Economie VS in laatste kwartaal minder hard gegroeid
WASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten is in het laatste kwartaal van vorig jaar minder hard gegroeid dan in de voorgaande drie maanden. De tragere groei was onder andere het gevolg van lagere investeringen, meldt een statistiekbureau van het Amerikaanse ministerie van Handel. Daarnaast exporteerde 's werelds grootste economie minder.
Het bruto binnenlands product (bbp) steeg in oktober, november en december 0,6 procent ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Die groei was volgens het Bureau of Economic Analysis (BEA) te danken aan hogere consumentenuitgaven. Ook gaf de overheid meer uit dan in voorgaande perioden.
De Amerikaanse overheid zelf meldt overigens economische groei van 2,3 procent, maar daarbij gaat het om de geannualiseerde meetmethode. Daarbij berekent het BEA de groei alsof die een heel jaar lang hetzelfde tempo aanhoudt. In het derde kwartaal groeide de economie volgens die meetmethode nog met 3,1 procent.
Renteverhogingen
In heel 2024 groeide de economie van de Verenigde Staten 2,8 procent ten opzichte van het voorgaande jaar. Consumenten en overheden gaven meer uit. Daarnaast investeerden bedrijven meer en steeg de export vorig jaar.
Dat de Amerikaanse economie vorig jaar aanzienlijk groeide, stond vooraf allerminst vast. De reeks renteverhogingen die de Federal Reserve doorvoerde om de sterke prijsstijgingen in 2022 in te dammen, voedden namelijk de vrees voor een recessie. Hogere leenkosten zijn vaak ongunstig voor economische groei, omdat ze investeringen kunnen remmen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ING ging donderdag licht omhoog op de Amsterdamse beurs. De grootste bank van Nederland zag de winst in het laatste kwartaal van 2025 flink stijgen. Topman Steven van Rijswijk sprak van een sterke commerciële groei en gedisciplineerd kostenbeheer, ondanks de "aanhoudende geopolitieke onzekerheid". Ook 2026 belooft volgens de topman een sterk jaar te worden voor de bank. Voor 2027 zijn de vooruitzichten daarnaast verhoogd. Het aandeel werd 0,4 procent hoger gezet.
5 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO heeft Michiel Lap benoemd als voorzitter van de raad van commissarissen. Hij volgt Tom de Swaan op, die na bijna acht jaar terugtreedt als voorzitter.
25 minuten geledenZWAAGDIJK (ANP) - Budgetwinkelketen Action heeft vorig jaar opnieuw een recordaantal winkels geopend. Dat maakte het bedrijf donderdag bekend. Gemiddeld kwam er minstens één winkel per dag bij. Action kent mede daardoor een flinke groei.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het bezorgen van rouwkaarten moet binnenkort volledig door pakketbezorgers worden gedaan. Dat heeft te maken met veranderingen in de regels rond de postbezorging, waardoor PostNL vanaf komende zomer minder vaak de post hoeft rond te brengen.
1 uur geledenSEOUL (ANP) - Samsung heeft in het laatste kwartaal van 2025 een recordwinst geboekt. Dat dankte het Zuid-Koreaanse elektronicaconcern aan de sterk gestegen vraag naar speciale geheugenchips die de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie ondersteunen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Russische olieconcern Lukoil verkoopt bijna alle activiteiten buiten zijn thuisland aan de Amerikaanse investeerder Carlyle. Het bedrijf kreeg in oktober vorig jaar Amerikaanse sancties opgelegd om Rusland aan de onderhandelingstafel met Oekraïne te dwingen. Lukoil ging vervolgens op zoek naar een koper voor zijn buitenlandse onderdelen.
1 uur geledenSAN JOSE (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Amerikaanse autofabrikant Tesla stopt met de productie van de Model S en Model X. Het bedrijf van Elon Musk wil zo ruimte vrijmaken voor de bouw van mensachtige robots.
1 uur geleden