Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economie Japan kromp in derde kwartaal harder dan verwacht

Economie Japan kromp in derde kwartaal harder dan verwacht

TOKIO (ANP/RTR) - De economie van Japan is in het derde kwartaal van het jaar harder gekrompen dan verwacht. Dat kwam onder andere door een daling van de export, minder investeringen door bedrijven en een lagere consumptie door huishoudens.

De Japanse economie had, net als die van andere landen, veel last van de problemen in de toeleveringsketen en van hoge kosten voor materialen en grondstoffen. Daarnaast zorgt ook de opleving van het coronavirus ervoor dat bedrijven en consumenten wel twee keer nadenken over het doen van investeringen en aankopen. De vooruitzichten voor het slotkwartaal van dit jaar lijken wat gunstiger omdat virusbeperkingen afnemen. Maar de wereldwijde knelpunten in de productieketen blijven met name voor Japan, dat zeer afhankelijk is van de export, een bron van zorg. Zo is Japan in grote mate afhankelijk van de auto-industrie. Dat betekent dat de economie van het land kwetsbaarder is voor handelsverstoringen dan veel andere landen.

De Japanse economie kromp in het derde kwartaal van het jaar met 3 procent op jaarbasis. De teruggang was veel groter dan de 0,8 procent krimp waar kenners in doorsnee rekening mee hielden. Het cijfer uit Japan staat in contrast met andere geavanceerde economieën zoals die van de Verenigde Staten waar in de maanden juli tot en met september juist sprake was 2 procent groei, geholpen door het herstel uit de crisis. Op kwartaalbasis daalde het bruto binnenlands product van Japan met 0,8 procent. Ook die krimp was sterker dan voorzien.

Premier Fumio Kishida is van plan om vrijdag een grootschalig economisch stimuleringspakket samen te stellen ter waarde van "enkele tientallen biljoen yen". Verschillende economen zijn sceptisch over het effect ervan op de groei op korte termijn.

Meer uit Financieel

Nvidia: 1 biljoen dollar uit geavanceerde chips tegen eind 2027

SANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chipconcern Nvidia verwacht tegen het einde van 2027 minstens 1 biljoen dollar te genereren met zijn nieuwste generaties grafische en AI-chips. Dat maakte het bedrijf maandag bekend tijdens zijn jaarlijkse conferentie voor ontwikkelaars.

3 uur geleden
Duik van olieprijs duwt Wall Street omhoog

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten lieten maandag een overtuigend herstel zien na de verliezen van afgelopen weken. De beurshandel kreeg steun van een sterke daling van de olieprijs. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten zorgde nog wel voor een gespannen stemming bij beleggers.

4 uur geleden
Staking legt luchtverkeer op Berlijns vliegveld woensdag plat

BERLIJN (ANP/DPA) - De internationale luchthaven van Berlijn schort woensdag al het passagiersverkeer op vanwege een staking, meldt Berlin Brandenburg Airport. De staking raakt 445 vluchten en ongeveer 57.000 passagiers, aldus de exploitant van de luchthaven.

7 uur geleden
Duurder vast energiecontract blijft populairder dan voor oorlog

DEN HAAG (ANP) - Vaste energiecontracten zijn ook na de gestegen prijzen nog populair. De belangstellingspiek van vlak na het uitbreken van de Iranoorlog is voorbij, maar energiebedrijven zien nog steeds meer overstappers dan daarvoor. De prijs van een nieuw vast contract ligt door de hogere gasprijs nu gemiddeld zo'n 5 procent hoger dan eerst, wat op jaarbasis voor een doorsnee huishouden een prijsstijging van zo'n 100 euro is, zo staat in een Kamerbrief van maandag.

7 uur geleden
Europese beurzen klimmen door dalende olieprijs

AMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is maandag hoger gesloten. Beleggers reageerden vooral positief op de olieprijzen die daalden door ontwikkelingen rond de Straat van Hormuz. ASML en Shell behoorden tot de grootste stijgers.

8 uur geleden
Vergelijker: spaarrente schiet omhoog naar 2,50 procent

EINDHOVEN (ANP) - Na maanden van stagnatie kwam er maandag beweging in de spaarrente. De hoogste spaarrente op een vrij opneembare spaarrekening schoot omhoog van 2,05 naar 2,50 procent. "Een opmerkelijke verhoging", constateert de financiële vergelijkingssite Geld.nl.

9 uur geleden
FNV: veel werknemers DHL Express hebben gestaakt

AMSTERDAM (ANP) - Veel werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, hebben maandag gestaakt. Met slechts een kleine bezetting zijn er nog wel pakketten gereden, meldt FNV.

9 uur geleden