Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Econoom: vierdaagse werkweek is 'lastig' om krapte arbeidsmarkt

Econoom: vierdaagse werkweek is 'lastig' om krapte arbeidsmarkt

AMSTERDAM (ANP) - Een vierdaagse werkweek, een van de nieuwe eisen van vakbond FNV, "wordt lastig" omdat de arbeidsmarkt al krap is en de Nederlandse beroepsbevolking vergrijst. Dat stelt Aggie van Huisseling, econoom bij ABN AMRO, in een reactie op de eis. Volgens haar zal de krapte op de arbeidsmarkt niet worden opgelost door werknemers vier dagen per week te laten werken.

Van Huisseling verwacht dat de werkloosheid de komende jaren laag blijft door de aanhoudende sterke vraag naar arbeid en het beperkte aanbod aan beschikbare arbeidskrachten. Bovendien komt de groei van de beroepsbevolking in Nederland tot stilstand. "Vanaf 2027 zal de beroepsbevolking door vergrijzing zelfs gaan krimpen", zegt Van Huisseling. Hierdoor neemt de druk op arbeidsintensieve sectoren verder toe, zoals de zorg. In die sector is nu al een groot tekort aan personeel.

De econoom pleit eerder voor flexibiliteit in het aantal uren dat mensen willen werken om meer mensen naar de arbeidsmarkt te trekken, in plaats van de arbeidsduur te verkorten. "Het is verstandig om mensen zelf te laten beslissen of ze meer of minder uren willen werken", stelt ze.

Maandag presenteerde FNV het eisenpakket voor het komende cao-seizoen, waarbij de bond pleit voor een loonsverhoging van 7 procent, een minimumloon van 16 euro per uur en een vierdaagse werkweek van 32 uur.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit lager na zorgen over Iran, olieprijs en rente

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met duidelijke verliezen gesloten. Beleggers hadden zorgen over oplopende energieprijzen, inflatie en stijgende rentes. Die werden ingegeven door oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iraanse doelen deden het sentiment gedurende de handelssessie weinig goeds.

1 uur geleden
Europese gasprijs op hoogste niveau sinds 2023

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is tot het hoogste niveau sinds 2023 gestegen. Op energiemarkten reageren handelaren op de toegenomen spanningen tussen Iran en de Verenigde Staten. Nieuwe gevechten hebben een einde gemaakt aan de hoop op een snelle opening van de Straat van Hormuz, een zeestraat die erg belangrijk is voor de wereldhandel in energie.

1 uur geleden
Mogelijk 1300 bouwprojecten stilgelegd door schorsing controleur

DEN HAAG (ANP) - Door de schorsing van een belangrijke controleur voor bouwprojecten moeten veel bouwwerkzaamheden worden stilgelegd. Daarvoor waarschuwt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De belangenorganisatie voor gemeenten schat in dat mogelijk tot 1300 projecten stil komen te liggen.

2 uur geleden
Consumentencollectief verwacht nieuw record benzineprijs

EINDHOVEN (ANP) - De prijs voor benzine in Nederland bereikt woensdag een recordhoogte, verwacht consumentencollectief UnitedConsumers. Door de opgelopen spanningen tussen Iran en de Verenigde Staten vervliegt de hoop dat de Straat van Hormuz snel open kan. Die zeestraat is belangrijk voor olie en brandstoffen uit de Golfregio, maar wordt sinds het begin van de Iranoorlog zo goed als geblokkeerd door Iran.

4 uur geleden
Kwakkelend GoPro fuseert met Amerikaans fotonicabedrijf

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Actiecamerafabrikant GoPro fuseert met het Amerikaanse fotonicabedrijf Starman Optical. Daarmee wordt GoPro gered van een dreigend faillissement.

5 uur geleden
Aandelenbeurs in Amsterdam omlaag door rente- en inflatiezorgen

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag met een verlies gesloten, waarbij zorgen over oplopende olieprijzen, inflatie en rentes overheersten. Ook op andere Europese beurzen daalden de belangrijkste graadmeters.

6 uur geleden
Pensioenfondsen financieel sterker richting nieuw stelsel

AMSTERDAM (ANP) - De financiële positie van pensioenfondsen is in augustus verder verbeterd. Daarbij profiteerden ze vooral van de gestegen rente, meldt financieel dienstverlener Aon. Dit is gunstig voor de tientallen pensioenfondsen die volgend jaar overgaan naar het nieuwe pensioenstelsel. Er valt dan ook meer te verdelen op het moment van de overgang, legt Aon-bestuurder Frank Driessen uit.

6 uur geleden