Econoom: vierdaagse werkweek is 'lastig' om krapte arbeidsmarkt
AMSTERDAM (ANP) - Een vierdaagse werkweek, een van de nieuwe eisen van vakbond FNV, "wordt lastig" omdat de arbeidsmarkt al krap is en de Nederlandse beroepsbevolking vergrijst. Dat stelt Aggie van Huisseling, econoom bij ABN AMRO, in een reactie op de eis. Volgens haar zal de krapte op de arbeidsmarkt niet worden opgelost door werknemers vier dagen per week te laten werken.
Van Huisseling verwacht dat de werkloosheid de komende jaren laag blijft door de aanhoudende sterke vraag naar arbeid en het beperkte aanbod aan beschikbare arbeidskrachten. Bovendien komt de groei van de beroepsbevolking in Nederland tot stilstand. "Vanaf 2027 zal de beroepsbevolking door vergrijzing zelfs gaan krimpen", zegt Van Huisseling. Hierdoor neemt de druk op arbeidsintensieve sectoren verder toe, zoals de zorg. In die sector is nu al een groot tekort aan personeel.
De econoom pleit eerder voor flexibiliteit in het aantal uren dat mensen willen werken om meer mensen naar de arbeidsmarkt te trekken, in plaats van de arbeidsduur te verkorten. "Het is verstandig om mensen zelf te laten beslissen of ze meer of minder uren willen werken", stelt ze.
Maandag presenteerde FNV het eisenpakket voor het komende cao-seizoen, waarbij de bond pleit voor een loonsverhoging van 7 procent, een minimumloon van 16 euro per uur en een vierdaagse werkweek van 32 uur.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metalektro, verwacht de pensioenen volgend jaar fors te kunnen verhogen als het fonds overgaat naar het nieuwe pensioenstelsel. "Als de economie en de rente geen grote schommelingen vertonen, kunnen onze pensioengerechtigde deelnemers gemiddeld genomen rekenen op een verhoging van hun pensioen in 2027 met 12,6 procent", zegt PME-bestuurder Alae Laghrich in het kwartaalbericht van het fonds.
2 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald, maar zag de winst dalen. De opbrengsten van de divisie voor cloudactiviteiten namen het hardst toe, dankzij de grote vraag naar rekenkracht en toepassingen van kunstmatige intelligentie. Het nettoresultaat kreeg een knauw door verliezen op beleggingen door Google.
4 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Techconcern Microsoft heeft ook afgelopen kwartaal weer veel geld verdiend aan zijn cloudtak. De vraag naar diensten rond kunstmatige intelligentie (AI) nam verder toe en leverde de clouddivisie Azure, na die van Amazon de grootste ter wereld, bijna de helft meer omzet op. De totale inkomsten van het Amerikaanse concern groeiden met 19 procent, tot ruim 92 miljard dollar.
4 uur geledenROME (ANP/RTR) - Italië verhoogt de belasting voor banken en verzekeraars om de lasten van middeninkomens en zelfstandigen te verlichten. In de woensdag gepresenteerde begroting voor volgend jaar loopt het tekort op naar 3,4 procent, boven de norm van maximaal 3 procent vanuit de Europese Unie. Maar de regering van premier Giorgia Meloni maakt gebruik van een uitzonderingsregeling voor uitgaven aan defensie en klimaat.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met kleine winsten de handel uitgegaan, na de beslissing van de Federal Reserve om de rente in de aanloop naar de midterms onveranderd te houden. De Amerikaanse centrale bank beloofde de inflatie omlaag te krijgen en de komende tijd informatie te vergaren over het beste beleid daarvoor. Techbedrijf Oracle maakte beleggers enthousiast met zijn strategie-update.
5 uur geledenWALNUT CREEK (ANP/BLOOMBERG) - Na Chiquita waarschuwt ook het grote bananenmerk Del Monte voor prijsverhogingen op de korte termijn. Veel regenval in Latijns-Amerika en de gestegen kosten door de Iranoorlog zitten de verkopers dwars. "Het komt er nu op aan of je wil overleven of ten onder gaat als je op dezelfde weg doorgaat. Deze prijzen kunnen niet langer zo blijven", zei Del Monte-topman Mohammad Abu-Ghazaleh in een toelichting op tegenvallende kwartaalresultaten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten onveranderd gelaten. Dat maakte de Amerikaanse centrale bank bekend na zijn tweedaagse rentevergadering. De Fed benadrukte wel dat de inflatie nog altijd te hoog is, waardoor de mogelijkheid blijft bestaan dat de rente nog een keer omhooggaat.
7 uur geleden