Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ede staat achter besluit om wolf op Veluwe af te schieten

Ede staat achter besluit om wolf op Veluwe af te schieten

EDE (ANP) - De gemeente Ede op de Veluwe is tevreden met het besluit van de provincie Gelderland om een vergunning af te geven voor het afschieten van een wolf. Het dier beet volgens de provincie in april een hardloopster in Nationaal Park De Hoge Veluwe en zou al langer onnatuurlijk gedrag vertonen. Volgens burgemeester René Verhulst van Ede wordt met afschot "verdere onrust en escalatie binnen onze gemeente" voorkomen.

"Gezien de gedragingen is er de dreiging dat er op korte termijn weer een (ernstig) incident kan volgen", stelt Verhulst over de zogenoemde 'probleemwolf'. "Wij zijn van mening dat het goed is dat deze bewuste wolf na een aantal (bijt)incidenten nu aangepakt kan worden. Al zou het vanzelfsprekend nog veel beter zijn dat incidenten voorkomen worden, dus dat een wolf met afwijkend gedrag in een vroeger stadium wordt aangepakt, al is het maar om het draagvlak voor de wolf te behouden." Ede pleitte eerder al met andere Gelderse gemeenten voor strenger beheer van de wolf.

Volgens de provincie Gelderland is met DNA-onderzoek door het Belgische Instituut Natuur- en Bosonderzoek en ook via camerabeelden vastgesteld dat het bij het incident in april om een wolf ging. Het dier in kwestie zou vaker mensen benaderen en zich niet laten verjagen. Dat zou in de periode rond het bijtincident in april zeker drie keer zijn gebeurd, maar toen kwam het niet tot confrontaties, zegt een woordvoerder.

Deskundigen bekeken onder meer oude en recentere camerabeelden van de wolf die mensen opzoekt om vast te stellen dat het om hetzelfde dier gaat. "Dat is wetenschappelijk-technisch zeer aannemelijk", zegt de woordvoerder. Het zou gaan om een mannetjeswolf die onderdeel is van een roedel op de Hoge Veluwe. Tegen het afgeven van de vergunning voor afschot kan slechts twee dagen bezwaar worden gemaakt, zodra die is gepubliceerd. Dat is volgens Gelderland omwille van de "spoedeisendheid" van de situatie. Dierenrechtenorganisaties Animal Rights en de Faunabescherming gaan het besluit aanvechten.

Meer uit Binnenland

Nederland vraagt Israël om opheldering over gedode journalisten

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat Israël om opheldering vragen over de journalisten van Al Jazeera die zondag werden gedood door het Israëlische leger. Daarbij is het ook aan Israël om bewijs te leveren voor de beweringen dat de journalisten lid zouden zijn van Hamas.

10 uur geleden
Datadiefstal laboratorium betreft vooral gegevens uit 2022-2025

RIJSWIJK (ANP) - Bij de digitale diefstal van data uit een laboratorium in Rijswijk zijn voor zover bekend grotendeels gegevens uit 2022-2025 buitgemaakt. "De exacte periode wordt momenteel onderzocht", laat een woordvoerder van het in de Zuid-Hollandse stad gevestigde Clinical Diagnostics weten.

11 uur geleden
Gedode journalisten herdacht tijdens 18e dag wake voor Gaza

DEN HAAG (ANP) - Op de achttiende dag van de onafgebroken wake bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag zijn 243 gedode journalisten uit Gaza herdacht. Het was er met zo'n honderd aanwezigen drukker dan op de andere dagen, zag mede-organisator Ineke Palmen van Rotterdam Palestina Coalitie.

12 uur geleden
Beveiliger: datadiefstal lab treft ook andere zorginstellingen

UTRECHT (ANP) - De digitale inbraak bij een onderzoekslaboratorium in Rijswijk treft niet alleen vrouwen die hebben meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. "Helaas gaat dit datalek verder", meldt de organisatie Z-CERT, die de zorgsector helpt met digitale beveiliging.

12 uur geleden
Ziekenhuizen zoeken uit of data patiënten ook zijn geroofd

LEIDEN (ANP) - Onder meer het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en ziekenhuis Alrijne in Leiderdorp onderzoeken of gegevens van hun patiënten ook zijn gestolen bij een digitale inbraak bij een laboratorium in Rijswijk. "We proberen te achterhalen of het zo is, maar we weten het nog niet", laat een woordvoerder van het LUMC weten na berichtgeving van RTL Nieuws.

13 uur geleden
Ook Discriminatie.nl doet aangifte tegen Wilders om X-bericht

DEN HAAG (ANP) - Het landelijk meldpunt Discriminatie.nl gaat bij de politie in Den Haag aangifte doen van discriminatie naar aanleiding van een X-post van PVV-leider Geert Wilders. Bij het meldpunt zijn in korte tijd meer dan 12.500 meldingen binnengekomen over Wilders' bericht, het hoogste aantal dat Discriminatie.nl ooit registreerde over één incident. Volgens het meldpunt laat dat zien dat veel mensen de afbeelding die Wilders op 4 augustus deelde "discriminerend, polariserend en kwetsend" vinden.

13 uur geleden
IKNL: datalek kan invloed hebben op deelname bevolkingsonderzoek

UTRECHT (ANP) - Het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) kan zich voorstellen dat mensen ongerust zijn nu gegevens zijn gestolen van honderdduizenden vrouwen die meededen aan bevolkingsonderzoeken naar baarmoederhalskanker. De organisatie noemt de hack bij een laboratorium "zorgwekkend" omdat het invloed kan hebben op het aantal mensen dat deelneemt aan zulke onderzoeken. "Mensen moeten daar in vertrouwen aan deelnemen en geen enkele twijfel hebben bij het onderzoek", zegt een woordvoerder.

16 uur geleden