Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economie groeide vorig jaar het hardst in Haarlemmermeer

Economie groeide vorig jaar het hardst in Haarlemmermeer

DEN HAAG (ANP) - In de regio Haarlemmermeer, met daarin onder meer luchthaven Schiphol, is de economie vorig jaar het sterkste gegroeid van alle regio's in Nederland. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bedroeg de groei wel 9 procent. Toch is de economie daar nog 12 procent kleiner dan in 2019, het laatste jaar voor de coronacrisis.

De extreme cijfers hangen samen met de ontzettend grote klap die de luchtvaartsector en daaraan gerelateerde dienstverleningen kregen in het eerste coronajaar. Toen kromp de economie van Haarlemmermeer met 18 procent. Het herstel van vorig jaar kon dat niet goedmaken. Door de aanhoudende pandemie blijft de luchtvaart het erg moeilijk hebben.

Een en ander komt naar voren uit nieuwe cijfers over de economische groei in verschillende regio's. Daarin staat ook dat de omvang van de economie in Zuidoost-Noord-Brabant inmiddels al 5 procent groter is dan voor de crisis, wat vooral te danken is aan de goed presterende industrie. Noord-Friesland kende met circa 3 procent vorig jaar de minste groei. In dat gebied zijn de bedrijfstakken die in 2020 het zwaarst getroffen werden door de coronacrisis namelijk relatief klein.

Bijna alle regio's hebben momenteel een grotere economie dan voor corona. Behalve de Haarlemmermeer is dit alleen in Amsterdam en een deel van de provincie Groningen nog niet het geval. In Amsterdam was de economie vorig jaar nog 2 procent kleiner. Volgens het CBS komt dat vooral door het grote aandeel van de horeca in de economie van de hoofdstad. Door de lockdowns hadden cafés, restaurants en hotels het afgelopen jaar nog zwaar te verduren. In de regio die het statistiekbureau Overig Groningen noemt bedroeg het verschil 4 procent. Dit komt vooral door het afbouwen van de gaswinning.

Vorige week maakte het CBS al bekend dat in 2021 de economie landelijk met 4,8 procent is gegroeid. Vergeleken met 2020 werd er beduidend meer geconsumeerd door huishoudens. Ook de uitgaven van de overheid, die veel geld stak in zaken als coronasteun en vaccinaties, en de investeringen door bedrijven lagen hoger dan een jaar eerder. Wanneer wordt vergeleken met 2019 dan bedroeg de economische groei vorig jaar 0,8 procent. De krimp van 3,8 procent in 2020 is in een jaar dus goedgemaakt, aldus het CBS.

Meer uit Financieel

Kleine daling verkoopprijzen Nederlandse industrie

DEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in oktober licht gedaald, na een stijging in september. Gemiddeld waren de afzetprijzen 0,1 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In september stegen de prijzen met 0,6 procent.

1 uur geleden
Aantal ontvangers bijstandsuitkering opnieuw gestegen

DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen met een algemene bijstandsuitkering is in het derde kwartaal opnieuw gestegen. Vooral de groep jongeren in de bijstand groeide, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

2 uur geleden
Nexperia roept Chinese tak openlijk op toelevering te herstellen

NIJMEGEN (ANP) - Nexperia heeft donderdag een open brief gepubliceerd waarin de chipmaker de Chinese tak oproept de toeleveringsketen te herstellen. Het Nijmeegse bedrijf zegt contact te hebben geprobeerd te leggen via telefoon, e-mails en voorstellen voor vergaderingen om de problemen op te lossen, maar dat "betekenisvolle" reacties uitbleven.

9 uur geleden
Verenigd Koninkrijk stelt sancties tegen Lukoil uit tot februari

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk heeft sancties tegen de buitenlandse onderdelen van de Russische olieproducent Lukoil uitgesteld. De sancties werden vorige maand aangekondigd en moesten kort voor middernacht ingaan, maar zijn nu uitgesteld tot 26 februari volgend jaar.

10 uur geleden
VNO-NCW bezorgd over mkb'ers om lange rijen voor vol stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland maken zich zorgen over mkb'ers die een aansluiting op het elektriciteitsnet willen om bijvoorbeeld te verduurzamen. VNO-NCW en MKB-Nederland vrezen dat duizenden bedrijven vanaf volgend jaar op veel langere wachtlijsten voor het volle stroomnet komen.

11 uur geleden
ABP verhoogt pensioenen in januari met 2,8 procent

HEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. De verhoging geldt voor alle gepensioneerden en iedereen die bij het fonds pensioen opbouwt of heeft opgebouwd.

13 uur geleden
Weinig beweging op Europese beurzen na flinke winsten op woensdag

AMSTERDAM (ANP) - De meeste aandelenbeurzen in Europa lieten donderdag weinig beweging zien. Beleggers leken het rustiger aan te doen, na de flinke koerswinsten woensdag. Op de Europese beurzen moesten beleggers het donderdag zonder richting van Wall Street doen.

14 uur geleden