Economie VS in laatste kwartaal minder hard gegroeid
WASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten is in het laatste kwartaal van vorig jaar minder hard gegroeid dan in de voorgaande drie maanden. De tragere groei was onder andere het gevolg van lagere investeringen, meldt een statistiekbureau van het Amerikaanse ministerie van Handel. Daarnaast exporteerde 's werelds grootste economie minder.
Het bruto binnenlands product (bbp) steeg in oktober, november en december 0,6 procent ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Die groei was volgens het Bureau of Economic Analysis (BEA) te danken aan hogere consumentenuitgaven. Ook gaf de overheid meer uit dan in voorgaande perioden.
De Amerikaanse overheid zelf meldt overigens economische groei van 2,3 procent, maar daarbij gaat het om de geannualiseerde meetmethode. Daarbij berekent het BEA de groei alsof die een heel jaar lang hetzelfde tempo aanhoudt. In het derde kwartaal groeide de economie volgens die meetmethode nog met 3,1 procent.
Renteverhogingen
In heel 2024 groeide de economie van de Verenigde Staten 2,8 procent ten opzichte van het voorgaande jaar. Consumenten en overheden gaven meer uit. Daarnaast investeerden bedrijven meer en steeg de export vorig jaar.
Dat de Amerikaanse economie vorig jaar aanzienlijk groeide, stond vooraf allerminst vast. De reeks renteverhogingen die de Federal Reserve doorvoerde om de sterke prijsstijgingen in 2022 in te dammen, voedden namelijk de vrees voor een recessie. Hogere leenkosten zijn vaak ongunstig voor economische groei, omdat ze investeringen kunnen remmen.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - Het aantal windmolenparken op land in Duitsland is vorig jaar een stuk harder gegroeid. In totaal werden 958 nieuwe windturbines aan land in gebruik genomen, die samen goed zijn voor 5,2 gigawatt. Dat is 50 procent meer dan wat er een jaar eerder aan capaciteit bijkwam, meldden de brancheorganisaties Bundesverband WindEnergie en VDMA Power Systems.
55 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse chiptoeleveranciers behoorden donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Bedrijven als Applied Materials, Lam Research en KLA stegen tot meer dan 7 procent na sterke resultaten van de Taiwanese chipmaker TSMC. TSMC, dat chips maakt voor grote Amerikaanse klanten als Nvidia en Apple, is ook positief over dit jaar en gaat flink meer investeren om aan de sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI) te kunnen voldoen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Londense burgemeester Sadiq Khan vreest dat er massaontslagen kunnen plaatsvinden in de Britse hoofdstad doordat kunstmatige intelligentie (AI) veel werk gaat overnemen van mensen. Londen heeft bijvoorbeeld een grote financiƫle sector, waar veel werkzaamheden overgenomen kunnen worden door AI.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Maersk gaat weer varen via het Suezkanaal. Dat meldt het Deense scheepvaartconcern donderdag. De rederij heeft de vaarweg twee jaar gemeden vanwege aanvallen van Houthi-rebellen op de Rode Zee.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - India verwacht de onderhandelingen over een handelsdeal die het land met de Europese Unie wil sluiten deze maand af te kunnen ronden. Dit zei de Indiase handelssecretaris Rajesh Agrawal donderdag.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Een recordaantal buitenlandse toeristen heeft vorig jaar Spanje bezocht. Het ging om 97 miljoen buitenlanders die naar het land afreisden, heeft de Spaanse minister van Toerisme Jordi Hereu donderdag bekendgemaakt.
3 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Socialemediabedrijven hebben gezamenlijk 4,7 miljoen accounts gedeactiveerd in de eerste maand dat het socialemediaverbod voor jongeren in Australiƫ geldt. Dat meldt de internettoezichthouder van het land. De waakhond zegt dat de richtlijnen al veel resultaat opleveren.
3 uur geleden