Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economische bedrijvigheid eurozone krimpt onverwacht

Economische bedrijvigheid eurozone krimpt onverwacht

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De economische bedrijvigheid in de eurozone is in november onverwachts gekrompen, meldt marktonderzoeker S&P Global. De krimp voedt de zorgen over de vooruitzichten voor de Europese economie, die al bedreigd wordt door de val van de Duitse regering en door de importtarieven die aankomend president Donald Trump wil invoeren.

De index van S&P Global die de algehele bedrijvigheid in de eurozone meet, nam deze maand af naar een stand van 48,1. Dat is het laagste niveau in tien maanden. De bedrijvigheid zakte daarmee ook onder het niveau van 50, dat het verschil tussen groei of krimp aangeeft. In oktober kwam de index nog op precies 50 uit en economen hadden verwacht dat de bedrijvigheid ook in november op dat niveau zou blijven.

Vooral de sterke verslechtering in de dienstensector komt als een verrassing. Daar nam de activiteit voor het eerst sinds januari af. De industrie kromp daarnaast in november harder dan in oktober. Volgens Cyrus de la Rubia, hoofdeconoom bij Hamburg Commercial Bank, hadden de cijfers "niet veel slechter kunnen zijn". "De industrie van de eurozone zakt dieper weg in een recessie, en nu begint ook de dienstensector te worstelen na twee maanden van marginale groei."

Wake-upcall

De la Rubia verwacht ook geen herstel in de komende maanden, aangezien zowel de nieuwe orders als de orderportefeuilles van bedrijven in november nog sneller zijn gedaald dan in oktober. Ook vallen de consumentenbestedingen nog altijd tegen, ondanks de lagere inflatie en hogere lonen.

Volgens ING-econoom Bert Colijn zijn de cijfers van november een nieuwe wake-upcall voor beleidsmakers in de eurozone dat de economie tekenen van zwakte blijft vertonen. De zwakke cijfers voeden daarnaast de speculatie dat de Europese Centrale Bank de rente in december mogelijk met een stevigere stap van een half procentpunt gaat verlagen, na de verlaging van een kwart procentpunt in oktober. Door het vooruitzicht van een mogelijke grotere renteverlaging in het eurogebied daalde de euro vrijdag tot het laagste niveau in twee jaar ten opzichte van de dollar.

Meer uit Financieel

Wall Street verder omhoog door hoop op einde oorlog

NEW YORK (ANP) - De aandelenkoersen in New York stegen maandag voor de vierde handelsdag op rij, gestuwd door hoop op een snel einde van het conflict tussen de VS en Iran. Ook koopjesjagers die instapten zorgden voor hogere koersen. Het optimisme werd gedurende de handelsdag wel kortstondig getemperd, nadat president Donald Trump opnieuw dreigde alle bruggen en energiecentrales in Iran te zullen vernietigen als er voor dinsdag geen overeenkomst wordt bereikt.

1 uur geleden
Duitse diesel breekt record, maar Nederlanders betalen fors meer

BERLIJN (ANP/DPA) - De dieselprijs is in Duitsland in het paasweekend gestegen naar een recordhoogte van gemiddeld 2,44 euro per liter, maakte de autovereniging ADAC bekend. Nederlandse automobilisten betalen echter nog altijd fors meer. Zij moeten gemiddeld 2,80 euro neertellen, 36 cent meer dan in Duitsland.

3 uur geleden
Ook Amerikanen kopen meer tweedehands elektrische auto's

NEW YORK (ANP) - Amerikanen kochten in het eerste kwartaal van dit jaar 12 procent meer tweedehands elektrische auto's dan in dezelfde periode vorig jaar. De verkoop van gebruikte elektrische auto's is sterk gestegen, mede door de scherpe stijging van de benzineprijzen. Dat meldt de Financial Times op basis van cijfers van marktonderzoeker Cox Automotive. In totaal werden er 93.500 auto's verkocht.

6 uur geleden
Gasvoorraden in Nederland langzaam weer aangevuld na dieptepunt

GRONINGEN (ANP) - De gasvoorraden in Nederland worden langzaamaan weer aangevuld. Volgens data van gasnetbeheerder Gasunie is de huidige gasvoorraad maandag licht gestegen tot 5,1 procent, na een dieptepunt van 4,5 procent vorige week. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.

7 uur geleden
Wall Street begint nieuwe beursweek afwachtend

NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het maandag bij de opening voorzichtig aan, na een eerste positieve week die een verliesreeks van vijf weken doorbrak. De hoop op een spoedig einde van de oorlog tussen de VS en Iran ondersteunde de handel.

7 uur geleden
Bloomberg: scheepvaartverkeer door Straat van Hormuz neemt toe

NEW YORK (ANP) - Het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz is gestegen naar het hoogste niveau sinds de eerste dagen van de Iranoorlog, nu meer landen veilige doorvaartovereenkomsten met Iran lijken te hebben gesloten. Dat concludeert persbureau Bloomberg na een analyse van de locatiedata van schepen.

9 uur geleden
IKEA Duiven door internetprobleem dicht op drukke tweede paasdag

DUIVEN (ANP) - IKEA heeft zijn winkel in Duiven maandag noodgedwongen dichtgehouden, omdat een internetkabel in de buurt is beschadigd. Dat is een domper voor de meubelketen, want tweede paasdag is normaal juist een dag dat veel mensen traditiegetrouw naar de woonboulevards trekken.

9 uur geleden