Economie groeide vorig jaar het hardst in Haarlemmermeer
DEN HAAG (ANP) - In de regio Haarlemmermeer, met daarin onder meer luchthaven Schiphol, is de economie vorig jaar het sterkste gegroeid van alle regio's in Nederland. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bedroeg de groei wel 9 procent. Toch is de economie daar nog 12 procent kleiner dan in 2019, het laatste jaar voor de coronacrisis.
De extreme cijfers hangen samen met de ontzettend grote klap die de luchtvaartsector en daaraan gerelateerde dienstverleningen kregen in het eerste coronajaar. Toen kromp de economie van Haarlemmermeer met 18 procent. Het herstel van vorig jaar kon dat niet goedmaken. Door de aanhoudende pandemie blijft de luchtvaart het erg moeilijk hebben.
Een en ander komt naar voren uit nieuwe cijfers over de economische groei in verschillende regio's. Daarin staat ook dat de omvang van de economie in Zuidoost-Noord-Brabant inmiddels al 5 procent groter is dan voor de crisis, wat vooral te danken is aan de goed presterende industrie. Noord-Friesland kende met circa 3 procent vorig jaar de minste groei. In dat gebied zijn de bedrijfstakken die in 2020 het zwaarst getroffen werden door de coronacrisis namelijk relatief klein.
Voor corona
Bijna alle regio's hebben momenteel een grotere economie dan voor corona. Behalve de Haarlemmermeer is dit alleen in Amsterdam en een deel van de provincie Groningen nog niet het geval. In Amsterdam was de economie vorig jaar nog 2 procent kleiner. Volgens het CBS komt dat vooral door het grote aandeel van de horeca in de economie van de hoofdstad. Door de lockdowns hadden cafés, restaurants en hotels het afgelopen jaar nog zwaar te verduren. In de regio die het statistiekbureau Overig Groningen noemt bedroeg het verschil 4 procent. Dit komt vooral door het afbouwen van de gaswinning.
Vorige week maakte het CBS al bekend dat in 2021 de economie landelijk met 4,8 procent is gegroeid. Vergeleken met 2020 werd er beduidend meer geconsumeerd door huishoudens. Ook de uitgaven van de overheid, die veel geld stak in zaken als coronasteun en vaccinaties, en de investeringen door bedrijven lagen hoger dan een jaar eerder. Wanneer wordt vergeleken met 2019 dan bedroeg de economische groei vorig jaar 0,8 procent. De krimp van 3,8 procent in 2020 is in een jaar dus goedgemaakt, aldus het CBS.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) heeft de schattingen voor een wereldwijd olieoverschot dit jaar en volgend jaar voor het eerst in enkele maanden naar beneden bijgesteld. Dat komt volgens het agentschap doordat de vraag naar olie toeneemt en de productiegroei afneemt.
18 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Een verhoging van de EU-meerjarenbegroting met 10 procent, geen bezuinigingen op de budgetten voor landbouw en achterstandsbeleid en meer eigen middelen om nieuwe prioriteiten te financieren. Dat is de inzet van de onderhandelaars die namens het Europees Parlement met de EU-lidstaten tot overeenstemming moeten komen over de meerjarenbegroting 2028-2034.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag lager begonnen. Beleggers verwerkten het besluit van de Federal Reserve om de rente voor de derde keer op rij te verlagen. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de kwakkelende arbeidsmarkt stimuleren. De beleidsmakers van de Fed waren wel verdeeld over het rentebesluit en voorzien voor het komende jaar nog maar één renteverlaging. Ook gaf voorzitter Jerome Powell aan dat de Fed bij de komende rentevergadering waarschijnlijk in de pauzestand gaat.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Overlevenden van de tyfoon Rai op de Filipijnen hebben Shell aangeklaagd. Ze willen geld zien omdat ze vinden dat het energiebedrijf heeft bijgedragen aan de tyfoon en de schade die daardoor is ontstaan. Drie klimaatorganisaties steunen de overlevenden in de rechtszaak, die in Groot-Brittannië plaatsvindt.
2 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Elon Musk heeft een hint gegeven voor een beursgang van SpaceX, nadat verschillende media de afgelopen dagen al hadden gemeld dat het commerciële ruimtevaartbedrijf naar de aandelenmarkt wil. Een ruimtevaartjournalist had in een artikel geschreven dat die beursgangplannen zijn bevestigd en Musk schreef vervolgens op X dat die journalist gelijk heeft.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Woningen werden in 2025 sneller verkocht dan een jaar eerder, meldt huizenwebsite Funda. Ook het woningaanbod op Funda groeide dit jaar. Door de aanhoudende krapte op de woningmarkt nam de vraagprijs van huizen eveneens toe.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De schade door beleggingsfraude bedraagt vermoedelijk honderden miljoenen euro's per jaar en kan zelfs oplopen tot 750 miljoen euro, meldt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek. De beurswaakhond spreekt van een snelgroeiend en ernstig maatschappelijk probleem waarvan de omvang wordt onderschat.
3 uur geleden