Economie groeit vooral dankzij consument, verwacht Rabobank
UTRECHT (ANP) - Nederlandse consumenten geven de komende twee jaar meer uit en dat draagt sterk bij aan de economische groei. Mede daardoor groeit de Nederlandse economie in 2025 en 2026 gestaag, verwachten economen van Rabobank. Dat draagt volgens hen ook bij aan de brede welvaart, die iets zegt over het welzijn van Nederlanders.
Economen van de bank verwachten volgend jaar 1,7 procent economische groei en een jaar later 1,3 procent groei.
Nederlanders zien hun lonen de komende tijd waarschijnlijk harder stijgen dan de prijzen, waardoor Rabobank rekent op extra consumentenuitgaven. Omdat die goed zijn voor 40 procent van de economie, heeft dat een aanzienlijk effect. De hogere koopkracht is ook goed voor de brede welvaart, denkt Rabobank-econoom Nic Vrieselaar.
Overheid en bedrijven
Ook de overheid geeft de komende twee jaar waarschijnlijk meer uit, wat bijdraagt aan het bruto binnenlands product (bbp). Het gaat onder andere om extra zorguitgaven en investeringen in defensie en de overgang naar groene energie.
Maar bedrijven investeren begin 2025 waarschijnlijk minder, wat de groei remt. Dat komt doordat een gunstige belastingregeling voor de aankoop van bestelwagens met brandstofmotor volgend jaar stopt. In de loop van volgend jaar en 2026 rekent Rabobank weer op aantrekkende investeringen, geholpen door lagere rentes die meer financiële ruimte bieden.
Export
Ook lijdt de export mogelijk onder handelsspanningen met China en de importheffingen waar de aanstaande Amerikaanse president Donald Trump mee dreigt.
Wat de brede welvaart betreft zijn ook niet alle door Rabobank onderzochte ontwikkelingen louter positief. Zo neemt de werkloosheid wat toe, ook al blijft die nog altijd laag. En mensen met een baan gaan meer uren werken, wat mogelijk negatief uitpakt voor de balans tussen werk en privé.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Een internationale redersorganisatie maakt zich zorgen om het lot van duizenden opvarenden van zeeschepen die vastzitten in de Perzische Golf. Nu de blokkade van de Straat van Hormuz voortduurt, dreigen tekorten aan drinkwater en brandstof, waarschuwt de International Chamber of Shipping (ICS) tegenover persbureau AFP.
6 uur geleden\NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten gesloten. In het Midden-Oosten zijn nog altijd geen tekenen van de-escalatie in de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Olieprijzen liepen verder op, maar in beperkte mate.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever overweegt zijn voedingsmiddelentak af te splitsen, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Gesprekken daarover zouden zich nog in een vroege fase bevinden. Het bedrijf achter merken als Knorr, Calvé en Hellmann's onderzoekt al langer hoe het zijn merkenportfolio kan verkleinen en kijkt daarbij nadrukkelijk naar voedingsmerken.
8 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk is bereid om zich aan veel marktregelgeving van de Europese Unie te conformeren als dat goed is voor de economische groei, zei de Britse minister van Financiën Rachel Reeves. "Als de economische voordelen groter zijn dan de kosten, is het de moeite waard om die afweging te maken", zei ze in een speech in Londen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt het voorgenomen bezoek aan zijn Chinese collega Xi Jinping uit, zo kondigde hij aan. De reis naar Beijing zou van 31 maart tot 2 april plaatsvinden. Dat wordt nu zo'n vijf tot zes weken vooruitgeschoven, zei Trump.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland vindt met een aantal andere EU-lidstaten de omvang van de EU-meerjarenbegroting 2028-2034 veel te hoog. De Europese Commissie heeft een begroting voorgesteld van bijna 2000 miljard euro, een verhoging van 800 miljard euro. Behalve Nederland vinden ook in ieder geval België, Zweden en Finland dat onacceptabel, zo bleek dinsdag tijdens een vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De energieprijzen worden een van de topthema's van de vergadering van EU-regeringsleiders aankomende donderdag, laat een hooggeplaatste EU-bron weten. EU-landen willen snel een beslissing nemen om de energieprijzen omlaag te brengen, maar ze zijn het nog niet eens over wat de beste aanpak daarvoor is.
10 uur geleden