Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economie eurozone toonde sterkste herstel ooit in derde kwartaal

Economie eurozone toonde sterkste herstel ooit in derde kwartaal

LUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone toonde in het derde kwartaal met afstand het sterkste herstel ooit gemeten. De groei bedroeg bijna 13 procent ten opzichte van het tweede kwartaal toen de economie nog zwaar gebukt ging onder de eerste coronalockdown, meldt het Europese statistiekbureau Eurostat.

Het herstel was bovendien sterker dan economen in doorsnee hadden voorzien. Toch blijven veel kenners pessimistisch aangezien nieuwe lockdownmaatregelen inmiddels weer voor nieuwe economische problemen zorgen. Deskundigen van ING spreken bijvoorbeeld van een "bitterzoet resultaat" vanwege alle beperkingen die overheden onlangs weer hebben aangekondigd. Daardoor is het eigenlijk onvermijdelijk geworden dat de economie in het vierde kwartaal weer flink zal krimpen.

Overigens heeft Eurostat nog geen specifieke cijfers over Nederland beschikbaar. Wel is al duidelijk dat het economische herstel vooral in de zuidelijke landen en Frankrijk erg sterk was. In Italië ging het om een plus van ruim 16 procent, de Spaanse economie groeide bijna 17 procent en de Franse economie nam meer dan 18 procent in omvang toe. Ook Duitsland, de grootste economie van Europa, veerde flink op met een plus van ruim 8 procent.

Jaar eerder

Het lukte de economie van de eurozone afgelopen kwartaal nog niet om al boven het niveau van een jaar eerder uit te stijgen. Het bruto binnenlands product (bbp) van alle eurolanden tezamen was nog altijd ruim 4 procent kleiner dan een jaar eerder. In sommige van de landen waar al gegevens over bekend zijn, is de achterstand groter. De Spaanse economie had aan het einde van het derde kwartaal nog bijna 9 procent goed te maken ten opzichte van vorig jaar rond die tijd.

De economen van ING merken op dat nieuwe inflatiecijfers van de eurozone eveneens reden tot bezorgdheid geven. De inflatie bleef in oktober stabiel op min 0,3 procent op jaarbasis, ver onder het niveau dat de Europese Centrale Bank (ECB) het liefste ziet. Verder is bekend geworden dat de werkloosheid in de eurozone in september 8,3 procent bedroeg. Dat is hoger dan de 8,2 procent waar kenners alom op rekenden.

De ECB kwam donderdag al met een waarschuwing over het economisch herstel in de eurozone. De oplopende besmettingsaantallen en lockdownmaatregelen om de pandemie in te dammen hebben volgens ECB-president Christine Lagarde geleid tot een "duidelijke verslechtering" van de vooruitzichten, wat ingrijpen noodzakelijk maakt. De centrale bank komt in december vrijwel zeker met extra steun om het eurogebied weer een oppepper te geven.

Meer uit Financieel

FT: Rutte wil dat Europese defensiebedrijven productie opvoeren

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.

51 minuten geleden
YouTube, Snap en TikTok schikken zaak over verslaving socialmedia

OAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.

1 uur geleden
FNV schrijft kabinet over winkeltijden: schaf het weekend niet af

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft het kabinet per brief opgeroepen om niet te tornen aan het weekend, vrije avonden en feestdagen in de Winkeltijdenwet. "Steeds weer zien we dat dit kabinet de rekening neerlegt bij gewone werkenden. Eerst de afbraak van WW, WIA en AOW, nu dreigt ook nog het weekend te worden opgeofferd", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen. "Wij zeggen heel duidelijk: schaf het weekend niet af."

3 uur geleden
Powell tijdelijk nog voorzitter van Fed tot beëdiging Warsh

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve heeft Jerome Powell benoemd tot tijdelijk voorzitter van de raad van bestuur. Dit blijft hij totdat zijn opvolger Kevin Warsh officieel wordt beëdigd als hoofd van de Amerikaanse centrale bank.

4 uur geleden
Forse verliezen op beurzen New York, olieprijzen flink hoger

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, na de koerswinsten een dag eerder. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de dalers. De olieprijzen gingen juist flink omhoog.

14 uur geleden
Meer platforms boren naar olie in VS door hoge olieprijzen

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten zijn er meer boorplatforms in de Verenigde Staten actief aan het boren naar olie. Volgens de grote Amerikaanse oliedienstverlener Baker Hughes zijn er deze week 415 boorplatforms daarmee bezig. Dat is het hoogste aantal sinds november vorig jaar.

16 uur geleden
Eerste krimp voor economie Rusland sinds 2023

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.

18 uur geleden