Ecuador kondigt noodtoestand af na moord op presidentskandidaat
QUITO (ANP/RTR) - President Guillermo Lasso van Ecuador heeft voor zestig dagen de noodtoestand afgekondigd na de moord op presidentskandidaat Fernando Villavicencio. Het 59-jarige slachtoffer werd woensdag doodgeschoten na een campagnebijeenkomst in de hoofdstad Quito.
"De strijdkrachten zijn vanaf dit moment in heel het land gemobiliseerd om de veiligheid van burgers, de rust van het land en de vrije en democratische verkiezingen van 20 augustus te garanderen", aldus Lasso.
Villavicencio werd beschoten toen hij na het evenement in de auto stapte. Er werden volgens lokale media circa dertig schoten gelost. Er vielen ook negen gewonden. Een verdachte stierf aan de verwondingen die hij opliep tijdens het vuurgevecht dat voorafging aan zijn arrestatie. Later werden bij invallen in Quito zes personen opgepakt op verdenking van betrokkenheid bij de moord.
Niet onbestraft
Wat de reden is voor de aanslag en wie erachter zit, is niet bekend. Villavicencio was een van de meest uitgesproken kandidaten over de link tussen de georganiseerde misdaad en overheidsfunctionarissen. Hij beloofde als president corruptie en belastingontduiking tegen te gaan. De oud-journalist voerde ook campagne met het plan om met particuliere investeringen in de landbouw banen te creëren.
Lasso zweert dat de dood van Villavicencio niet onbestraft zal blijven. "De georganiseerde misdaad is heel ver gegaan, maar al het gewicht van de wet zal op hen vallen", aldus de president. Veiligheid is een belangrijk onderwerp bij de presidentsverkiezingen, net als werkloosheid en emigratie. In 2022 verlieten ongeveer 1,4 miljoen Ecuadoranen hun land.
Volgens peilingen kon Villavicencio op 20 augustus rekenen op 7,5 procent van de stemmen, waarmee hij van de acht kandidaten op de vijfde plek zou komen. De grootste kanshebber is Luisa González, die wordt gesteund door oud-president Rafael Correa. Zij zou 25 procent van de stemmen krijgen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/DPA) - Het Iraanse leger heeft aangekondigd zijn vergeldingsaanvallen uit te breiden. "De komende dagen krijgt de vijand te maken met intensievere en grootschaligere aanvallen", meldde de staatstelevisie, verwijzend naar het Khatam al-Anbiya centraal hoofdkwartier, dat in oorlogstijd het operationele commando over de Iraanse strijdkrachten voert.
40 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het zou momenteel zonde van de tijd zijn om te overwegen Amerikaanse grondtroepen naar Iran te sturen, zei de Amerikaanse president Donald Trump tegen NBC News. Hij reageerde daarmee op een waarschuwing van de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi dat een dergelijke stap een ramp zou betekenen voor indringers.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Meldingen van hevige aanvallen kwamen vrijdag uit de Iraanse hoofdstad Teheran. Israël had aangekondigd "infrastructuur van het regime" aan te vallen in "een nieuwe fase" van de oorlog.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft contact gezocht met de Verenigde Staten om een akkoord te sluiten. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump donderdag op een bijeenkomst met het voetbalteam Inter Miami in het Witte Huis. Trump zei dat zijn reactie was: "Jullie zijn een beetje laat."
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Ook het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een resolutie verworpen om de macht van president Donald Trump te beperken om oorlog te voeren tegen Iran. De Senaat deed dat woensdag al.
8 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - De spanningen in het Midden-Oosten hebben directe gevolgen voor de veiligheid in de Europese Unie, waarschuwde politiedienst Europol tegen het Spaanse persbureau EFE. Zo is er een verhoogd risico op terrorisme, georganiseerde misdaad, extremisme en cyberaanvallen.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De NAVO heeft de ballistische raketverdediging versterkt nu Iran zijn aanvallen in het Midden-Oosten opvoert, meldt woordvoerder kolonel Martin O'Donnell. Een raket was woensdag op weg naar Turkije, een NAVO-lidstaat, voordat deze werd neergehaald.
11 uur geleden