Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economen verwachten geen flinke prijsstijgingen na handelsdeal

Economen verwachten geen flinke prijsstijgingen na handelsdeal

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse consumenten hoeven naar verwachting niet te vrezen dat Amerikaanse producten, zoals Harley-Davidson-motoren of Levi's-spijkerbroeken, hier opeens flink duurder worden. Door de handelsdeal die de Europese Unie heeft gesloten met de Verenigde Staten lijken Europese tegenmaatregelen er nu niet te komen. Daarmee wordt een direct effect van het handelsconflict voor Nederlandse consumenten afgewend, schatten verschillende economen in.

Brussel houdt de lijst met tegentarieven die was voorbereid achter de hand, maar rekent er niet op die snel te hoeven inzetten nu er een afspraak is. Europese tegenheffingen op Amerikaanse goederen zouden hebben betekend dat bepaalde Amerikaanse producten duurder worden voor consumenten in Europa, zei Rabobank-econoom Lize Nauta.

Dat scenario is met de overeenkomst voorkomen, benadrukte ook ING-econoom Bert Colijn. De EU heeft nu concessies gedaan waarvan de Nederlandse consument profiteert, vat hij samen. In de deal is een algemene importheffing van 15 procent overeengekomen op de meeste goederen uit de EU, met enkele vrijstellingen voor bijvoorbeeld vliegtuigen en chipapparatuur.

Geld gaat rollen

Nederlandse consumenten gaan bovendien mogelijk weer iets meer geld uitgeven, stelde econoom Jan-Paul van de Kerke van ABN AMRO. Door de deal neemt de economische onzekerheid naar verwachting af, wat volgens hem aanleiding kan zijn voor consumenten om minder te sparen en meer uit te geven.

"Veel van wat de deal precies voor consumenten gaat betekenen is nog onduidelijk", voegde Van de Kerke toe. Hij wijst er bijvoorbeeld op dat de Europese markt volgens de deal meer moet worden opengesteld voor Amerikaanse goederen, maar het is niet duidelijk hoe dat zou moeten.

Lagere export

De algemene handelsvoorwaarden met de Verenigde Staten worden door de handelsdeal ongunstiger voor Europa, benadrukte Nauta. "Dat kost de Nederlandse economie wel iets, omdat we minder kunnen exporteren. Onze producten worden duurder voor Amerikanen en waar het mogelijk is, gaan zij op zoek naar alternatieven", vertelde de Rabobank-econoom. Daarmee verslechtert de situatie wel ten opzichte van het moment voordat de Amerikaanse president Donald Trump de importheffingen begin april aankondigde.

Meer uit Financieel

China start onderzoeken naar chipsector VS, vlak voor overleg

BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China heeft twee onderzoeken ingesteld naar de Amerikaanse chipsector. Het ministerie van Handel maakte dat bekend voorafgaand aan geplande handelsbesprekingen tussen beide landen.

9 uur geleden
Franse minister wijt verlaging kredietwaardigheid aan 'wanbeleid'

PARIJS (ANP/AFP) - De verlaging van de kredietwaardigheid van Frankrijk vrijdag door ratingbureau Fitch is te wijten aan "decennia van financieel wanbeleid". Dit heeft de Franse demissionaire minister van Binnenlandse Zaken Bruno Retailleau zaterdag gemeld op X.

12 uur geleden
Beschuldigingen or Prijsvrij/D-reizen vals, stelt Duitse eigenaar

KEULEN (ANP) - Het Duitse winkel- en vakantieconcern REWE stelt dat de beschuldigingen van de ondernemingsraad van Prijsvrij/D-Reizen deze week over tegenwerking "onjuiste beweringen" zijn. De or schreef dat Prijsvrij/D-Reizen soms wordt tegengewerkt door personeel van andere onderdelen van REWE, bijvoorbeeld touroperators in Duitsland. Ze vroegen de raad van commissarissen van REWE om steun voor de Nederlandse reisaanbieder en willen dat concurrent Apollo Reizen onmiddellijk stopt.

12 uur geleden
Farmaceut AstraZeneca schort uitbreiding onderzoekslocatie VK op

CAMBRIDGE (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Britse farmacieconcern AstraZeneca heeft plannen voor de uitbreiding van zijn onderzoekslocatie in Cambridge van 200 miljoen pond (zo'n 231 miljoen euro) opgeschort. Het besluit is een tegenslag voor het Verenigd Koninkrijk. De regering van premier Keir Starmer wil de kwakkelende Britse economie juist weer op gang helpen.

13 uur geleden
Regering VS wil goedkeuring windpark bij Maryland laten intrekken

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering wil de goedkeuring voor een windmolenpark voor de kust van de staat Maryland laten intrekken. De regering heeft een federale rechter gevraagd een vergunning voor het project ter waarde van 6 miljard dollar (ongeveer 5,1 miljard euro) te vernietigen.

14 uur geleden
Fed-bestuurder Cook gaf huis op als vakantieadres, meldt Reuters

WASHINGTON (ANP/RTR) - De van hypotheekfraude beschuldigde bestuurder van de Amerikaanse centrale bank Lisa Cook heeft bij het aanvragen van een hypotheek voor haar huis in de Amerikaanse stad Atlanta aangegeven dat het pand haar "vakantiewoning" is. Dit blijkt volgens Reuters uit een document dat het persbureau heeft ingezien.

15 uur geleden
Ondernemersorganisaties: vertrouwen bedrijfsleven in politiek weg

DEN HAAG (ANP) - Veel Nederlandse ondernemers hebben geen vertrouwen meer in de politiek, melden VNO-NCW en MKB-Nederland na een peiling onder ruim 4000 leden voorafgaand aan Prinsjesdag. Bijna negen op de tien ondernemers zijn ontevreden over de stabiliteit en betrouwbaarheid van Den Haag. De politieke chaos is volgens de ondernemersverenigingen "funest" voor het investeringsklimaat.

17 uur geleden