Economie groeit vooral dankzij consument, verwacht Rabobank
UTRECHT (ANP) - Nederlandse consumenten geven de komende twee jaar meer uit en dat draagt sterk bij aan de economische groei. Mede daardoor groeit de Nederlandse economie in 2025 en 2026 gestaag, verwachten economen van Rabobank. Dat draagt volgens hen ook bij aan de brede welvaart, die iets zegt over het welzijn van Nederlanders.
Economen van de bank verwachten volgend jaar 1,7 procent economische groei en een jaar later 1,3 procent groei.
Nederlanders zien hun lonen de komende tijd waarschijnlijk harder stijgen dan de prijzen, waardoor Rabobank rekent op extra consumentenuitgaven. Omdat die goed zijn voor 40 procent van de economie, heeft dat een aanzienlijk effect. De hogere koopkracht is ook goed voor de brede welvaart, denkt Rabobank-econoom Nic Vrieselaar.
Overheid en bedrijven
Ook de overheid geeft de komende twee jaar waarschijnlijk meer uit, wat bijdraagt aan het bruto binnenlands product (bbp). Het gaat onder andere om extra zorguitgaven en investeringen in defensie en de overgang naar groene energie.
Maar bedrijven investeren begin 2025 waarschijnlijk minder, wat de groei remt. Dat komt doordat een gunstige belastingregeling voor de aankoop van bestelwagens met brandstofmotor volgend jaar stopt. In de loop van volgend jaar en 2026 rekent Rabobank weer op aantrekkende investeringen, geholpen door lagere rentes die meer financiële ruimte bieden.
Export
Ook lijdt de export mogelijk onder handelsspanningen met China en de importheffingen waar de aanstaande Amerikaanse president Donald Trump mee dreigt.
Wat de brede welvaart betreft zijn ook niet alle door Rabobank onderzochte ontwikkelingen louter positief. Zo neemt de werkloosheid wat toe, ook al blijft die nog altijd laag. En mensen met een baan gaan meer uren werken, wat mogelijk negatief uitpakt voor de balans tussen werk en privé.
Meer uit Financieel
MANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnen hebben tijdelijk het gebruik van goedkopere, maar vervuilendere brandstof toegestaan om de brandstofvoorziening te waarborgen te midden van de huidige energiecrisis. Net als andere Aziatische landen zoekt het land naar manieren om te gaan met de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze maatregel laat zien dat de noodzaak om brandstofvoorziening op peil te houden soms haaks staat op bestaande milieuregels.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederlandse zeevarenden op schepen in de Perzische Golf voelen zich momenteel niet veilig door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Annet Koster van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag.
5 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese premier Li Qiang heeft beloofd de economie van China verder open te stellen voor buitenlandse bedrijven en iets te doen aan de zorgen van handelspartners over het grote handelsoverschot van zijn land. "We nemen de zorgen van onze handelspartners serieus en staan klaar om met alle partijen samen te werken om de gezonde en evenwichtige ontwikkeling van handel te bevorderen", zei Li zondag in een toespraak op het China Development Forum in Beijing.
7 uur geledenAUSTIN (ANP/AFP) - Elon Musk heeft dit weekend plannen aangekondigd om eigen chips te gaan maken voor kunstmatige intelligentie, robotica en datacenters in de ruimte. De zogenoemde Terafab, een fabriek nabij Austin in Texas, zal volgens Musk streven naar de productie van 1 terawatt aan rekenkracht per jaar.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.
1 dag geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
1 dag geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn zaterdag verder omhooggegaan door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel nadert inmiddels de 2,70 euro, blijkt uit gegevens van consumentencollectief UnitedConsumers.
1 dag geleden