Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ecuador stemt voor stoppen oliewinning in Amazonereservaat

Ecuador stemt voor stoppen oliewinning in Amazonereservaat

QUITO (ANP/AFP) - Ecuadoraanse kiezers hebben in een referendum gestemd voor het stoppen met boren naar olie in een Amazonereservaat. Klimaatactivisten spreken van een "historisch voorbeeld van klimaatdemocratie". Het voorstel om een halt toe te roepen aan oliewinning in het nationale park Yasuni, een van de meest diverse biosferen ter wereld, kreeg 59 procent van de stemmen.

Oliewinning in het reservaat vertegenwoordigt nu nog 12 procent van de 466.000 vaten olie die Ecuador per dag produceert. De regering van vertrekkend president Guillermo Lasso schat dat het land in de komende twintig jaar 16 miljard dollar aan inkomsten verliest door het stopzetten van de olieboringen.

Ecuador hield zondag ook presidentsverkiezingen. Geen van de kandidaten kreeg volgens de kiesraad genoeg stemmen om meteen te winnen in de eerste verkiezingsronde. Die vond plaats in de nasleep van de geruchtmakende moord op presidentskandidaat Fernando Villavicencio. In oktober gaan de Ecuadoranen opnieuw naar de stembus voor presidentsverkiezingen.

Begin deze maand nam Ecuador met zeven andere Zuid-Amerikaanse landen deel aan een topoverleg over de bescherming van het Amazonegebied. De landen kwamen overeen een alliantie te vormen om ontbossing in de Amazone te bestrijden. De top leidde echter niet tot concrete beleidsvoorstellen om dat doel te bereiken. Het toestaan van nieuwe olieboringen in het gebied was een van de knelpunten.

Meer uit Buitenland

FT: Spanje onderzoekt cyberveiligheid van kleine energiecentrales

MADRID (ANP) - De Spaanse overheid eist informatie op van kleine elektriciteitsproducenten over hun cyberbeveiliging voor het nog lopende onderzoek naar de grote stroomstoring van vorige maand, meldt de Financial Times dinsdag. Onderzoekers die de stroomuitval onderzoeken, willen vaststellen of zij een zwakke schakel vormden die door kwaadwillenden is uitgebuit om het elektriciteitsnet van het land plat te leggen.

58 minuten geleden
Hulporganisatie: bijna kwart van baby's in Gaza acuut ondervoed

GAZA-STAD (ANP) - Bijna een kwart van de baby's in de Gazastrook is acuut ondervoed, maakt hulporganisatie Dokters van de Wereld op uit eigen onderzoek. Dat geldt volgens de organisatie ook voor ongeveer evenveel vrouwen die borstvoeding geven. Daarmee zou de toestand in Gaza, dat het Israëlische leger heeft afgegrendeld voor veel van de benodigde voedseltransporten, vergelijkbaar zijn met hongergebieden als Jemen en Noordoost-Nigeria.

1 uur geleden
Honderdduizenden pelgrims bidden voor paus Leo in Portugal

LISSABON (ANP) - Honderdduizenden gelovigen kwamen maandagavond bijeen in het heiligdom van Fátima in Portugal om te bidden voor de nieuwbenoemde paus Leo XIV en om te bidden voor wereldvrede. Er zouden ongeveer 270.000 pelgrims naar het heiligdom zijn gekomen, onder andere uit Portugal, Spanje, Polen, de VS, Paraguay, Mauritius en Taiwan, aldus kerkelijke functionarissen.

3 uur geleden
83 miljoen mensen wereldwijd ontheemd: opnieuw recordaantal

GENÈVE (ANP) - Conflicten en natuurrampen hebben in 2024 geleid tot een recordaantal ontheemden. Wereldwijd steeg het aantal ontheemden dat in eigen land op de vlucht moest slaan naar 83,4 miljoen mensen. Een stijging van 10 procent ten opzichte van 2023 en meer dan een verdubbeling ten opzichte van zes jaar geleden. Dit staat in het jaarlijkse rapport van het Internal Displacement Monitoring Centre (IDMC).

3 uur geleden
Antiterreurpolitie VK onderzoekt brand bij huis Starmer

LONDEN (ANP) - De ingang van het huis van de Britse premier Keir Starmer is maandagochtend beschadigd door een brand. De antiterreurpolitie leidt uit voorzorg het onderzoek naar de brand en onderzoekt of er een verband is met twee andere recente branden, meldt de Londense Metropolitan Police. Niemand raakte gewond.

5 uur geleden
Zelensky wil Trump bij vredesgesprekken in Istanbul

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky ziet Donald Trump graag bij eventuele vredesgesprekken met Rusland in Istanbul. De Amerikaanse president zei eerder dat hij "erover nadacht" om naar Turkije te gaan.

11 uur geleden
Modi waarschuwt Pakistan: we zullen krachtig reageren op terreur

NEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft maandag in een tv-toespraak gezworen om "krachtig" te reageren op elke toekomstige "terroristische aanval" in het conflict met Pakistan. Ook waarschuwde hij dat India geen "nucleaire chantage" tolereert van het buurland.

13 uur geleden