Ecuador kondigt noodtoestand af na moord op presidentskandidaat
QUITO (ANP/RTR) - President Guillermo Lasso van Ecuador heeft voor zestig dagen de noodtoestand afgekondigd na de moord op presidentskandidaat Fernando Villavicencio. Het 59-jarige slachtoffer werd woensdag doodgeschoten na een campagnebijeenkomst in de hoofdstad Quito.
"De strijdkrachten zijn vanaf dit moment in heel het land gemobiliseerd om de veiligheid van burgers, de rust van het land en de vrije en democratische verkiezingen van 20 augustus te garanderen", aldus Lasso.
Villavicencio werd beschoten toen hij na het evenement in de auto stapte. Er werden volgens lokale media circa dertig schoten gelost. Er vielen ook negen gewonden. Een verdachte stierf aan de verwondingen die hij opliep tijdens het vuurgevecht dat voorafging aan zijn arrestatie. Later werden bij invallen in Quito zes personen opgepakt op verdenking van betrokkenheid bij de moord.
Niet onbestraft
Wat de reden is voor de aanslag en wie erachter zit, is niet bekend. Villavicencio was een van de meest uitgesproken kandidaten over de link tussen de georganiseerde misdaad en overheidsfunctionarissen. Hij beloofde als president corruptie en belastingontduiking tegen te gaan. De oud-journalist voerde ook campagne met het plan om met particuliere investeringen in de landbouw banen te creëren.
Lasso zweert dat de dood van Villavicencio niet onbestraft zal blijven. "De georganiseerde misdaad is heel ver gegaan, maar al het gewicht van de wet zal op hen vallen", aldus de president. Veiligheid is een belangrijk onderwerp bij de presidentsverkiezingen, net als werkloosheid en emigratie. In 2022 verlieten ongeveer 1,4 miljoen Ecuadoranen hun land.
Volgens peilingen kon Villavicencio op 20 augustus rekenen op 7,5 procent van de stemmen, waarmee hij van de acht kandidaten op de vijfde plek zou komen. De grootste kanshebber is Luisa González, die wordt gesteund door oud-president Rafael Correa. Zij zou 25 procent van de stemmen krijgen.
Meer uit Buitenland
LANSING (ANP/BLOOMBERG) - Afgevaardigde Haley Stevens, die de Democratische voorverkiezing voor een Senaatszetel namens de Amerikaanse staat Michigan verloor, heeft haar steun uitgesproken voor de Republikeinse kandidaat Mike Rogers. Hiermee is de breuk met de Democratische kandidaat Abdul El-Sayed definitief.
1 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - De Bulgaarse interim-president Iliana Jotova heeft de tweede en beslissende ronde van de presidentsverkiezingen gewonnen, zo blijkt uit drie exitpolls. Zij kan rekenen op 50,7 tot 52,5 procent van de stemmen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Chris Murphy (53) is opgenomen in het ziekenhuis vanwege een beroerte. Naar verwachting zal hij volledig herstellen, vertellen zijn medewerkers aan de politieke nieuwssite Politico.
2 uur geledenADEN (ANP) - Meer dan 300.000 mensen zijn in Jemen ontheemd geraakt sinds het geweld in het land weer is toegenomen. Door escalerende gevechten in het westen van het land zien veel burgers zich genoodzaakt te vluchten, ziet de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) van de VN.
4 uur geledenRABAT (ANP/AFP) - Een Marokkaanse rechtbank heeft een cartoonist veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens het "beledigen van de koning", zo laat zijn advocaat weten. De 22-jarige Yasser Mounbir had karikaturen van de Marokkaanse koning Mohammed VI gemaakt en deze op Instagram geplaatst. Hij kreeg ook een boete van 40.000 Marokkaanse dirham (ongeveer 3650 euro).
4 uur geledenJUNEAU (ANP/RTR) - De Republikeinse senator Dan Sullivan heeft zondag tegen de zender CNN gezegd dat hij het resultaat van de verkiezingen van dinsdag zal accepteren. Ook al heeft zijn opponent "valsgespeeld" en is zij volgens hem "niet geschikt" om senator te worden namens de Amerikaanse staat Alaska. Sullivan hoopt dinsdag een derde termijn als senator te winnen.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische veiligheidsdienst FSB heeft een minderjarige opgepakt voor het dreigen met een grote terreuraanslag in Moskou. Rusland greep in nadat het informatie had ontvangen van de Verenigde Staten, melden Russische persbureaus.
5 uur geleden