Economische bedrijvigheid eurozone krimpt onverwacht
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De economische bedrijvigheid in de eurozone is in november onverwachts gekrompen, meldt marktonderzoeker S&P Global. De krimp voedt de zorgen over de vooruitzichten voor de Europese economie, die al bedreigd wordt door de val van de Duitse regering en door de importtarieven die aankomend president Donald Trump wil invoeren.
De index van S&P Global die de algehele bedrijvigheid in de eurozone meet, nam deze maand af naar een stand van 48,1. Dat is het laagste niveau in tien maanden. De bedrijvigheid zakte daarmee ook onder het niveau van 50, dat het verschil tussen groei of krimp aangeeft. In oktober kwam de index nog op precies 50 uit en economen hadden verwacht dat de bedrijvigheid ook in november op dat niveau zou blijven.
Vooral de sterke verslechtering in de dienstensector komt als een verrassing. Daar nam de activiteit voor het eerst sinds januari af. De industrie kromp daarnaast in november harder dan in oktober. Volgens Cyrus de la Rubia, hoofdeconoom bij Hamburg Commercial Bank, hadden de cijfers "niet veel slechter kunnen zijn". "De industrie van de eurozone zakt dieper weg in een recessie, en nu begint ook de dienstensector te worstelen na twee maanden van marginale groei."
Wake-upcall
De la Rubia verwacht ook geen herstel in de komende maanden, aangezien zowel de nieuwe orders als de orderportefeuilles van bedrijven in november nog sneller zijn gedaald dan in oktober. Ook vallen de consumentenbestedingen nog altijd tegen, ondanks de lagere inflatie en hogere lonen.
Volgens ING-econoom Bert Colijn zijn de cijfers van november een nieuwe wake-upcall voor beleidsmakers in de eurozone dat de economie tekenen van zwakte blijft vertonen. De zwakke cijfers voeden daarnaast de speculatie dat de Europese Centrale Bank de rente in december mogelijk met een stevigere stap van een half procentpunt gaat verlagen, na de verlaging van een kwart procentpunt in oktober. Door het vooruitzicht van een mogelijke grotere renteverlaging in het eurogebied daalde de euro vrijdag tot het laagste niveau in twee jaar ten opzichte van de dollar.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiraming voor de doe-het-zelfbranche door de verslechterde economische omstandigheden door de Iranoorlog. Door de hogere inflatie en rente en het lagere consumentenvertrouwen verwacht de bank nu een volumegroei in 2026 van 2 procent. Eerder werd gerekend op een groei van 3 procent.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren in afwachting van meer duidelijkheid over gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran. Het staakt-het-vuren zou in eerste instantie dinsdagnacht aflopen, maar kort na het slot van de beurshandel kondigde president Donald Trump een verlenging van het bestand aan.
4 uur geledenKEULEN (ANP) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schrapt tot oktober 20.000 korteafstandsvluchten om brandstof te besparen. Volgens het luchtvaartconcern is de prijs van vliegtuigbrandstof verdubbeld sinds het uitbreken van de Iranoorlog.
5 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Vertrekkend Apple-topman Tim Cook heeft gezegd dat hij gezond is en van plan is om nog lange tijd als uitvoerend voorzitter aan te blijven bij de iPhonemaker. Die opmerkingen maakte Cook, die vanaf september de leiding over het bedrijf overdraagt aan de hardwarebaas John Ternus, tijdens een bijeenkomst met het Apple-personeel, meldt persbureau Bloomberg.
6 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.
9 uur geleden