Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economie profiteerde van extra consumptie huishoudens

Economie profiteerde van extra consumptie huishoudens

DEN HAAG (ANP) - De economie van Nederland is in de eerste drie maanden van dit jaar toch gegroeid ten opzichte van het slotkwartaal van 2021. Dat komt naar voren uit een nieuwe raming van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Bij een eerdere raming was nog sprake van stagnatie. De nu gemelde groei van 0,4 procent was vooral te danken aan de extra consumptie door huishoudens

Door het einde van de coronalockdown eind januari ging er in het eerste kwartaal meer geld naar de horeca, de cultuur- en recreatiesector en sportscholen. Deze uitgaven vielen uiteindelijk hoger uit dan eerder geraamd. Verder vielen de uitgaven door de overheid minder hard terug in vergelijking met de eerdere raming.

De tweede berekening wordt 85 dagen na afloop van het kwartaal gepubliceerd. De eerste berekening is 45 dagen na afloop van een kwartaal op basis van de dan beschikbare informatie.

Coronamaatregelen

Vergeleken met dezelfde periode vorig jaar groeide de Nederlandse economie met 6,7 procent. Dat was bij een eerdere raming nog 7 procent. De sterke groei heeft onder andere te maken met de coronamaatregelen. In het hele eerste kwartaal van 2021 gold bijvoorbeeld nog een harde lockdown.

De neerwaartse bijstelling komt vooral door de grotere groei van de invoer van goederen en diensten, terwijl de groei van de uitvoer iets kleiner was. Hierdoor was de bijdrage aan de groei van het handelssaldo kleiner dan bij de eerste berekening.

Verder groeide het aantal banen in het eerste kwartaal met 109.000 in vergelijking met het slot van 2021. Dat waren er bij de eerdere raming nog 127.000. Op jaarbasis gaat het om 537.000 banen, tegen een eerder gemelde 518.000.

Meer uit Financieel

Frans AI-bedrijf Mistral 21 miljard euro waard na investeringen

PARIJS (ANP) - Het Franse AI-bedrijf Mistral heeft 3 miljard euro aan investeringen opgehaald. Daarmee is de techonderneming die het Europese antwoord moet zijn op OpenAI en Anthropic 21 miljard euro waard.

51 minuten geleden
ABN AMRO: Nederland ontvangt steeds minder zakelijke reizigers

AMSTERDAM (ANP) - Nederland ontvangt steeds minder zakelijke reizigers, stelt ABN AMRO in een nieuw rapport. Vooral in Amsterdam merkt de bank een afname van het aantal zakelijke overnachtingen. Dat is een aderlating voor de horeca, want zakelijke reizigers geven volgens eerder onderzoek veel meer uit dan toeristische gasten.

53 minuten geleden
Chinese export blijft stijgen door grote vraag naar AI-producten

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in augustus verder toegenomen, ondanks de wereldwijde handelsverstoringen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die verstoringen werden ruimschoots gecompenseerd door de aanhoudende sterke wereldwijde vraag naar chips en apparatuur voor datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI).

1 uur geleden
Ondernemers sturen brandbrief aan kabinet: code rood

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse mkb-ondernemers hebben het kabinet-Jetten een brandbrief gestuurd. Daarin roepen ze op om maatregelen te nemen om het ondernemersklimaat in Nederland te verbeteren. "Het mkb is de grootste motor van de Nederlandse economie", schrijft voorzitter Erik Ziengs van ondernemersorganisatie ONL. Het is volgens de organisatie "code rood voor ondernemers".

1 uur geleden
Prijzen in buitenland en gas stuwen inflatie in augustus

DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in augustus gemiddeld 3,3 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie steeg daarmee ten opzichte van de 3,2 procent in juli.

1 uur geleden
Zonne-energie in Nederland groeit minder hard, meldt RVO

DEN HAAG (ANP) - De groei van de hoeveelheid zonne-energie die in Nederland kan worden geproduceerd, vlakt af. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) dinsdag. Vooral de groei van zonnepanelen bij huishoudens en kleine bedrijven is sterk afgenomen, maar diezelfde trend is ook te zien bij grootschalige zonneparken en zonnepanelen op bedrijfsdaken.

9 uur geleden
Jongerenbank BUUT waarschuwt voor TikTok Shop

AMSTERDAM (ANP) - Jongerenbank BUUT begint een socialemediacampagne om ouders en tieners te waarschuwen voor TikTok Shop. Volgens het ABN AMRO-onderdeel is dat verkoopkanaal vergelijkbaar met een "verleidingsmachine, met name voor puberbreinen".

9 uur geleden