
Economen voorzien flinke rentedaling in komende anderhalf jaar
DEN HAAG (ANP) - De rentetarieven van de Europese Centrale Bank (ECB) kunnen komende anderhalf jaar waarschijnlijk flink zakken. Kenners voorspellen tot eind volgend jaar wel zes renteverlagingen. Dat betekent waarschijnlijk dat bijvoorbeeld de hypotheekrente en spaarrente in Nederland eveneens omlaag zullen gaan.
Economen die zijn geraadpleegd door financieel persbureau Bloomberg verwachten dat de ECB de rente sneller gaat verlagen dan eerder gedacht. Ze gaan voorlopig uit van een renteverlaging per kwartaal en denken dat de zogeheten depositorente van de ECB in december volgend jaar al op 2,25 procent zal zitten.
Dat betekent bijna een halvering ten opzichte van het niveau van enkele maanden terug. Eerder voorspelden de kenners nog dat een dergelijk niveau pas in het tweede kwartaal van 2026 zou worden bereikt.
Leenkosten
De ECB begon in juni al met het verlagen van de leenkosten. De centrale bank heeft vanaf midden 2022 in een recordtempo de rente verhoogd om de hoge inflatie te bestrijden. Maar inmiddels is de inflatie alweer een stuk gezakt, waardoor de rentetarieven weer omlaag kunnen.
De laatste tijd lijken de economische vooruitzichten daarnaast te verslechteren. Daarmee is er voor de beleidsmakers bij de ECB een extra reden om de rente snel te verlagen, aldus Bloomberg. Een hogere rente zet namelijk een extra rem op de economie.
Geldverstrekkers
Hypotheekadviseur Van Bruggen Adviesgroep zag onlangs al enkele geldverstrekkers een kleine renteverlaging doorvoeren. "Doordat de rentes op de financiƫle markten licht gedaald zijn, is er in principe ruimte ontstaan voor een verlaging bij de hypotheekrentes", stelde hypotheekexpert Oscar Noorlag.
Maar de invloed van de verlagingen op de gemiddelde hypotheekrente is nog wel beperkt. Noorlag denkt dat de geldverstrekkers elkaar goed in de gaten houden. "Pas als enkele geldverstrekkers serieuze renteverlagingen doorvoeren, zal de rest waarschijnlijk volgen."
Spaarrente
Wanneer de spaarrente gaat dalen is lastig te voorspellen. Financieel directeur Bas Brouwers van Rabobank stelde vorige week dat de spaarrente over het algemeen vertraagd de marktrente volgt. Maar tegelijk benadrukte hij dat het niveau van de spaarrente ook van andere factoren afhangt. Dan gaat het bijvoorbeeld om de concurrentie op de markt.
Banken zullen voor de spaarrente dus eerst ook veel naar elkaar gaan kijken. Mogelijk zijn de grote Nederlandse banken extra huiverig om hun spaarrentes te verlagen. Eerder was er vanuit de politiek kritiek dat ze hun spaarrentes te weinig hadden verhoogd.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - Elon Musk heeft Tesla's hoofd van operaties in Noord-Amerika en Europa ontslagen, te midden van dalende verkoopcijfers in beide regio's en de afnemende populariteit van het elektrische automerk. Dat meldt zakentijdschrift Forbes op basis van ingewijden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Air France-KLM was donderdag een grote winnaar op de Amsterdamse beurs. Beleggers leken opgelucht over het besluit van de kortgedingrechter om de aangekondigde staking van grondpersoneel bij KLM op zaterdag te verbieden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse handelstekort is in mei onverwacht toegenomen door de grootste daling in export sinds het begin van de coronapandemie. Dat is een tegenvaller voor president Donald Trump die het handelstekort van de Verenigde Staten als een groot nadeel ziet en met zijn importheffingen probeert bedrijven te dwingen om meer productie in de VS zelf te doen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag met kleine winsten aan de handel begonnen na nieuwe cijfers over de Amerikaanse economie. Maar de waarde van de dollar liep duidelijk terug na een gerucht dat president Donald Trump overweegt om de opvolger van Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell ruim voor het einde van diens termijn te benoemen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gokbedrijf Optdeck, in Nederland bekend van goksite Unibet, heeft een dubbele waarschuwing gekregen van de Kansspelautoriteit (Ksa). De onderneming is de fout ingegaan met een bus van wielerploeg Unibet Tietema Rockets. Ook ontving de toezichthouder een signaal over een niet geoorloofde bonusfunctie in een gokspel van Unibet.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Hotelboekingssite Booking.com stelt transparant te werken richting reizigers die via het platform boeken, en wijst alle aantijgingen die het tegendeel beweren van de hand. Daarmee reageert het bedrijf op een massaclaim van de Consumentenbond en stichting Consumenten Competition Claims, die Booking.com beschuldigen van kunstmatig hoge hotelprijzen. "Momenteel zijn we de inhoud van deze claim aan het beoordelen en zullen daarop reageren", aldus Booking.com.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het vertrouwen van oud-Jumbo-topman Frits van Eerd in anderen is aangetast door de rechtszaak die het Openbaar Ministerie tegen hem voert. Dat zei hij bij het slot van de behandeling van de strafzaak, waarin hij wordt verdacht van corruptie, witwassen en valsheid in geschrifte. Van Eerd ontkent alle aantijgingen.
6 uur geleden