Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Econoom: prijsvechters gevoelig voor duurdere vliegtickets

Econoom: prijsvechters gevoelig voor duurdere vliegtickets

DEN HAAG (ANP) - Prijsvechters zoals Ryanair, WizzAir en Easyjet gaan het meeste last krijgen van de hogere prijzen voor vliegtickets. Dat verwacht luchtvaarteconoom Rogier Lieshout van adviesbureau Beelining. Sinds 1 januari geldt er een hogere vliegtaks van zo'n 26 euro per vertrekkende passagier en volgens onderzoek van ABN AMRO gaan de vliegprijzen door EU-regels rond CO2-uitstoot de komende jaren verder oplopen. "Elke prijsverhoging, hoe klein ook, zorgt ervoor dat de vraag afneemt", aldus Lieshout.

De econoom voorziet dat vooral prijsvechters in de luchtvaart de gevolgen van de hogere vliegprijzen gaan merken. "Die vliegen korte afstanden en concurreren met lage ticketprijzen. Dan is twintig euro verhoging best wel veel, ook omdat die maatschappijen het prijsgevoelige deel van de markt bedienen. Passagiers haken daar dan waarschijnlijk eerder af dan bij een maatschappij als KLM."

Volgens Lieshout is het moeilijk te voorspellen hoe consumenten exact op de hogere vliegprijzen reageren, nu een vakantie zonder coronabeperkingen weer mogelijk is, maar de inflatie bijvoorbeeld hoog blijft. "Mensen hebben veel gespaard tijdens de coronacrisis en zijn misschien wel bereid wat meer te betalen, maar er is ook economische onzekerheid. Dat kan juist ook weer een tegengesteld effect hebben, dat mensen toch voorzichtiger zijn en bijvoorbeeld in eigen land op vakantie gaan of de auto pakken in plaats van het vliegtuig."

Vliegtaks

Dat de ticketprijzen door de hogere vliegtaks ruim twintig euro duurder zijn, is volgens Lieshout in ieder geval geen reden voor luchtvaartmaatschappijen om sneller te verduurzamen. "De belasting is niet gerelateerd aan de CO2-uitstoot. Daardoor biedt het geen prikkel om met schonere toestellen te vliegen."

De meeste winst is volgens de econoom te behalen in het aanscherpen van het Europese emissiehandelssysteem (ETS). De maatschappijen moeten van Brussel geleidelijk meer gaan betalen voor de uitstoot van vluchten binnen Europa, wat volgens ABN AMRO gaat zorgen voor hogere ticketprijzen. "De kosten die aan dat emissiehandelssysteem verbonden zijn, hangen wél samen met de CO2-uitstoot", aldus Lieshout. "Als die kosten toenemen, dan is dat wel een extra stimulans om te verduurzamen voor luchtvaartmaatschappijen. Dat is vanuit klimaatoogpunt veel effectiever."

Meer uit Financieel

Wall Street daalt door afnemende hoop op snel einde oorlog

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag lager geopend. Het mislukken van de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend in Islamabad heeft de vrees aangewakkerd dat de oorlog langer gaat duren dan gedacht. De olieprijzen schoten daardoor weer omhoog, na de daling vorige week die volgde op het voorlopige staakt-het-vuren in het Midden-Oosten. Beleggers vrezen dat de hogere energieprijzen de economieën wereldwijd verder onder druk zullen zetten.

2 uur geleden
Cementfabrikant Lafarge schuldig bevonden aan betalen terroristen

PARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse cementfabrikant Lafarge is door een rechtbank in Parijs schuldig bevonden aan het financieren van terrorisme en het schenden van Europese sancties. Het bedrijf hield in het noorden van Syrië een fabriek draaiende tijdens de burgeroorlog. Volgens de rechtbank betaalde Lafarge daarvoor geld aan jihadistische groepen, waaronder IS.

4 uur geleden
Brussel presenteert volgende week plan tegen hoge energieprijzen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil volgende week woensdag een serie maatregelen presenteren om de hoge energieprijzen tegen te gaan. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na overleg met alle Eurocommissarissen. De maatregelen worden donderdag besproken door de EU-leiders, die dan bij elkaar zijn voor een informeel overleg op Cyprus.

4 uur geleden
AFM wil regels voor inzet AI-tools op kapitaalmarkten

AMSTERDAM (ANP) - Er moeten duidelijke regels over verantwoording komen voordat AI-hulpmiddelen op grotere schaal worden ingezet bij de handel op kapitaalmarkten. Dat zegt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek naar AI op de kapitaalmarkten.

5 uur geleden
Huizen van 120.000 eigenaren hebben funderingsproblemen, ziet AFM

AMSTERDAM (ANP) - De huizen van bijna een half miljoen woningeigenaren hebben een hoog risico op funderingsproblemen of een mogelijke kwetsbare fundering. Daarvoor waarschuwt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek. De hoogste risico's spelen bij de bijna 220.000 huizen van meer dan 120.000 eigenaren. Hun funderingsproblemen moeten volgens de toezichthouder worden hersteld.

5 uur geleden
AFM: financiële sector moet meer inspelen op onvoorspelbaarheid

AMSTERDAM (ANP) - Er moeten duidelijke regels over verantwoording komen voordat AI-hulpmiddelen op grotere schaal worden ingezet bij de handel op kapitaalmarkten. Dat zegt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek naar AI op de kapitaalmarkten.

5 uur geleden
Oud-topman ING Hamers wordt voorzitter financieel techplatform

SINGAPORE (ANP) - Ralph Hamers wordt de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van Banking Circle Group, een in Singapore gevestigd financieel technologieplatform. Hij start op 20 april.

6 uur geleden