Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economen schrikken niet van hogere inflatie, gaat niet naar piek

Economen schrikken niet van hogere inflatie, gaat niet naar piek

DEN HAAG (ANP) - Economen van ABN AMRO en RaboResearch zijn niet geschrokken van de gestegen inflatie in januari en denken niet dat de prijzen weer net zo snel gaan stijgen als tijdens de piek zo'n anderhalf jaar geleden. Eerder donderdag meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een eerste schatting dat de Nederlandse inflatie is toegenomen tot 3,2 procent, van 1,2 procent in december. Economen Jan-Paul van de Kerke en Hugo Erken denken dat de prijsstijgingen komende tijd weer lager uitvallen.

Volgens de economen was het te verwachten dat de inflatie hoger zou zijn dan in december. Dit heeft te maken met de ontwikkeling van de energieprijzen op jaarbasis. In januari werd energie op jaarbasis namelijk veel minder goedkoop dan in december het geval was, omdat op 1 januari 2023 het prijsplafond inging.

Van de Kerke en Erken verwachten dat de inflatie dit jaar gemiddeld op 2,6 procent uitkomt. Dat is volgens Van de Kerke vooral te danken aan een daling van de goederenprijzen, maar ook van voedingsprijzen. "Vanuit de ketens zien we dat prijsstijgingen afnemen, omdat de grondstofprijzen wat zijn gedaald. Ook is de vraag in de economie wat weggevallen en bedrijven kunnen daardoor minder prijsstijgingen doorvoeren", verklaart de ABN AMRO-econoom. Consumenten merken volgens hem dat de prijzen voor boodschappen minder hard stijgen dan voorheen.

Prijsstijging voedsel

Erken van RaboResearch voorspelt dat de prijzen van voedsel deze maand minder hard stijgen dan in januari. Halverwege dit jaar nemen de prijsstijgingen volgens hem af richting de 0,4 procent. Hij wijst erop dat bijvoorbeeld melk al goedkoper is geworden, maar frisdranken juist duurder.

Wel kan de inflatie dit jaar hoger uitvallen dan verwacht als de onrust in het Midden-Oosten toeneemt, zegt Erken. Zo hebben aanvallen van Houthi's in Jemen op vrachtschepen in de Rode Zee al gezorgd voor hogere olieprijzen. "Als het verder escaleert reageren ook de gasprijzen", waarschuwt hij. Die reactie is volgens hem nu niet te zien, omdat er weinig vraag is naar gas en de voorraden vol zijn.

Inflatiecijfer EU

Het Europese statistiekbureau Eurostat meldde eerder donderdag dat de inflatie in de eurozone licht is afgenomen, van 2,9 procent in december naar 2,8 procent in januari. Het is echter nog te vroeg om te juichen, meldt ING-econoom Peter Vanden Houte. Energie remt de prijsstijgingen, maar dat effect neemt volgens hem af en verdwijnt volgend kwartaal.

Meer uit Financieel

Israëlische economie krimpt flink door oorlog Midden-Oosten

JERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische economie is in het eerste kwartaal van dit jaar aanzienlijk gekrompen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat volgt uit zondag gepubliceerde cijfers van het Israëlische statistiekbureau.

4 uur geleden
Swatch houdt shops met nieuwe, gewilde horloges voorlopig dicht

ROTTERDAM (ANP) - De Swatch-winkels die in Nederland de nieuwe Royal Pop-horloges zouden verkopen, blijven zondag en waarschijnlijk ook maandag nog gesloten. Dat heeft een medewerker van de Swatch-shop in Rotterdam laten weten. Zaterdag bleven drie Swatch-winkels in Nederland noodgedwongen dicht door een overweldigende toestroom van belangstellenden voor de horloges die zijn uitgebracht met het peperdure luxemerk Audemars Piguet. De politie moest eraan te pas komen om mensen weg te sturen.

5 uur geleden
Schade spoorblokkades haven al vele miljoenen, zeggen bedrijven

ROTTERDAM (ANP) - De spoorblokkades door activisten in het Rotterdamse havengebied zorgen voor vele miljoenen euro's schade. Dat zeggen bedrijven uit de haven, die de al negen dagen aanhoudende acties "inmiddels spuugzat" zijn. Ze willen dat de landelijke politiek ingrijpt.

6 uur geleden
Swatch roept klanten op: kom niet massaal naar winkels

BIEL (ANP) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch roept klanten via sociale media op niet in grote drommen naar zijn winkels te komen om zijn nieuwe horloge, dat is uitgebracht met het peperdure luxemerk Audemars Piguet. Zaterdag moesten meerdere Swatch-winkels verspreid over de wereld noodgedwongen worden gesloten door een overweldigende toestroom van belangstellenden. Volgens het bedrijf is al die haast nergens voor nodig, want de bewuste collectie blijft nog maanden beschikbaar.

8 uur geleden
Enkele olietankers varen ondanks blokkade door Straat van Hormuz

NEW YORK (ANP) - Ondanks de blokkade van de Straat van Hormuz varen er af en toe wel olietankers door de zeestraat. Zo heeft persbureau Bloomberg uit scheepvaartgegevens ontdekt dat een tanker met Iraakse olie erin is geslaagd door de straat te gaan en richting India te varen.

9 uur geleden
Maleisië komt met korting op vliegtickets vanwege brandstofcrisis

KUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Maleisië heeft maatregelen genomen om zijn luchtvaartsector te helpen, nu luchtvaartmaatschappijen worstelen met fors gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. De regering van het Aziatische land heeft onder meer 5 miljoen ringgit, zo'n 1,1 miljoen euro, uitgetrokken voor kortingen op vliegtickets.

10 uur geleden
VS laten ontheffing van Russische oliesancties verlopen

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een ontheffing van Russische oliesancties laten verlopen. De regering-Trump maakte het eerder mogelijk voor landen als India om tijdelijk gesanctioneerde Russische olie die al op tankers op zee is te kopen. Die stap was bedoeld om de impact van de flink gestegen olieprijzen door de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz te verlichten.

11 uur geleden