de Bankzitters, Kris Kross, Kraantje Pappie en Miss Montreal, en er is een speciaal geschreven koningslied.
4 uur geleden