Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Econoom: uitspraak tarievenzaak VS geen klap voor handelsstromen

Econoom: uitspraak tarievenzaak VS geen klap voor handelsstromen

FRANKFURT (ANP) - Als het Amerikaanse Hooggerechtshof de importheffingen van president Donald Trump onwettig verklaart, levert dat geen grote klap op voor de wereldwijde handelsstromen. Dat denkt ING-econoom Carsten Brzeski. Hij stelt dat er eerder sprake zal zijn van een verdere structurele verandering in de wereldwijde handel.

Zo richt China de handel minder op de Verenigde Staten en meer op andere werelddelen, zoals Europa en andere Aziatische regio's, legt Brzeski uit. Europa probeert op zijn beurt nieuwe handelsovereenkomsten te sluiten met partners buiten de VS, zoals Zuid-Amerikaanse landen.

Het Hooggerechtshof doet naar verwachting binnenkort uitspraak over de wettigheid van Trumps importheffingen, maar het is nog niet helemaal duidelijk wanneer die komt. Eerder wees een hof van beroep de zogenoemde 'wederkerige' heffingen en extra tarieven tegen China, Canada en Mexico af. De rechter liet ze voorlopig wel van kracht.

Andere instrumenten

De bilaterale handelsdeals die de VS hebben gesloten met verschillende handelspartners, staan volgens Brzeski los van de uitspraak van de rechter. Dat geldt bijvoorbeeld voor het handelsakkoord tussen de VS en de Europese Unie, waarbij Amerikaanse importheffingen van 15 procent zijn afgesproken. Die importheffing zou dus blijven gelden, benadrukt Brzeski.

Maar als Trumps importheffingen illegaal worden bevonden, heeft de Amerikaanse regering wel andere instrumenten ter beschikking om alsnog tarieven te innen, volgens de ING-econoom. Op de korte termijn kunnen de VS middels een bepaalde wet tot maximaal 150 dagen importheffingen van maximaal 15 procent invoeren. Andere alternatieve handelswetten zijn meer op de lange termijn gericht en kunnen ook gebruikt worden om heffingen in te stellen op sectoren, in plaats van de wederkerige heffingen waar het nu in de zaak bij het Hooggerechtshof om draait.

"Als ik op dit moment een Europese exporteur was, zou de uitspraak van het Hooggerechtshof aan de ene kant niets veranderen aan de deal die de Europese Unie met Trump heeft gemaakt", legt Brzeski uit. "Aan de andere kant, als de Trump-regering besluit een meer sectorgerichte aanpak te volgen, zou het kunnen betekenen dat ik als Europese exporteur in de farmaceutische of autosector uiteindelijk slechter af ben als de Amerikaanse regering zich gaat richten op deze sectorale tarieven."

Meer uit Financieel

Na jaren onzekerheid is orderboek architecten weer goed gevuld

AMSTERDAM (ANP) - Voor het eerst sinds 2008 hebben architectenbureaus weer genoeg opdrachten voor ongeveer een halfjaar, maakte de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) bekend na onderzoek. Dat is opvallend omdat de sector de afgelopen jaren juist te maken had met vertragingen bij bouwprojecten en economische onzekerheid.

21 minuten geleden
Verhoging gokbelasting levert staat veel minder op dan verwacht

DEN HAAG (ANP) - De verhoging van de kansspelbelasting levert de staat veel minder geld op dan gedacht, maakte de Kansspelautoriteit bekend. In januari vorig jaar ging de gokbelasting omhoog van 30,5 procent naar 34,2 procent en in 2026 is het tarief verder verhoogd naar 37,8 procent. De maatregel moest zorgen voor extra inkomsten voor de overheid.

1 uur geleden
Nieuwe topman Heineken krijgt 25 miljoen euro in aandelen

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe topman van Heineken heeft voor bijna 25 miljoen euro aan aandelen in de Nederlandse bierbrouwer gekregen. Dat bedrag dient voor Rafael Oliveira als compensatie voor de bonus die hij misloopt door te vertrekken bij zijn huidige werkgever, koffie- en theeconcern JDE Peet's.

1 uur geleden
OM eist 7 jaar cel tegen ex-conciërge basisschool Zoetermeer

DEN HAAG (ANP) - Het OM heeft zeven jaar celstraf en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 58-jarige Oskar van der V. uit Zoetermeer. Hij werkte tussen 2019 en 2025 als conciërge op een basisschool in Zoetermeer en zou met twee leerlingen ontucht hebben gepleegd. Ook wordt hij ervan verdacht zeker achttien kinderen in het geheim te hebben gefilmd en bijna 200.000 afbeeldingen van seksueel kindermisbruik in zijn bezit te hebben gehad.

2 uur geleden
Koers SpaceX gaat verder omlaag op Wall Street

NEW YORK (ANP) - De beurskoers van SpaceX, het ruimtevaart- en AI-bedrijf van Elon Musk, ging dinsdag bij opening van de beurshandel in New York verder omlaag. Maandag verloor het aandeel al meer dan 16 procent. Met die koersdaling ging ongeveer 400 miljard dollar aan beurswaarde van SpaceX verloren.

2 uur geleden
VN wil dat AI-bedrijven milieu-impact openbaar maken

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Alle grote AI-bedrijven zouden de volledige milieu-impact van hun systemen moeten meten en openbaar moeten maken. Daartoe roept Antonio Guterres, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, op. Hij zegt dat het tijd is om de impact van AI op het klimaat in kaart te brengen.

3 uur geleden
De Vegetarische Slager-topman krijgt leiding over moederbedrijf

UTRECHT (ANP) - The Vegetarian Butcher Collective, het bedrijf achter Vivera en De Vegetarische Slager, heeft Rutger Rozendaal benoemd als nieuwe topman. Hij volgt William van Weede op.

4 uur geleden