Economisch herstel China lijkt aan vaart te minderen
PEKING (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Het economisch herstel van de coronacrisis in China lijkt aan vaart te minderen. De Chinese overheid kwam met tegenvallende cijfers naar buiten over de industriële productie, de winkelverkopen en de bedrijfsinvesteringen in de tweede economie van de wereld.
De detailhandelsverkopen stegen in mei met 12,4 procent in vergelijking met vorig jaar, wat beduidend minder sterk is dan in april en de traagste toename sinds begin dit jaar. Eerder werd nog flink geprofiteerd van het heropenen van de economie na de coronapandemie, waardoor consumenten veel opgepot geld gingen uitgeven, maar dat effect is nu aan het afzwakken.
De productie in de omvangrijke Chinese industrie nam vorige maand met 8,8 procent toe op jaarbasis, eveneens zwakker dan een maand eerder en ook lager dan verwacht. Het is de derde maand op rij dat de industriële productie afzwakt. Dat kan mogelijk mede te maken hebben met verstoringen door corona-uitbraken in de belangrijke industrieprovincie Guangdong in het zuiden van China. Daardoor werden ook werkzaamheden in belangrijke zeehavens verstoord.
Recordgroei
Verder vielen ook de bedrijfsinvesteringen in vaste activa zoals gebouwen en machines over de eerste vijf maanden van dit jaar minder sterk uit dan economen hadden voorzien. De Chinese overheid zegt dat er nog steeds sprake is van een stabiel herstel van de economie, maar wijst op onzekerheden waaronder nieuwe uitbraken van het coronavirus. Daar komen nog problemen bovenop in de toelevering door tekorten van met name computerchips.
In het eerste kwartaal van dit jaar liet de Chinese economie een recordgroei zien van meer dan 18 procent vergeleken met een jaar terug, toen het Aziatische land zwaar werd getroffen door de pandemie en de lockdowns. Economen denken dat de groei in het tweede kwartaal op 8 procent zal uitkomen en in de kwartalen daarna geleidelijk zal afzwakken. Voor heel 2021 wordt gerekend op een plus van 8,5 procent. Dat zou ruim boven de doelstelling zijn van de Chinese regering voor een groei van meer dan 6 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag opnieuw omlaag door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De graadmeters op Wall Street drongen hun eerdere verliezen wel wat terug, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gemeld dat de marine tankers door de Straat van Hormuz zal begeleiden als dat nodig is.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Energieleveranciers Vattenfall en Eneco hebben de mogelijkheden om een vast contract af te sluiten tijdelijk beperkt. Dit melden de bedrijven na berichtgeving in verschillende media. Vanwege de oorlog in het Midden-Oosten is de gasprijs flink gestegen, waardoor energie inkopen duurder is geworden.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic is van plan de vluchten tussen Londen en Dubai en het Saudische Riyad dinsdag weer te hervatten volgens schema. De maatregel volgt op het beperkt heropenen van het luchtruim in het Midden-Oosten op maandag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd alle handel met Spanje stop te zetten. Spanje zou het Amerikaanse leger geen toestemming hebben gegeven om zijn bases te gebruiken voor missies die te maken hebben met aanvallen op Iran.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag opnieuw flink lager gesloten. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten sinds de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten afgelopen weekend, heeft geleid tot onrust op de wereldwijde beurzen.
3 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Irak zal worden gedwongen binnen enkele dagen zijn olieproductie flink te verminderen als olietankers niet vrij kunnen bewegen door de Straat van Hormuz. Twee Iraakse oliefunctionarissen melden dat de productie dan met meer dan 3 miljoen vaten per dag moet worden teruggebracht.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn vorig jaar gedaald, mede omdat in 2024 werd geprofiteerd van het EK voetbal en de Olympische Zomerspelen. Volgens tv-marketingorganisatie Screenforce bedroegen de bestedingen op de Nederlandse tv-reclamemarkt in 2025 in totaal 850 miljoen euro. Dat is ruim 5 procent minder dan een jaar eerder.
5 uur geleden