Economie Oekraïne 15 procent gekrompen in eerste kwartaal
KIEV (ANP/AFP) - De economie van Oekraïne is in het eerste kwartaal van dit jaar met ruim 15 procent gekrompen door de Russische invasie van het land. Dat meldt het Oekraïense statistiekbureau. Door de Russische inval op 24 februari werden grote delen van de economie platgelegd en moesten veel bedrijven de productie staken.
Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft voorspeld dat de economie van Oekraïne over heel 2022 met wel 35 procent kan krimpen vanwege de oorlog. De Oekraïense minister van Financiën houdt zelfs rekening met een neergang van 45 tot 50 procent. Door de oorlog is er bijvoorbeeld veel schade aangericht in de omvangrijke landbouwsector van Oekraïne en is de export van landbouwgoederen voor een groot deel gestaakt. Ook de Oekraïense industrie is hard getroffen.
Het statistiekbureau meldt verder dat de inflatie in Oekraïne in mei is gestegen naar 18 procent op jaarbasis, van 16,4 procent in april. Dat komt onder meer door de sterk gestegen voedselprijzen. De Oekraïense centrale bank heeft gezegd dat de inflatie door kan stijgen naar 20 procent. Om de hoge inflatie aan te pakken is de rente in Oekraïne onlangs verhoogd van 10 naar 25 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De toonaangevende Amerikaanse beursgraadmeters, de S&P 500 en de Nasdaq, hebben maandag hun recordstanden van afgelopen vrijdag iets verder aangescherpt. De stemming werd wel gedrukt door uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump over het staakt-het-vuren met Iran. Volgens hem ligt het bestand "aan de beademing" nadat hij eerder het Iraanse vredesvoorstel had afgewezen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jacco Vonhof, voorman van MKB-Nederland, wordt de nieuwe voorzitter van Deltalinqs. Dat is de ondernemersvereniging voor bedrijven in het Rotterdamse havengebied. Eind vorig jaar werd bekend dat Victor van der Chijs, destijds voorzitter van Deltalinqs, per maart zou vertrekken om een nieuwe universiteit in Dubai op te gaan zetten.
5 uur geledenSANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Socialemediaconcern Meta Platforms, het bedrijf achter Facebook en Instagram, is aangeklaagd door Santa Clara County. De autoriteiten van de county in Californië beschuldigen het bedrijf van "het bewust faciliteren en profiteren" van een groot aantal oplichtingsadvertenties op zijn sociale netwerken.
6 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - De Spaanse oud-voetballer Gerard Piqué heeft een boete van 200.000 euro opgelegd gekregen voor handel met voorkennis. Volgens de Spaanse toezichthouder CNMV kocht de oud-speler van Barcelona aandelen van een veiligheids- en gezondheidsbedrijf vlak voor een overnamebod om de aandelen vervolgens weer te verkopen.
7 uur geledenDETROIT (ANP/BLOOMBERG) - General Motors gaat honderden kantoormedewerkers van zijn IT-afdeling ontslaan. De autofabrikant achter merken als Chevrolet, Cadillac en GMC wil op die manier de kosten drukken en de afdeling anders inrichten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL moet kleinere, regionale postbedrijven tegen redelijke voorwaarden en tarieven toegang blijven verlenen tot zijn landelijke postnetwerk. Minister Heleen Herbert (Economische Zaken) wil die verplichting opnemen in de nieuwe postwet. De Autoriteit Consument en Markt (ACM) moet daarop gaan toezien.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Tesla-topman Elon Musk, Apple-baas Tim Cook en Boeing-directeur Kelly Ortberg uitgenodigd om hem deze week te vergezellen tijdens zijn bezoek aan de Chinese president Xi Jinping. Trump hoopt onder meer zakelijke deals te sluiten en heeft daarom ruim tien topbestuurders van grote bedrijven uitgenodigd. Chipbedrijf Nvidia, het waardevolste bedrijf ter wereld, ontbreekt op de lijst.
9 uur geleden