Economie eurozone toonde sterkste herstel ooit in derde kwartaal
LUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone toonde in het derde kwartaal met afstand het sterkste herstel ooit gemeten. De groei bedroeg bijna 13 procent ten opzichte van het tweede kwartaal toen de economie nog zwaar gebukt ging onder de eerste coronalockdown, meldt het Europese statistiekbureau Eurostat.
Het herstel was bovendien sterker dan economen in doorsnee hadden voorzien. Toch blijven veel kenners pessimistisch aangezien nieuwe lockdownmaatregelen inmiddels weer voor nieuwe economische problemen zorgen. Deskundigen van ING spreken bijvoorbeeld van een "bitterzoet resultaat" vanwege alle beperkingen die overheden onlangs weer hebben aangekondigd. Daardoor is het eigenlijk onvermijdelijk geworden dat de economie in het vierde kwartaal weer flink zal krimpen.
Overigens heeft Eurostat nog geen specifieke cijfers over Nederland beschikbaar. Wel is al duidelijk dat het economische herstel vooral in de zuidelijke landen en Frankrijk erg sterk was. In Italiƫ ging het om een plus van ruim 16 procent, de Spaanse economie groeide bijna 17 procent en de Franse economie nam meer dan 18 procent in omvang toe. Ook Duitsland, de grootste economie van Europa, veerde flink op met een plus van ruim 8 procent.
Jaar eerder
Het lukte de economie van de eurozone afgelopen kwartaal nog niet om al boven het niveau van een jaar eerder uit te stijgen. Het bruto binnenlands product (bbp) van alle eurolanden tezamen was nog altijd ruim 4 procent kleiner dan een jaar eerder. In sommige van de landen waar al gegevens over bekend zijn, is de achterstand groter. De Spaanse economie had aan het einde van het derde kwartaal nog bijna 9 procent goed te maken ten opzichte van vorig jaar rond die tijd.
De economen van ING merken op dat nieuwe inflatiecijfers van de eurozone eveneens reden tot bezorgdheid geven. De inflatie bleef in oktober stabiel op min 0,3 procent op jaarbasis, ver onder het niveau dat de Europese Centrale Bank (ECB) het liefste ziet. Verder is bekend geworden dat de werkloosheid in de eurozone in september 8,3 procent bedroeg. Dat is hoger dan de 8,2 procent waar kenners alom op rekenden.
De ECB kwam donderdag al met een waarschuwing over het economisch herstel in de eurozone. De oplopende besmettingsaantallen en lockdownmaatregelen om de pandemie in te dammen hebben volgens ECB-president Christine Lagarde geleid tot een "duidelijke verslechtering" van de vooruitzichten, wat ingrijpen noodzakelijk maakt. De centrale bank komt in december vrijwel zeker met extra steun om het eurogebied weer een oppepper te geven.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Mensen gaan minder vaak uit eten in een restaurant en bestellen vaker een maaltijd online. Dat constateert ABN AMRO op basis van transactiedata. De bank stelt dat "een soort herwaardering" van bezorg- en afhaalrestaurants lijkt te ontstaan. "Nu prijzen niet meer bovengemiddeld stijgen, wordt er langzaam weer vaker voor het gemak van bezorg- of afhaalmaaltijd gekozen. Een restaurant bezoeken lijkt daardoor iets minder aantrekkelijk geworden."
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.
6 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".
7 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.
9 uur geledenMIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.
10 uur geleden