Economie groeit vooral dankzij consument, verwacht Rabobank
UTRECHT (ANP) - Nederlandse consumenten geven de komende twee jaar meer uit en dat draagt sterk bij aan de economische groei. Mede daardoor groeit de Nederlandse economie in 2025 en 2026 gestaag, verwachten economen van Rabobank. Dat draagt volgens hen ook bij aan de brede welvaart, die iets zegt over het welzijn van Nederlanders.
Economen van de bank verwachten volgend jaar 1,7 procent economische groei en een jaar later 1,3 procent groei.
Nederlanders zien hun lonen de komende tijd waarschijnlijk harder stijgen dan de prijzen, waardoor Rabobank rekent op extra consumentenuitgaven. Omdat die goed zijn voor 40 procent van de economie, heeft dat een aanzienlijk effect. De hogere koopkracht is ook goed voor de brede welvaart, denkt Rabobank-econoom Nic Vrieselaar.
Overheid en bedrijven
Ook de overheid geeft de komende twee jaar waarschijnlijk meer uit, wat bijdraagt aan het bruto binnenlands product (bbp). Het gaat onder andere om extra zorguitgaven en investeringen in defensie en de overgang naar groene energie.
Maar bedrijven investeren begin 2025 waarschijnlijk minder, wat de groei remt. Dat komt doordat een gunstige belastingregeling voor de aankoop van bestelwagens met brandstofmotor volgend jaar stopt. In de loop van volgend jaar en 2026 rekent Rabobank weer op aantrekkende investeringen, geholpen door lagere rentes die meer financiële ruimte bieden.
Export
Ook lijdt de export mogelijk onder handelsspanningen met China en de importheffingen waar de aanstaande Amerikaanse president Donald Trump mee dreigt.
Wat de brede welvaart betreft zijn ook niet alle door Rabobank onderzochte ontwikkelingen louter positief. Zo neemt de werkloosheid wat toe, ook al blijft die nog altijd laag. En mensen met een baan gaan meer uren werken, wat mogelijk negatief uitpakt voor de balans tussen werk en privé.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
8 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) twijfelt nog over de volgende rentestap in juni. Volgens ECB-president Christine Lagarde worden beleidsmakers geconfronteerd met "enorme onzekerheid" en hebben zij "veel meer data" nodig om de gevolgen van het conflict in het Midden-Oosten goed te kunnen inschatten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle voetbalwedstrijden in de Eredivisie zijn komend seizoen live te zien bij Ziggo, zonder dat klanten een extra pakket nodig hebben. Daarvoor gaat wel de maandprijs van het abonnement voor alle klanten, dus ook voor mensen die niet van sport houden, met 2,50 euro omhoog. Klanten van Ziggo krijgen vanaf 1 juli de ESPN-zenders 2, 3 en 4 in hun digitale tv-pakketten.
12 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Elon Musk is grof uitgevallen tegen de Franse justitiële autoriteiten die momenteel onderzoek doen naar mogelijk misbruik op zijn socialemediaplatform X. Frankrijk startte in januari vorig jaar een onderzoek naar beschuldigingen dat X zou zijn gebruikt om zich te mengen in de Franse politiek.
12 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar goedkopere tweedehands elektrische auto's neemt sterk toe in Europa. Dit is het gevolg van de forse prijsstijgingen aan de pomp door de oorlog in het Midden-Oosten. Het aantal zoekopdrachten naar elektrisch aangedreven auto's onder de 30.000 euro is sinds begin maart gestegen met 87 procent op Mobile.de. Dat is de grootste Duitse onlinemarktplaats voor auto's.
13 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse luchthavenbrancheorganisatie ADV waarschuwt dat meer vluchten mogelijk worden geannuleerd door dreigende tekorten aan kerosine in Duitsland. Vliegtickets zullen waarschijnlijk ook duurder worden.
14 uur geleden