Economisch herstel China lijkt aan vaart te minderen
PEKING (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Het economisch herstel van de coronacrisis in China lijkt aan vaart te minderen. De Chinese overheid kwam met tegenvallende cijfers naar buiten over de industriële productie, de winkelverkopen en de bedrijfsinvesteringen in de tweede economie van de wereld.
De detailhandelsverkopen stegen in mei met 12,4 procent in vergelijking met vorig jaar, wat beduidend minder sterk is dan in april en de traagste toename sinds begin dit jaar. Eerder werd nog flink geprofiteerd van het heropenen van de economie na de coronapandemie, waardoor consumenten veel opgepot geld gingen uitgeven, maar dat effect is nu aan het afzwakken.
De productie in de omvangrijke Chinese industrie nam vorige maand met 8,8 procent toe op jaarbasis, eveneens zwakker dan een maand eerder en ook lager dan verwacht. Het is de derde maand op rij dat de industriële productie afzwakt. Dat kan mogelijk mede te maken hebben met verstoringen door corona-uitbraken in de belangrijke industrieprovincie Guangdong in het zuiden van China. Daardoor werden ook werkzaamheden in belangrijke zeehavens verstoord.
Recordgroei
Verder vielen ook de bedrijfsinvesteringen in vaste activa zoals gebouwen en machines over de eerste vijf maanden van dit jaar minder sterk uit dan economen hadden voorzien. De Chinese overheid zegt dat er nog steeds sprake is van een stabiel herstel van de economie, maar wijst op onzekerheden waaronder nieuwe uitbraken van het coronavirus. Daar komen nog problemen bovenop in de toelevering door tekorten van met name computerchips.
In het eerste kwartaal van dit jaar liet de Chinese economie een recordgroei zien van meer dan 18 procent vergeleken met een jaar terug, toen het Aziatische land zwaar werd getroffen door de pandemie en de lockdowns. Economen denken dat de groei in het tweede kwartaal op 8 procent zal uitkomen en in de kwartalen daarna geleidelijk zal afzwakken. Voor heel 2021 wordt gerekend op een plus van 8,5 procent. Dat zou ruim boven de doelstelling zijn van de Chinese regering voor een groei van meer dan 6 procent.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag verder weggezakt. Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. De prijzen van olie en gas gingen door de onrust verder omhoog. Philip Lane, hoofdeconoom van de Europese Centrale Bank (ECB), waarschuwde in een interview met zakenkrant Financial Times dat een langdurige oorlog in het Midden-Oosten een forse stijging van de inflatie in de eurozone kan veroorzaken en de economische groei kan afremmen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Door het conflict in het Midden-Oosten heeft ook Air France besloten voorlopig niet op het gebied te vliegen. De luchtvaartmaatschappij heeft minstens tot en met donderdag 5 maart alle vluchten van en naar Tel Aviv, Beiroet, Dubai en Riyad geschrapt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs ging dinsdagochtend op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs opnieuw flink omhoog door de onrust in het Midden-Oosten. De prijs steeg met 30 procent tot 58 euro per megawattuur.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De beurzen in Japan en Zuid-Korea zijn dinsdag hard omlaaggegaan door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten. De Nikkei in Tokio zakte verder weg en verloor ruim 3 procent na de verliesbeurt een dag eerder. In Seoul, waar beleggers terugkeerden na een lang weekend, kelderde de Kospi meer dan 7 procent.
1 uur geledenHANNOVER (ANP/DPA) - De topman van TUI rekent erop dat het enkele dagen duurt voordat klanten van het Duitse reisconcern die vastzitten in het Midden-Oosten zijn teruggebracht. Dat zei bestuursvoorzitter Sebastian Ebel in gesprek met nieuwszender n-tv. Het plan is om reizigers met partnermaatschappijen als Emirates, Qatar Airways en Etihad naar Duitsland te halen.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Een langdurige oorlog in het Midden-Oosten zou een aanzienlijke stijging van de inflatie in de eurozone kunnen veroorzaken en de economische groei kunnen afremmen. Dat zegt Philip Lane, hoofdeconoom van de Europese Centrale Bank (ECB), in een interview met zakenkrant Financial Times.
2 uur geledenSEATTLE (ANP/RTR) - De schade aan datacenters van Amazon in het Midden-Oosten is het gevolg van droneaanvallen, meldt de clouddivisie van het bedrijf op zijn statuspagina. Twee datacenters in de Verenigde Arabische Emiraten werden "direct geraakt" door drones. In Bahrein zorgde een droneaanval in de buurt van een datacenter voor schade.
2 uur geleden