Economie Rusland weer gegroeid in 2023, claimt statistiekbureau
MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische economie is vorig jaar met 3,6 procent gegroeid, beweert het nationale statistiekbureau Rosstat op basis van eerste schattingen. Dat wijst op een opleving, ondanks de sancties die Rusland zijn opgelegd vanwege de oorlog met Oekraïne. Een jaar eerder kromp de economie daardoor nog met 1,2 procent.
President Vladimir Poetin sprak eerder al zijn lof uit voor de economische groei, die sinds het tweede kwartaal te zien zou zijn geweest. In maart zijn er presidentsverkiezingen in Rusland. Wel kampt het land met een hoge inflatie. Om die te bestrijden heeft de Russische centrale bank de rente fors verhoogd.
Veel grote westerse bedrijven zijn uit het land vertrokken door de invasie van Oekraïne. Ook zijn veel Russische mannen naar het buitenland gevlucht om dienstplicht te ontlopen en zijn veel mannen gemobiliseerd om te vechten in Oekraïne. Dat heeft geleid tot flinke tekorten aan arbeidskrachten. Mede daardoor belandde de Russische economie in 2022 nog in een recessie.
Poetin zei vorige week nog dat er in de Russische defensie-industrie ruim een half miljoen banen zijn bijgekomen in de afgelopen anderhalf jaar. Dat kwam volgens hem door de grote vraag naar wapentuig en andere spullen voor de oorlog. "Om succesvol te zijn op het slagveld is het nodig om snel en adequaat te reageren op wat daar gebeurt. Wie dat het snelst doet, wint", stelde hij bij een ontmoeting met personeel van defensiebedrijven.
Meer uit Financieel
CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Voor het eerst in jaren stijgt het gemiddelde hypotheekbedrag onder starters nauwelijks meer. Ze lijken hun financiële grens bereikt te hebben, meldt De Hypotheker. Tegelijkertijd zijn woningen in maart gemiddeld 5 procent duurder geworden dan een jaar eerder.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine koerswinsten gesloten, waarmee een vervolg werd gegeven aan de flinke plussen een dag eerder. AI-chipconcern Nvidia behoorde echter tot de verliezers op Wall Street na de bekendmaking van kwartaalcijfers woensdag nabeurs.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse autobedrijf Citroën gaat een elektrische versie maken van de beroemde Citroën 2CV, waarvan de productie in 1990 stopte. Dat maakte het bedrijf donderdag bekend. De nieuwe elektrische Citroën 2CV moet in oktober aan het publiek gepresenteerd worden op de autoshow van Parijs.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag licht hoger gesloten, waarmee het slotrecord van een dag eerder iets werd aangescherpt. De chipbedrijven ASML en Besi stonden opnieuw bij de stijgers op het Damrak na de cijfers van AI-chipconcern Nvidia. De olieprijzen gingen omhoog door hernieuwde zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Modemerk Ralph Lauren heeft afgelopen boekjaar meer kleding verkocht, ondanks hogere prijzen. Het bedrijf meldt in zijn jaarupdate zowel meer winst als omzet dan een jaar eerder.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia ging donderdag licht omhoog op de beurzen in New York. De grootste verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) behaalde afgelopen kwartaal opnieuw recordresultaten door de aanhoudende grote vraag naar chips voor AI-datacenters. Volgens topman Jensen Huang verloopt de bouw van AI-fabrieken met "uitzonderlijke snelheden" en is sprake van de "grootste expansie van infrastructuur in de menselijke geschiedenis".
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversvereniging AWVN denkt dat het wetsvoorstel voor loontransparantie voor "vervelende situaties" op de werkvloer kan zorgen. Ook voorziet de vereniging, net als werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland, veel administratieve lasten voor werkgevers.
14 uur geleden