Economische groei OESO-landen boet komende maanden aan kracht in
PARIJS (ANP) - De economische groei in verschillende grote economieën zal de komenden maanden aan kracht inboeten als gevolg van de oorlog in Oekraïne. Daarvoor waarschuwt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) op basis van een aantal toonaangevende indicatoren.
Tal van belangrijke graadmeters, zoals orderboeken, vertrouwensindicatoren, bouwvergunningen, rentetarieven en nieuwe autoregistraties, die inzicht geven in de schommelingen van de economische activiteit in de komende zes tot negen maanden, tonen een verslechtering. Dat komt vooral door de impact van de oorlog in Oekraïne en de aanhoudende verstoringen in de leveringsketens.
Rusland en Oekraïne zijn belangrijke leveranciers van verschillende grondstoffen. Zo zijn de landen samen doorgaans goed voor 30 procent van de wereldwijde uitvoer van tarwe, een vijfde van de maisexport, minerale meststoffen en aardgas en 11 procent van de olie. De prijzen van grondstoffen zijn sterk gestegen sinds de Russische inval in Oekraïne.
Basisvoedselgrondstoffen
Als er geen maatregelen worden genomen, bestaat een groot risico op een voedselcrisis. De verstoringen in de bevoorrading nemen volgens de OESO toe en vormen vooral een bedreiging voor lage-inkomenslanden. Die zijn qua basisvoedselgrondstoffen sterk afhankelijk van Rusland en Oekraïne. Nu de overheidsbegrotingen onder druk staan door twee jaar pandemie, zouden deze landen het moeilijk kunnen krijgen om hun bevolking tegen betaalbare prijzen van voedsel en energie te voorzien. Daarmee liggen hongersnood en sociale onrust op de loer.
Bij de verschillende OESO-economieën is al sprake van een verslechtering van de situatie als je de stand van de leidende indicatoren nu afzet tegen die van het langjarige gemiddelde. Onder andere in de eurozone verliest de economie vaart, vooral ook door de mindere teneur in grote eurolanden als Duitsland, Italië en Frankrijk. Ook in het Verenigd Koninkrijk en Canada is daar al sprake van. Verder merkt de OESO een vertraging van de groei in opkomende markten als China, waar het vooral in de industrie minder gaat, en Brazilië. In India is sprake van een stabiele groei.
Meer uit Financieel
YAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
33 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
1 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/RTR) - De Eurocommissaris voor Handel zegt een "zeer positief" gesprek met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer te hebben gehad. Ze spraken onder andere over toegang tot kritieke mineralen en importheffingen, zei Maroš Šefčovič bij een top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Kameroen. De ontmoeting volgt enkele dagen op de goedkeuring van het Europees Parlement voor de handelsdeal die de VS en de Europese Commissie de afgelopen zomer sloten.
2 uur geledenURK (ANP) - Als de brandstofprijzen voor kottervissers hoog blijven, vaart binnenkort bijna niemand van de Nederlandse kottervloot nog uit. De hoge dieselkosten maken het vrijwel onmogelijk om geld te verdienen aan de gevangen vis, waarschuwt de Nederlandse Vissersbond.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.
17 uur geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw met verlies gesloten door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten en de economische schade door het conflict. De olieprijzen gingen juist weer verder omhoog ondanks het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de staking van de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten met tien dagen te verlengen tot 6 april.
20 uur geleden