Economische bedrijvigheid eurozone krimpt onverwacht
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De economische bedrijvigheid in de eurozone is in november onverwachts gekrompen, meldt marktonderzoeker S&P Global. De krimp voedt de zorgen over de vooruitzichten voor de Europese economie, die al bedreigd wordt door de val van de Duitse regering en door de importtarieven die aankomend president Donald Trump wil invoeren.
De index van S&P Global die de algehele bedrijvigheid in de eurozone meet, nam deze maand af naar een stand van 48,1. Dat is het laagste niveau in tien maanden. De bedrijvigheid zakte daarmee ook onder het niveau van 50, dat het verschil tussen groei of krimp aangeeft. In oktober kwam de index nog op precies 50 uit en economen hadden verwacht dat de bedrijvigheid ook in november op dat niveau zou blijven.
Vooral de sterke verslechtering in de dienstensector komt als een verrassing. Daar nam de activiteit voor het eerst sinds januari af. De industrie kromp daarnaast in november harder dan in oktober. Volgens Cyrus de la Rubia, hoofdeconoom bij Hamburg Commercial Bank, hadden de cijfers "niet veel slechter kunnen zijn". "De industrie van de eurozone zakt dieper weg in een recessie, en nu begint ook de dienstensector te worstelen na twee maanden van marginale groei."
Wake-upcall
De la Rubia verwacht ook geen herstel in de komende maanden, aangezien zowel de nieuwe orders als de orderportefeuilles van bedrijven in november nog sneller zijn gedaald dan in oktober. Ook vallen de consumentenbestedingen nog altijd tegen, ondanks de lagere inflatie en hogere lonen.
Volgens ING-econoom Bert Colijn zijn de cijfers van november een nieuwe wake-upcall voor beleidsmakers in de eurozone dat de economie tekenen van zwakte blijft vertonen. De zwakke cijfers voeden daarnaast de speculatie dat de Europese Centrale Bank de rente in december mogelijk met een stevigere stap van een half procentpunt gaat verlagen, na de verlaging van een kwart procentpunt in oktober. Door het vooruitzicht van een mogelijke grotere renteverlaging in het eurogebied daalde de euro vrijdag tot het laagste niveau in twee jaar ten opzichte van de dollar.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winsten gesloten. Bij de bedrijven was Cisco Systems een uitblinker dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de producent van netwerkapparatuur. Daarnaast maakte AI-chipbedrijf Cerebras Systems een zeer succesvol beursdebuut op Wall Street.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De beursgang van AI-chipbedrijf Cerebras Systems in New York op donderdag is goed verlopen. Bij opening schoot het aandeel bijna 100 procent omhoog tot meer dan 360 dollar, terwijl de uitgifteprijs op 185 dollar per aandeel lag. Daarmee was dus sprake van bijna een verdubbeling van de koers op de eerste handelsdag van Cerebras.
5 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China gaat tweehonderd vliegtuigen kopen van het Amerikaanse Boeing. Dat heeft president Donald Trump gezegd in een interview met tv-zender Fox News. Trump is momenteel op staatsbezoek in China waar hij heeft gepraat met de Chinese president Xi Jinping.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag opnieuw met flinke winst gesloten. ABN AMRO ging verder omhoog na de stevige plus een dag eerder dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de bank. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren in de voorhoede van de AEX te vinden.
9 uur geledenAKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italiƫ, heeft donderdag in het Duitse Aken de prestigieuze Karelsprijs ontvangen. Bij de uitreiking sprak de Duitse bondskanselier Friedrich Merz zijn lof uit voor Draghi en zijn bijdrage aan de Europese eenheid en het redden van de euro tijdens de Europese schuldencrisis.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn donderdag verder gestegen, terwijl beleggers de gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping in Beijing in de gaten houden. De aanhoudende zorgen over de Iranoorlog zijn wat naar de achtergrond verdwenen.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter weigert vooralsnog om een schikking van Elon Musk van 1,5 miljoen dollar goed te keuren. Elon Musk wil op die manier een zaak over mogelijke misleiding van beleggers afkopen, maar het bedrag wordt door kenners als erg laag beschouwd. De rechter heeft laten weten nog "rode vlaggen" te zien met betrekking tot de deal.
13 uur geleden