Economische groei OESO-landen boet komende maanden aan kracht in
PARIJS (ANP) - De economische groei in verschillende grote economieën zal de komenden maanden aan kracht inboeten als gevolg van de oorlog in Oekraïne. Daarvoor waarschuwt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) op basis van een aantal toonaangevende indicatoren.
Tal van belangrijke graadmeters, zoals orderboeken, vertrouwensindicatoren, bouwvergunningen, rentetarieven en nieuwe autoregistraties, die inzicht geven in de schommelingen van de economische activiteit in de komende zes tot negen maanden, tonen een verslechtering. Dat komt vooral door de impact van de oorlog in Oekraïne en de aanhoudende verstoringen in de leveringsketens.
Rusland en Oekraïne zijn belangrijke leveranciers van verschillende grondstoffen. Zo zijn de landen samen doorgaans goed voor 30 procent van de wereldwijde uitvoer van tarwe, een vijfde van de maisexport, minerale meststoffen en aardgas en 11 procent van de olie. De prijzen van grondstoffen zijn sterk gestegen sinds de Russische inval in Oekraïne.
Basisvoedselgrondstoffen
Als er geen maatregelen worden genomen, bestaat een groot risico op een voedselcrisis. De verstoringen in de bevoorrading nemen volgens de OESO toe en vormen vooral een bedreiging voor lage-inkomenslanden. Die zijn qua basisvoedselgrondstoffen sterk afhankelijk van Rusland en Oekraïne. Nu de overheidsbegrotingen onder druk staan door twee jaar pandemie, zouden deze landen het moeilijk kunnen krijgen om hun bevolking tegen betaalbare prijzen van voedsel en energie te voorzien. Daarmee liggen hongersnood en sociale onrust op de loer.
Bij de verschillende OESO-economieën is al sprake van een verslechtering van de situatie als je de stand van de leidende indicatoren nu afzet tegen die van het langjarige gemiddelde. Onder andere in de eurozone verliest de economie vaart, vooral ook door de mindere teneur in grote eurolanden als Duitsland, Italië en Frankrijk. Ook in het Verenigd Koninkrijk en Canada is daar al sprake van. Verder merkt de OESO een vertraging van de groei in opkomende markten als China, waar het vooral in de industrie minder gaat, en Brazilië. In India is sprake van een stabiele groei.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
14 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) twijfelt nog over de volgende rentestap in juni. Volgens ECB-president Christine Lagarde worden beleidsmakers geconfronteerd met "enorme onzekerheid" en hebben zij "veel meer data" nodig om de gevolgen van het conflict in het Midden-Oosten goed te kunnen inschatten.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle voetbalwedstrijden in de Eredivisie zijn komend seizoen live te zien bij Ziggo, zonder dat klanten een extra pakket nodig hebben. Daarvoor gaat wel de maandprijs van het abonnement voor alle klanten, dus ook voor mensen die niet van sport houden, met 2,50 euro omhoog. Klanten van Ziggo krijgen vanaf 1 juli de ESPN-zenders 2, 3 en 4 in hun digitale tv-pakketten.
17 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Elon Musk is grof uitgevallen tegen de Franse justitiële autoriteiten die momenteel onderzoek doen naar mogelijk misbruik op zijn socialemediaplatform X. Frankrijk startte in januari vorig jaar een onderzoek naar beschuldigingen dat X zou zijn gebruikt om zich te mengen in de Franse politiek.
17 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar goedkopere tweedehands elektrische auto's neemt sterk toe in Europa. Dit is het gevolg van de forse prijsstijgingen aan de pomp door de oorlog in het Midden-Oosten. Het aantal zoekopdrachten naar elektrisch aangedreven auto's onder de 30.000 euro is sinds begin maart gestegen met 87 procent op Mobile.de. Dat is de grootste Duitse onlinemarktplaats voor auto's.
18 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse luchthavenbrancheorganisatie ADV waarschuwt dat meer vluchten mogelijk worden geannuleerd door dreigende tekorten aan kerosine in Duitsland. Vliegtickets zullen waarschijnlijk ook duurder worden.
20 uur geleden