Economisch vertrouwen eurozone zakt door oorlog in Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - Het economisch vertrouwen van consumenten en bedrijven in de eurozone is in maart sterk gedaald door de oorlog in Oekraïne. Vooral het vertrouwen onder consumenten nam deze maand flink af door de zorgen over de sterke prijsstijgingen. Door de Russische inval zijn onder andere de energieprijzen hard opgelopen, wat de inflatie verder aanjaagt.
Nederland was van de grotere economieën van Europa een positieve uitzondering. Ondanks een flinke daling van het consumentenvertrouwen nam het economisch vertrouwen deze maand licht toe. Zowel in de Nederlandse industrie als in de dienstensector steeg het vertrouwen ten opzichte van februari. Onder Nederlandse winkeliers verslechterde het sentiment wel. Frankrijk, Spanje en Duitsland lieten de grootste dalingen van het vertrouwen zien. Ook in Polen en Italië verslechterde het sentiment.
De graadmeter van de Europese Commissie voor het economisch sentiment in het eurogebied zakte met 5,4 punten tot 108,5 punten. In de industrie zakte het vertrouwen tot het laagste niveau in twaalf maanden door de sterke stijging van de prijzen van grondstoffen en de problemen bij de toelevering van onderdelen. In de bouwsector bleef het sentiment daarentegen vrijwel ongewijzigd.
In de dienstensector, waartoe bijvoorbeeld de horeca, vervoersbedrijven en bioscopen behoren, nam het vertrouwen voor de tweede maand op rij wel licht toe, dankzij de versoepelingen van de coronamaatregelen. Bij Europese winkeliers was echter sprake van een flinke daling van het vertrouwen door de vrees dat de hoge inflatie de koopkracht van consumenten aantast.
Meer uit Financieel
MENLO PARK (ANP) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, heeft in het tweede kwartaal flink meer omzet geboekt, geholpen door hogere prijzen voor advertenties op zijn platformen. De winst daalde wel onder druk van hogere kosten voor onder meer AI-investeringen en banenverlies.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke verliezen gesloten. De aandacht van beleggers op Wall Street ging vooral uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank. De Federal Reserve hield de rente onveranderd, al waren er wel drie stemmen in het bestuur voor een verhoging. Daarnaast stegen de olieprijzen hard door het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten. De chipfondsen stonden opnieuw bij de dalers door aanhoudende zorgen over toenemende concurrentie vanuit China.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank handhaaft opnieuw de rente in de Verenigde Staten. Binnen het beleidsbepalende comité van de Federal Reserve waren er wel drie stemmen voor een verhoging, maar negen bestuursleden stemden voor het handhaven van de rente.
3 uur geledenLISSABON (ANP) - Zowel Air France-KLM als Lufthansa heeft vlak voor de deadline een definitief bod uitgebracht op de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Air France-KLM en Lufthansa deden in april al een niet-bindend bod voor een minderheidsbelang. De Portugese staat, de volledige eigenaar van TAP, vroeg de concerns daarna binnen drie maanden met een definitief bod te komen.
4 uur geledenTOULOUSE (ANP) - Airbus heeft in de eerste helft van dit jaar een flink hogere winst behaald, vooral door de levering van meer verkeersvliegtuigen aan klanten. Daarnaast handhaafde de Europese vliegtuigbouwer zijn doelstelling voor de levering van het recordaantal van ongeveer 870 toestellen in heel dit jaar.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een kleine winst de handel uitgegaan. Bij de bedrijven was chemicaliëndistributeur IMCD koploper dankzij goed ontvangen cijfers. De chipfondsen gingen echter opnieuw omlaag, ondanks sterke resultaten van chiptoeleverancier ASMI. Daarmee zette de chipsector de zware neergang van deze week door vanwege zorgen bij beleggers over onder meer toenemende concurrentie uit China.
5 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft afgelopen kwartaal zijn grootste omzetgroei ooit geboekt. De inkomsten stegen met ruim twee derde vergeleken met drie maanden eerder dankzij de flink opgeschroefde Europese militaire bestedingen. Ook het aantal bestellingen nam verder toe.
7 uur geleden