Economie Rusland weer gegroeid in 2023, claimt statistiekbureau
MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische economie is vorig jaar met 3,6 procent gegroeid, beweert het nationale statistiekbureau Rosstat op basis van eerste schattingen. Dat wijst op een opleving, ondanks de sancties die Rusland zijn opgelegd vanwege de oorlog met Oekraïne. Een jaar eerder kromp de economie daardoor nog met 1,2 procent.
President Vladimir Poetin sprak eerder al zijn lof uit voor de economische groei, die sinds het tweede kwartaal te zien zou zijn geweest. In maart zijn er presidentsverkiezingen in Rusland. Wel kampt het land met een hoge inflatie. Om die te bestrijden heeft de Russische centrale bank de rente fors verhoogd.
Veel grote westerse bedrijven zijn uit het land vertrokken door de invasie van Oekraïne. Ook zijn veel Russische mannen naar het buitenland gevlucht om dienstplicht te ontlopen en zijn veel mannen gemobiliseerd om te vechten in Oekraïne. Dat heeft geleid tot flinke tekorten aan arbeidskrachten. Mede daardoor belandde de Russische economie in 2022 nog in een recessie.
Poetin zei vorige week nog dat er in de Russische defensie-industrie ruim een half miljoen banen zijn bijgekomen in de afgelopen anderhalf jaar. Dat kwam volgens hem door de grote vraag naar wapentuig en andere spullen voor de oorlog. "Om succesvol te zijn op het slagveld is het nodig om snel en adequaat te reageren op wat daar gebeurt. Wie dat het snelst doet, wint", stelde hij bij een ontmoeting met personeel van defensiebedrijven.
Meer uit Financieel
LELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India reserveert miljarden om nadelige gevolgen voor de economie van de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Dat maakte de Indiase minister van Financiën Nirmala Sitharaman vrijdag bekend. India heeft veel last van de fors gestegen olieprijzen, het land importeert bijna 90 procent van zijn jaarlijkse ruwe oliebehoeften.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De flink opgelopen prijzen van olie en gas door de Iranoorlog zetten de chemische industrie in Nederland verder onder druk, stellen brancheorganisaties. Het afgelopen jaar sloten fabrieken al de deuren in de Rotterdamse haven, mede door hoge kosten.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Adobe behoorde vrijdag tot de verliezers op de beurzen in New York. Topman Shantanu Narayen kondigde aan af te treden zodra er een opvolger voor hem is gevonden. Een reden voor zijn plotselinge vertrek werd niet gegeven. Narayen is sinds 2007 de hoogste baas van het softwarebedrijf. Het nieuws van zijn aanstaande vertrek overschaduwde de beter dan verwachte kwartaalresultaten. Het aandeel werd 6 procent lager gezet.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten is in het vierde kwartaal van 2025 een stuk minder hard gegroeid dan eerder gedacht. De Amerikaanse export, bestedingen van consumenten en overheidsuitgaven waren minder hoog dan bij een eerste raming werd aangenomen, maakte een statistiekbureau van het ministerie van Handel bekend.
5 uur geleden