Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economie Nederland groeit harder dan in buurlanden

Economie Nederland groeit harder dan in buurlanden

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het laatste kwartaal van vorig jaar harder gegroeid dan die van buurlanden. Ondernemers investeerden meer in hun wagenpark en de export steeg. Daarnaast gaven consumenten meer uit, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

Het bruto binnenlands product (bbp) steeg in het vierde kwartaal 0,4 procent ten opzichte van de voorgaande drie maanden, blijkt uit een eerste berekening van het statistiekbureau. Dat is het dubbele van de groei in België. Het bbp van het Verenigd Koninkrijk steeg 0,1 procent, in Duitsland en Frankrijk kromp de economie in het slotkwartaal.

"We zien dit al een tijdje. Vooral de Duitse economie kwakkelt, omdat de auto-industrie het er zwaar heeft. In Nederland hebben we daar minder last van. De economie is wat diverser en sommige delen van de industrie horen echt bij de wereldtop", zegt CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen over het verschil met omliggende landen.

Krappe arbeidsmarkt

Hij wijst ook op de lage werkloosheid, vaak een teken van een goed draaiende economie. Maar de krappe arbeidsmarkt kan tegelijkertijd een rem zetten op groei, legt de econoom uit. Die kan namelijk zorgen voor hogere loonkosten voor bedrijven, die ze doorberekenen in hun prijzen. Een te hoge inflatie doet de economie vaak pijn.

Dat bedrijven meer investeerden, had mede te maken met belastingwijzigingen die met de jaarwisseling ingingen. Zo kon men vorig jaar nog een belastingvrijstelling krijgen voor bestelwagens, wat voor een forse stijging van de aankopen van dieselbusjes zorgde. Huishoudens besteedden ook meer aan auto's, berekende het CBS. Handel tussen Nederland en het buitenland droeg ook bij aan de groei, doordat ons land meer exporteerde dan importeerde.

Groeivertraging

Bijna alle sectoren droegen bij aan de groei. Het hardst groeide de landbouw. Toch droeg de overheid het meeste bij aan het hogere bbp, wat onder andere kwam door alle uitgaven aan de zorg en het ambtenarenapparaat.

Nederland kende in het vierde kwartaal wel een groeivertraging. In heel 2024 groeide de economie volgens de eerste raming van het CBS met 0,9 procent. Het is ook een aanzienlijk sterkere toename van het bbp dan in 2023, toen de Nederlandse economie slechts 0,1 procent pluste.

Het komend jaar breekt een spannende tijd aan voor de Nederlandse economie, doordat handelsconflicten tussen Europa en de Verenigde Staten kunnen escaleren. "Nederland is een kleine, open economie en is enorm gebaat bij frictieloze wereldhandel", zegt Van Mulligen.

Meer uit Financieel

Turkije en Armenië hervatten handelsbetrekkingen na 33 jaar

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije en Armenië gaan na 33 jaar hun handelsbetrekkingen formeel hervatten. Dat heeft een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag gezegd.

12 minuten geleden
Brussel wil één ticket voor treinreizen in EU met overstap

BRUSSEL (ANP) - Treinreizigers moeten één ticket kunnen boeken voor een reis met verschillende EU-spoorwegmaatschappijen. Dat staat in een voorstel dat de Europese Commissie woensdag heeft gepresenteerd.

45 minuten geleden
Zweden en Polen grijpen opnieuw in met lagere brandstofbelasting

STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse regering gaat opnieuw de belasting op autobrandstof verlagen om de stijgende prijzen door de oorlog in het Midden-Oosten tegen te gaan, werd woensdag bekend. Tegelijkertijd maakte Polen bekend dat een belastingverlaging op benzine en diesel opnieuw wordt verlengd, om consumenten en bedrijven te ondersteunen.

47 minuten geleden
ECB waarschuwt banken voor cyberaanvallen met AI-model Mythos

FRANKFURT (ANP/RTR) - De Europese Centrale Bank (ECB) wil dat banken in de eurozone zich snel voorbereiden op mogelijke cyberaanvallen die worden uitgevoerd met behulp van Anthropic's AI-model Mythos of vergelijkbare tools. Die oproep heeft het Nederlandse ECB-bestuurslid Frank Elderson woensdag gedaan in een nieuwsbrief van de centrale bank.

1 uur geleden
Duitse rechters: kleinere Milka-reep moest in andere verpakking

BREMEN (ANP/DPA) - Het bedrijf achter Milka had de iets kleinere chocoladerepen niet mogen verkopen zonder de verpakkingen aan te passen. Een rechtbank in het Duitse Bremen heeft woensdag geoordeeld dat de repen van het Amerikaanse levensmiddelenconcern Mondelēz in strijd zijn met de mededingingswet.

1 uur geleden
Bedrijf achter pretpark van zakenman Hennie van der Most failliet

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank Rotterdam heeft Speelstad Rotterdam, het bedrijf van Hennie van der Most achter attractiepark Rivoli Rotterdam, failliet verklaard. Dat heeft curator Vincent Terlouw bevestigd. Het faillissement werd aangevraagd door een investeringsfonds.

1 uur geleden
ACM bekijkt voorstel tijdgebonden stroomtarieven kleinverbruikers

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) kijkt naar een voorstel van brancheorganisatie Netbeheer Nederland voor volume- en tijdsafhankelijke tarieven voor kleinverbruikers, zoals huishoudens. Het voorstel houdt in dat kleinverbruikers meer betalen voor stroomgebruik tijdens piekmomenten op het net of als ze veel elektriciteit afnemen.

3 uur geleden