Economie groeide in vierde kwartaal 2021 iets harder dan verwacht
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is het laatste kwartaal van vorig jaar iets harder gegroeid dan eerder gemeld, ondanks de omikrongolf en de lockdownmaatregelen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is de opwaartse bijstelling vooral te danken aan een stijging van de uitgaven door de overheid, die veel geld stak in zaken als coronasteun en vaccinaties.
Het bruto binnenlands product (bbp) steeg in het vierde kwartaal van 2021 met 1,0 procent ten opzichte van het derde kwartaal van 2021. Bij de eerste berekening, die is gepubliceerd op 15 februari, kwam de groei uit op 0,9 procent. Naast de stijging van de uitgaven door de overheid is de groei te danken aan de investeringen van bedrijven.
Ten opzichte van een jaar eerder groeide het bbp in het vierde kwartaal met 6,5 procent. Volgens de eerste berekening was dat 6,2 procent. Verder is de krimp van het eerste kwartaal aangepast van min 2,4 naar min 2,2 procent. De groei van het tweede kwartaal is aangepast van 10,4 naar 10,7 procent en de groei van het derde kwartaal van 5,2 naar 5,4 procent. De aanpassingen zijn vooral toe te schrijven aan een opwaartse bijstelling van de zorg en het saldo van de productgebonden belastingen en subsidies.
De economische groei over heel 2021 is uitgekomen op 5,0 procent. Bij de eerste berekening was dat 4,8 procent. De groei in het afgelopen jaar is vooral te danken aan het grotere handelssaldo en de hogere consumptie door huishoudens en de overheid. Ook is er meer geïnvesteerd dan in 2020.
Meer uit Financieel
VELDHOVEN (ANP) - ASML heeft Elon Musk uitgenodigd voor een intern evenement. Dat bevestigt een woordvoerster van de Veldhovense chipmachinemaker na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad (ED). Musk zal tijdens de besloten technologieconferentie "zijn visie delen op AI, robotica, ruimtevaart en halfgeleiderproductie". Zijn bijdrage vindt virtueel plaats.
7 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Amerikaanse energiebedrijven hebben het meeste baat bij de afsluiting van de Straat van Hormuz. Dat zei topman Igor Sechin van de grote Russische olieproducent Rosneft zaterdag. Hij waarschuwde wel dat aanhoudende spanningen in de belangrijke zeestraat de langetermijnvraag naar olie zullen ondermijnen.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is de grootste tarweproducent van Europa, maar importeert steeds meer meel, volgt uit nieuwe cijfers van de Franse meelindustrie. Volgens de sector komt dat door toenemende aankopen van supermarktketens, die daarmee Franse producenten in moeilijkheden brengen.
9 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Netflix heeft een nieuwe voorzitter benoemd. Jay Hoag volgt medeoprichter Reed Hastings op, die het streamingplatform deze week na bijna dertig jaar heeft verlaten.
11 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Verschillende Amerikaanse staten bereiden een rechtszaak voor om de overname van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance te blokkeren. Dat melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Californië, waar de entertainmentindustrie is gevestigd, neemt daarbij het voortouw.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
1 dag geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
1 dag geleden