Economie groeide in vierde kwartaal 2021 iets harder dan verwacht
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is het laatste kwartaal van vorig jaar iets harder gegroeid dan eerder gemeld, ondanks de omikrongolf en de lockdownmaatregelen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is de opwaartse bijstelling vooral te danken aan een stijging van de uitgaven door de overheid, die veel geld stak in zaken als coronasteun en vaccinaties.
Het bruto binnenlands product (bbp) steeg in het vierde kwartaal van 2021 met 1,0 procent ten opzichte van het derde kwartaal van 2021. Bij de eerste berekening, die is gepubliceerd op 15 februari, kwam de groei uit op 0,9 procent. Naast de stijging van de uitgaven door de overheid is de groei te danken aan de investeringen van bedrijven.
Ten opzichte van een jaar eerder groeide het bbp in het vierde kwartaal met 6,5 procent. Volgens de eerste berekening was dat 6,2 procent. Verder is de krimp van het eerste kwartaal aangepast van min 2,4 naar min 2,2 procent. De groei van het tweede kwartaal is aangepast van 10,4 naar 10,7 procent en de groei van het derde kwartaal van 5,2 naar 5,4 procent. De aanpassingen zijn vooral toe te schrijven aan een opwaartse bijstelling van de zorg en het saldo van de productgebonden belastingen en subsidies.
De economische groei over heel 2021 is uitgekomen op 5,0 procent. Bij de eerste berekening was dat 4,8 procent. De groei in het afgelopen jaar is vooral te danken aan het grotere handelssaldo en de hogere consumptie door huishoudens en de overheid. Ook is er meer geïnvesteerd dan in 2020.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Klarna stond dinsdag bij de dalers op de beurzen in New York. De achterafbetaaldienst maakte de resultaten bekend en kwam met een omzetwaarschuwing. Het Zweedse bedrijf rekent nu op een jaaromzet van 4,1 miljard tot 4,2 miljard dollar, waar eerder nog van 4,3 miljard werd uitgegaan. Kort na opening van de markt noteerde Klarna bijna 20 procent lager.
29 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - Aanbieder van achterafbetaling Klarna heeft zijn financiële verwachtingen verlaagd vanwege ongunstige wisselkoersen en tegenvallende volumes in Duitsland. Beleggers op Wall Street zijn hier flink van geschrokken. De bekende Buy Now, Pay Later-dienst ging dinsdag in de vroege handel in New York meer dan 19 procent onderuit.
54 minuten geledenHAMBURG (ANP/DPA) - Havenarbeiders in zes Duitse havens hebben het werk neergelegd uit onvrede over het loonbod van hun werkgevers. Dat raakt onder andere de drie grootste havens van Duitsland.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Flitshandelaar Optiver neemt een meerderheidsbelang in Northpool, een in Leiden gevestigde energiehandelaar. Voor Optiver is de overname een belangrijke stap bij het uitbreiden van zijn activiteiten naar de energiemarkten, zegt topman Jan Boomaars.
3 uur geledenHANNOVER (ANP/AFP) - De graanoogst in Duitsland daalt dit jaar naar verwachting met 7 procent door de aanhoudende hitte en droogte van de afgelopen tijd. Dat zegt voorzitter Joachim Rukwied van de Duitse belangenorganisatie voor boeren. Met name in het zuiden en westen van het land zal de oogst lager zijn, met soms zelfs volledig mislukte oogsten.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schoonmakers staken woensdag op Schiphol uit onvrede over de nieuwe cao, meldt FNV. Het ziektegeld wordt verlaagd en dat kan volgens de vakbond grote financiële gevolgen hebben voor schoonmakers. Het is niet de bedoeling dat stakingen tot vertragingen voor reizigers leiden.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in de eurozone zal waarschijnlijk nog de rest van dit jaar op een verhoogd niveau blijven door de sterk gestegen brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt hoofdeconoom Philip Lane van de Europese Centrale Bank (ECB). In juli bedroeg de inflatie in het eurogebied 2,9 procent. Lane denkt dat de inflatie voorlopig rond dit niveau zal blijven.
5 uur geleden