Economische groei Israël zwakker dan economen hadden verwacht
JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische economie is in het tweede kwartaal minder hard gegroeid dan economen hadden verwacht. De oorlog in Gaza blijft duidelijk drukken op de economie.
Het Israëlische statistiekbureau schat dat de economie van het land in het tweede kwartaal omgerekend met 0,3 procent is gegroeid. Volgens een peiling van persbureau Reuters rekenden economen in doorsnee op meer dan 1 procent groei.
De Israëlische economie moet het de laatste tijd vooral hebben van de binnenlandse consumentenbestedingen, bedrijfsinvesteringen en overheidsuitgaven. De export is flink weggezakt.
Arbeidskrachten
"De economie heeft moeite om te herstellen van de oorlog", constateert een econoom van de firma Leader Capital Markets. Dat komt volgens hem vooral door aanbodproblemen en niet zozeer door het wegvallen van de vraag.
Volgens de econoom heeft Israël sinds het uitbreken van de oorlog in oktober vorig jaar onder meer last van een gebrek aan Palestijnse arbeidskrachten. Die werkten veel in Israël, bijvoorbeeld in de bouw.
Toeristen
Het statistiekbureau heeft zijn eerdere schatting van de groei in het eerste kwartaal wel naar boven bijgesteld. Uitgaande van de gegevens die nu bekend zijn ging de economie in de eerste drie maanden van het jaar meer dan 4 procent vooruit. Eerder werd nog uitgegaan van een plus van 3,4 procent.
In het slotkwartaal van 2023, de periode waarin de oorlog begon, kende Israël daarentegen 4,8 procent economische krimp. De oorlog zette toen ook de consumentenbestedingen sterk onder druk. Verder kreeg Israël er toen mee te maken dat toeristen massaal wegbleven.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag wisselend gesloten na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar zwakke cijfers over het Amerikaanse consumentenvertrouwen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet bezorgd over de vorming van bubbels door de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie. Op de financiële markten zijn er juist wel zorgen dat de waarderingen van techbedrijven te sterk zijn gestegen en bestaan twijfels of de grote AI-investeringen uiteindelijk rendabel zullen zijn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Honderden vluchten zijn vrijdag geannuleerd in de Verenigde Staten als gevolg van de shutdown van de Amerikaanse overheid en het krimpplan voor het vliegverkeer door luchtvaartautoriteit FAA. Vrijdag kwam 4 procent van de binnenlandse vluchten in de VS te vervallen. Dat raakte ongeveer zevenhonderd vluchten van de vier grootste maatschappijen American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines en United Airlines.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag opnieuw lager gesloten na de min een dag eerder. Staalconcern ArcelorMittal wist zich wel te onttrekken aan het overwegend negatieve sentiment en stond opnieuw bij de sterkste stijgers in de hoofdindex.
6 uur geledenANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau sinds juni 2022. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van een voorlopige raming. Amerikaanse consumenten zijn vooral bezorgd over de aanhoudende shutdown van de overheid en de afzwakkende arbeidsmarkt in de Verenigde Staten.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Airbnb en Expedia behoorden vrijdag tot de stijgers op de beurzen in New York na kwartaalcijfers van de twee bedrijven die actief zijn in de reissector. Verhuurplatform Airbnb presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht door de aantrekkende vraag naar accommodaties en gaf een positieve verwachting af voor het huidige kwartaal. Het aandeel klom meer dan 1 procent.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Russische olieconcern Lukoil is in "vergevorderde gesprekken met andere partijen" over de overname van de internationale activiteiten na het afhaken van het Zwitserse Gunvor. Het doel is "zo snel mogelijk tot een nieuwe verkoopovereenkomst te komen", laat de Nederlandse tak van Lukoil weten in een verklaring. Donderdag ging de verkoop aan grondstoffenhandelaar Gunvor niet door na weerstand vanuit de Verenigde Staten.
9 uur geleden