Economie Japan kromp in derde kwartaal harder dan verwacht
TOKIO (ANP/RTR) - De economie van Japan is in het derde kwartaal van het jaar harder gekrompen dan verwacht. Dat kwam onder andere door een daling van de export, minder investeringen door bedrijven en een lagere consumptie door huishoudens.
De Japanse economie had, net als die van andere landen, veel last van de problemen in de toeleveringsketen en van hoge kosten voor materialen en grondstoffen. Daarnaast zorgt ook de opleving van het coronavirus ervoor dat bedrijven en consumenten wel twee keer nadenken over het doen van investeringen en aankopen. De vooruitzichten voor het slotkwartaal van dit jaar lijken wat gunstiger omdat virusbeperkingen afnemen. Maar de wereldwijde knelpunten in de productieketen blijven met name voor Japan, dat zeer afhankelijk is van de export, een bron van zorg. Zo is Japan in grote mate afhankelijk van de auto-industrie. Dat betekent dat de economie van het land kwetsbaarder is voor handelsverstoringen dan veel andere landen.
De Japanse economie kromp in het derde kwartaal van het jaar met 3 procent op jaarbasis. De teruggang was veel groter dan de 0,8 procent krimp waar kenners in doorsnee rekening mee hielden. Het cijfer uit Japan staat in contrast met andere geavanceerde economieën zoals die van de Verenigde Staten waar in de maanden juli tot en met september juist sprake was 2 procent groei, geholpen door het herstel uit de crisis. Op kwartaalbasis daalde het bruto binnenlands product van Japan met 0,8 procent. Ook die krimp was sterker dan voorzien.
Premier Fumio Kishida is van plan om vrijdag een grootschalig economisch stimuleringspakket samen te stellen ter waarde van "enkele tientallen biljoen yen". Verschillende economen zijn sceptisch over het effect ervan op de groei op korte termijn.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse industrie heeft in december 1,3 procent meer geproduceerd vergeleken met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In november was sprake van een kleinere productiestijging van 0,4 procent. In minder dan de helft van de branches groeide de productie in de laatste maand van 2025.
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Thuiswerken blijft onverminderd populair, ondanks eerdere signalen dat werkgevers de mogelijkheden voor medewerkers om enkele dagen per week vanuit huis in te loggen willen inperken. Dat komt naar voren uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan 78 miljoen passagiers reisden vorig jaar van en naar de vijf nationale luchthavens in Nederland. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal passagiers steeg bijna drie procent ten opzichte van 2024. Het blijft echter nog altijd ruim drie procent onder het niveau van het pre-coronajaar 2019.
57 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag, na een aarzelende start, hoger geëindigd. Vooral technologieaandelen hadden de opgaande lijn weer te pakken, na het stevige herstel op vrijdag. Toen gingen chipbedrijven hard omhoog nadat grote Amerikaanse techconcerns forse investeringen in AI-datacentra hadden aangekondigd.
9 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP) - Alphabet, het moederbedrijf van Google, gaat naar verwachting ongeveer 20 miljard dollar ophalen met de uitgifte van obligaties. De belangstelling van beleggers was zo groot dat er voor meer dan 100 miljard dollar werd ingeschreven, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. Zo'n enorme belangstelling voor een bedrijfslening komt zelden voor.
11 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De spoorstaking die vakbonden voor drie dagen in Spanje hadden afgekondigd, is na één dag voorbij. De regering en bonden hebben een akkoord bereikt over aanvullende veiligheids- en onderhoudsmaatregelen op het spoorwegennet.
11 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De president van de Franse centrale bank François Villeroy de Galhau treedt in juni af, ruim een jaar voor het aflopen van zijn termijn. Hij staat sinds 2015 aan het roer.
13 uur geleden