Eemshaven toch in beeld voor kerncentrales, onbegrip in Groningen
GRONINGEN (ANP) - Het kabinet kijkt ook naar de Eemshaven in Groningen als mogelijke locatie voor twee nieuwe kerncentrales. Minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de Eemshaven "voldoet aan de kenmerken voor de vestiging van kerncentrales". Dat betekent volgens Hermans dat het kabinet "formeel moet bezien" of er binnen het Groningse havengebied locaties zijn waar kerncentrales kunnen komen.
De Tweede Kamer, de provincie Groningen en de gemeente Het Hogeland - waar de Eemshaven in ligt - hebben zich eerder via moties uitgesproken tegen de komst van een kerncentrale in dit gebied. Volgens Hermans is het kabinet "zich bewust van de gevoeligheden in Groningen" en kent het ook "de bestuurlijke wensen". Hoewel de regering formeel de Eemshaven moet meenemen in een locatieonderzoek, wil Hermans "juridisch onderzoeken of en zo ja op welke gronden" het gebied toch buiten het onderzoek kan worden gehouden. Dat kan als op voorhand blijkt dat er "ruimtelijke belemmeringen" zijn.
Groningen en Het Hogeland noemen het "ongepast" dat de Eemshaven nu toch in beeld is, terwijl het vorige kabinet had afgesproken de locatie te schrappen. "Het lijkt alsof het belang van de procedure belangrijker is dan de maatschappelijke realiteit in Groningen", aldus de provincie en gemeente. "Wij vragen de minister om - in lijn met de mooie woorden uit de brief - de Eemshaven op voorhand expliciet uit te sluiten als mogelijke locatie voor een nieuwe kerncentrale."
Voorkeurslocatie
Het vorige kabinet wees Borssele - waar al een kerncentrale staat - aan als voorkeurslocatie voor de komst van twee nieuwe centrales, met de Eerste Maasvlakte als alternatief. Het nieuwe kabinet zet zelfs in op vier kerncentrales. In september meldde Hermans dat Terneuzen en de Tweede Maasvlakte ook worden meegenomen in het locatieonderzoek.
Uit de 1374 reacties op de plannen die het ministerie eerder dit jaar binnenkreeg, kwam ook de Eemshaven als suggestie voorbij. Volgens Hermans voldoet het dunbevolkte gebied aan de voorwaarden, zoals de aanwezigheid van een hoogspanningsnet en voldoende koelwater en toegangswegen voor rampenbestrijding. De Eemshaven moet daarom volgens het ministerie in principe wel onderzocht worden. Gebeurt dat niet, dan kunnen hier in de toekomst juridische procedures over komen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het repatriëren van gestrande Nederlanders uit het Midden-Oosten is een flinke operatie en heeft tijd nodig, zegt de ANVR. Een woordvoerster van de koepelorganisatie voor reisorganisaties weet niet wanneer de vluchten zullen gaan, maar verwacht dat dit "eerder vrijdag dan donderdag" zal zijn. "Er moet echt heel wat worden geregeld met de airlines en crew."
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank Den Haag heeft een 60-jarige praktijkondersteuner van een Haagse huisarts vrijgesproken van het plegen van ontuchtige handelingen bij twee patiënten. De rechtbank oordeelt dat er niet voldoende wettig en overtuigend bewijs is.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag tien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen Govinda B. De 34-jarige man uit Delft zou vanaf 2022 tot zijn aanhouding in oktober 2024 vijf vrouwen met wie hij een relatie had, hebben bedreigd en mishandeld. Hij zou seksvideo's met ze hebben gemaakt en die hebben verspreid. Een aantal keren zouden de vrouwen daarbij buiten bewustzijn zijn geweest. Een van hen zou hij hebben verkracht onder dreiging van een mes.
1 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Voor verkeer tussen Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland wordt in de eerste vier maanden van volgend jaar een toerbeurtsysteem ingevoerd. De oostbuis van de Westerscheldetunnel is dan gesloten voor reparatie en de westbuis blijft open. Het ene uur kan het verkeer van noord naar zuid rijden en het andere uur van zuid naar noord.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een speciale campagne moet toeristen in Amsterdam verleiden een museum te bezoeken. De hele maand maart zijn er posters en banners op sociale media te zien van kunstwerken uit tien musea in de hoofdstad, met de tekst 'Catch me at the museum'.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf Chemours uit Dordrecht moet een boete van maximaal bijna 20 miljoen euro betalen als het de regels voor zogeheten F-gassen blijft overtreden. Deze fluorkoolwaterstoffen zijn zeer krachtige broeikasgassen, die versneld zorgen voor klimaatverandering en opwarming van de aarde.
3 uur geledenHALSTEREN (ANP) - De sanering van de met chemische stoffen verontreinigde drugsafvalput bij het Brabantse Halsteren stopt. De bodem is nog niet helemaal schoon, daar moet de natuur de komende jaren voor zorgen. De provincie Noord-Brabant volgt via speciale technieken nog een jaar of organismen in de bodem de rest van de vervuiling afbreken. Het zal nog tientallen jaren duren voordat het bos op deze plek in het beschermde natuurgebied de Brabantse Wal weer vol leven staat zoals het was voor de lozingen van het drugsafval, aldus gedeputeerde Hagar Roijackers (natuur en milieu).
3 uur geleden