Economen schrikken niet van hogere inflatie, gaat niet naar piek
DEN HAAG (ANP) - Economen van ABN AMRO en RaboResearch zijn niet geschrokken van de gestegen inflatie in januari en denken niet dat de prijzen weer net zo snel gaan stijgen als tijdens de piek zo'n anderhalf jaar geleden. Eerder donderdag meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een eerste schatting dat de Nederlandse inflatie is toegenomen tot 3,2 procent, van 1,2 procent in december. Economen Jan-Paul van de Kerke en Hugo Erken denken dat de prijsstijgingen komende tijd weer lager uitvallen.
Volgens de economen was het te verwachten dat de inflatie hoger zou zijn dan in december. Dit heeft te maken met de ontwikkeling van de energieprijzen op jaarbasis. In januari werd energie op jaarbasis namelijk veel minder goedkoop dan in december het geval was, omdat op 1 januari 2023 het prijsplafond inging.
Van de Kerke en Erken verwachten dat de inflatie dit jaar gemiddeld op 2,6 procent uitkomt. Dat is volgens Van de Kerke vooral te danken aan een daling van de goederenprijzen, maar ook van voedingsprijzen. "Vanuit de ketens zien we dat prijsstijgingen afnemen, omdat de grondstofprijzen wat zijn gedaald. Ook is de vraag in de economie wat weggevallen en bedrijven kunnen daardoor minder prijsstijgingen doorvoeren", verklaart de ABN AMRO-econoom. Consumenten merken volgens hem dat de prijzen voor boodschappen minder hard stijgen dan voorheen.
Prijsstijging voedsel
Erken van RaboResearch voorspelt dat de prijzen van voedsel deze maand minder hard stijgen dan in januari. Halverwege dit jaar nemen de prijsstijgingen volgens hem af richting de 0,4 procent. Hij wijst erop dat bijvoorbeeld melk al goedkoper is geworden, maar frisdranken juist duurder.
Wel kan de inflatie dit jaar hoger uitvallen dan verwacht als de onrust in het Midden-Oosten toeneemt, zegt Erken. Zo hebben aanvallen van Houthi's in Jemen op vrachtschepen in de Rode Zee al gezorgd voor hogere olieprijzen. "Als het verder escaleert reageren ook de gasprijzen", waarschuwt hij. Die reactie is volgens hem nu niet te zien, omdat er weinig vraag is naar gas en de voorraden vol zijn.
Inflatiecijfer EU
Het Europese statistiekbureau Eurostat meldde eerder donderdag dat de inflatie in de eurozone licht is afgenomen, van 2,9 procent in december naar 2,8 procent in januari. Het is echter nog te vroeg om te juichen, meldt ING-econoom Peter Vanden Houte. Energie remt de prijsstijgingen, maar dat effect neemt volgens hem af en verdwijnt volgend kwartaal.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.
4 uur geledenDEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Bij verzekeraars komen de eerste schademeldingen na de jaarwisseling binnen. Het gaat onder andere om brandschade aan auto's, woningen, schuren en schuttingen.
5 uur geledenROME (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben de voorgestelde importheffingen op Italiaanse pasta sterk verlaagd, meldt het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie is dat een teken dat de Amerikaanse regering "de wil van onze bedrijven om samen te werken" erkent.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".
8 uur geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.
9 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.
10 uur geleden