Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economen ING voorzien langdurige coalitieonderhandelingen

Economen ING voorzien langdurige coalitieonderhandelingen

AMSTERDAM (ANP) - Deskundigen van ING voorzien langdurige coalitieonderhandelingen nu de voorlopige uitslagen van de Tweede Kamerverkiezingen bekend zijn. "De uitslag laat het Nederlandse parlement sterk gefragmenteerd achter, met het laagste aantal zetels voor de grootste partij sinds de Tweede Wereldoorlog", reageren economen Bert Colijn, Marcel Klok en Marieke Blom.

Volgens hen weerspiegelt de uitslag een bredere Europese trend en onderstreept dit de noodzaak van compromissen. "Dat maakt de coalitievorming waarschijnlijk opnieuw een complex en langdurig proces. De laatste twee formatieperiodes duurden meer dan tweehonderd dagen, en we denken dat het opnieuw maanden kan duren voordat er een nieuwe regering is gevormd."

Dat laatste lijkt niet meteen een probleem, zeggen de kenners. De Nederlandse economie blijft naar hun mening goed presteren. Maar sommige dossiers, zoals het overvolle stroomnet en de stikstofproblemen, drukken wel steeds zwaarder op het potentiële groeivermogen. "Het grootste risico is nu dat langdurige coalitieonderhandelingen en beleidsbesluiteloosheid broodnodige hervormingen en investeringen kunnen vertragen."

Groeiversnelling van economie

Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde donderdag juist een groeiversnelling van de economie. Volgens ING deed Nederland het met 0,4 procent groei in het derde kwartaal beter dan voorzien.

ING-topman Steven van Rijswijk ging bij de presentatie van de kwartaalcijfers van ING ook in op de verkiezingen. Hij zei dat de bank en de samenleving als geheel gebaat zijn bij politieke stabiliteit. Daarom hoopt hij dat er snel een nieuw kabinet komt. Ook vindt hij het belangrijk dat het nieuwe kabinet inzet op Europese samenwerking en verdere eenwording van de gemeenschappelijke Europese markt.

Meer uit Politiek

Eerdmans en Stoffer sceptisch na positieve geluiden PRO en Volt

DEN HAAG (ANP) - Joost Eerdmans (JA21) en Chris Stoffer (SGP) vragen zich af of zij tevreden kunnen zijn met het nieuwe begrotingsvoorstel van het kabinet, nadat PRO, Volt en ChristenUnie lieten blijken positief te zijn. "Als ze alleen links bedienen en rechts niet, heb je een heel ander schaakbord", zei Eerdmans voorafgaand aan een gesprek met premier Rob Jetten en financiënminister Eelco Heinen.

12 uur geleden
Klaver: bereidheid bezuinigingen sociale zekerheid te schrappen

DEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver zag "voor het eerst bereidheid" bij het kabinet om de geplande bezuinigingen op de sociale zekerheid te schrappen. De verschillen op vermogensbelasting en het belastingplan zijn volgens Klaver "nog groot".

13 uur geleden
PRO en Volt samen naar gesprek met Jetten: stabiele meerderheid

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver (PRO) en Laurens Dassen (Volt) denken dat ze samen een brede en stabiele meerderheid kunnen leveren om de begroting aan een meerderheid te helpen. "Wij willen graag een akkoord met het kabinet sluiten", zei Klaver voor een gesprek met premier Rob Jetten en minister Eelco Heinen van Financiën.

15 uur geleden
Bikker: kabinet heeft goed geluisterd, maar nog niets op papier

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft goed geluisterd naar de oppositie, zei ChristenUnie-leider Mirjam Bikker na een gesprek met premier Rob Jetten en minister Eelco Heinen van Financiën. Jetten zei vrijdag dat er een nieuw begrotingsvoorstel ligt, maar volgens Bikker staat er nog niets op papier.

15 uur geleden
Jetten en Heinen spreken met ChristenUnie over begroting

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten en minister van Financiën Eelco Heinen spreken zaterdagochtend met ChristenUnie-leider Mirjam Bikker en Kamerlid Pieter Grinwis. Ze laten de partij de nieuwe begrotingsplannen zien waar Jetten vrijdag over sprak tijdens zijn persconferentie.

17 uur geleden
PRO en Volt trekken samen op in onderhandelingen met kabinet

DEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) en Volt trekken de komende tijd samen op in de onderhandelingen met het kabinet over de begroting voor 2027. Dat laten beide partijen vrijdagavond weten. Als het minderheidskabinet kan rekenen op de steun van deze twee partijen, is er een meerderheid in zowel de Tweede als Eerste Kamer.

1 dag geleden
Kabinet wil 20 extra Regenboogsteden voor veiligheid lhbti'ers

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet nodigt twintig steden uit om ook Regenboogstad te worden. Dat kondigde staatssecretaris Judith Tielen (Emancipatie, VVD) vrijdag aan. Momenteel zijn er 56 steden die zich in samenwerking met het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap inzetten voor lhbti-personen.

1 dag geleden