Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eemshaven toch in beeld voor kerncentrales, onbegrip in Groningen

Eemshaven toch in beeld voor kerncentrales, onbegrip in Groningen

GRONINGEN (ANP) - Het kabinet kijkt ook naar de Eemshaven in Groningen als mogelijke locatie voor twee nieuwe kerncentrales. Minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de Eemshaven "voldoet aan de kenmerken voor de vestiging van kerncentrales". Dat betekent volgens Hermans dat het kabinet "formeel moet bezien" of er binnen het Groningse havengebied locaties zijn waar kerncentrales kunnen komen.

De Tweede Kamer, de provincie Groningen en de gemeente Het Hogeland - waar de Eemshaven in ligt - hebben zich eerder via moties uitgesproken tegen de komst van een kerncentrale in dit gebied. Volgens Hermans is het kabinet "zich bewust van de gevoeligheden in Groningen" en kent het ook "de bestuurlijke wensen". Hoewel de regering formeel de Eemshaven moet meenemen in een locatieonderzoek, wil Hermans "juridisch onderzoeken of en zo ja op welke gronden" het gebied toch buiten het onderzoek kan worden gehouden. Dat kan als op voorhand blijkt dat er "ruimtelijke belemmeringen" zijn.

Groningen en Het Hogeland noemen het "ongepast" dat de Eemshaven nu toch in beeld is, terwijl het vorige kabinet had afgesproken de locatie te schrappen. "Het lijkt alsof het belang van de procedure belangrijker is dan de maatschappelijke realiteit in Groningen", aldus de provincie en gemeente. "Wij vragen de minister om - in lijn met de mooie woorden uit de brief - de Eemshaven op voorhand expliciet uit te sluiten als mogelijke locatie voor een nieuwe kerncentrale."

Voorkeurslocatie

Het vorige kabinet wees Borssele - waar al een kerncentrale staat - aan als voorkeurslocatie voor de komst van twee nieuwe centrales, met de Eerste Maasvlakte als alternatief. Het nieuwe kabinet zet zelfs in op vier kerncentrales. In september meldde Hermans dat Terneuzen en de Tweede Maasvlakte ook worden meegenomen in het locatieonderzoek.

Uit de 1374 reacties op de plannen die het ministerie eerder dit jaar binnenkreeg, kwam ook de Eemshaven als suggestie voorbij. Volgens Hermans voldoet het dunbevolkte gebied aan de voorwaarden, zoals de aanwezigheid van een hoogspanningsnet en voldoende koelwater en toegangswegen voor rampenbestrijding. De Eemshaven moet daarom volgens het ministerie in principe wel onderzocht worden. Gebeurt dat niet, dan kunnen hier in de toekomst juridische procedures over komen.

Meer uit Binnenland

Brand Oirschotse Hei uitgebreid naar gebied van 500 x 500 meter

OIRSCHOT (ANP) - De natuurbrand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant woedt nu in een gebied van 500 bij 500 meter, meldt de veiligheidsregio. Eerder donderdag was dat nog in een gebied van 100 bij 100 meter.

19 minuten geleden
Brand op Oirschotse Hei uitgebroken rond militaire oefening

OIRSCHOT (ANP) - Een natuurbrand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is donderdag uitgebroken toen militairen daar oefenden. Dat laat de Koninklijke Marechaussee weten. Of de oefening ook de oorzaak van de brand was, is volgens de woordvoerder nog niet vast te stellen.

26 minuten geleden
Moordverdachte Lisa langer voor observatie in Pieter Baan Centrum

AMSTERDAM (ANP) - De verdachte van het doden van de 17-jarige Lisa, Chris Jude (22), blijft langer voor observatie in het Pieter Baan Centrum. Dat werd donderdag bekend tijdens een nieuwe inleidende zitting in de rechtbank in Amsterdam.

41 minuten geleden
Voor het eerst in weken minder dan 2000 asielzoekers in Ter Apel

TER APEL (ANP) - Het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel is gezakt tot onder de 2000. Sinds eind januari is dat maar twee keer gebeurd. In de afgelopen weken zijn meerdere tijdelijke opvanglocaties geopend om de druk op het aanmeldcentrum te verminderen.

45 minuten geleden
Brand 't Harde nog niet bedwongen, wind en hotspots 'zorgpunt'

'T HARDE (ANP) - De natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland is nog niet bedwongen. Her en der zijn zogenoemde hotspots, warme plekken in de grond, die kunnen oplaaien. Bovendien gaat het donderdagavond waarschijnlijk harder waaien, wat het vuur kan aanwakkeren. Een brandweerwoordvoerder noemt die combinatie "een zorgpunt" en zegt dat het sein brand meester daarom nog niet kan worden gegeven.

1 uur geleden
Brand op Oirschotse Heide, naast militair terrein

OIRSCHOT (ANP) - Op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is donderdag een natuurbrand uitgebroken. Dat meldt de Veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De oorzaak is nog niet bekend. Het gebied dat in brand staat is momenteel ongeveer 100 bij 100 meter groot, vergelijkbaar met twee voetbalvelden.

1 uur geleden
Nog onduidelijk of oefening Defensie oorzaak van natuurbrand was

NUNSPEET (ANP) - Het is nog niet duidelijk of de Defensieoefening op het legerterrein 't Harde heeft geleid tot de grote natuurbrand op de Veluwe. Dat zegt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee. "Onderzoek ter plaatse is nog niet mogelijk zolang de brand niet geblust is. Uiteraard zijn we al wel gestart met het horen van betrokkenen en onderzoek dat zich niet in het natuurgebied afspeelt."

1 uur geleden