Economen ING: groei economie bescheiden, koopkracht wel vooruit
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie stagneert dit jaar en laat de komende jaren waarschijnlijk maar bescheiden groei zien, voorspellen economen van ING in een nieuw rapport. Voor de consument zien de vooruitzichten er volgens hen wel weer wat gunstiger uit: aan de hoge inflatie zal geleidelijk een einde komen en de koopkracht lijkt "substantieel" te verbeteren.
Eerder dit jaar belandde de economie al in een recessie. Daarvan is namelijk sprake bij twee opeenvolgende kwartalen van economische krimp. De kenners bij de bank denken dat er in het slotkwartaal wel sprake zal zijn van enige groei. Dat baseren ze onder meer op cijfers van de pinbetalingen en geldopnames bij ING. Die lieten in oktober alweer een flinke stijging zien.
Maar over heel 2023 bezien rekenen de kenners op slechts 0,2 procent groei, beduidend minder dan de plus van 4,3 procent van vorig jaar. Volgend jaar zou de economie dan met 0,7 procent moeten groeien en in 2025 met 1,6 procent. Met deze voorspellingen zijn de deskundigen bij ING iets optimistischer dan economen van ABN AMRO, die eerder deze week 0,6 procent groei voor volgend jaar raamde en 1,1 procent voor 2025.
Krimp in investeringen
De prognoses van beide banken wijzen echter niet op uitbundige economische groei. "Dat komt voornamelijk door de verwachte krimp in de investeringen, veroorzaakt door de verzwakte wereldconjunctuur en gestegen financieringskosten."
Volgens ING gaat de inflatie in 2024 wel richting de 2 procent. Daarmee zou de prijsstijging volgend jaar halveren ten opzichte van het gemiddelde niveau van dit jaar. In combinatie met de hogere loonstijgingen zal dit de koopkracht aanjagen. Op Prinsjesdag had het demissionaire kabinet ook al diverse nieuwe maatregelen aangekondigd gericht op het vergroten van de koopkracht van met name lage- en middeninkomens. Daardoor houden huishoudens volgend jaar waarschijnlijk weer wat meer geld over om te besteden.
De laatste maanden meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) overigens al inflatiecijfers die ver onder de 2 procent liggen. Er was zelfs even sprake van negatieve inflatie. Maar volgens ING geven die cijfers een vertekend beeld omdat ze erg worden beïnvloed door de extreem hoge variabele energietarieven van september en oktober vorig jaar. Bijvoorbeeld de prijzen van boodschappen in de supermarkt gaan volgens de laatste CBS-cijfers nog steeds behoorlijk omhoog.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Een grotere bevoegdheid voor tijdelijk toezichthouders Ton Heerts en Lodewijk Asscher is essentieel om de impasse binnen vakbond FNV te doorbreken. Dat hebben de twee vrijdag betoogd bij de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam.
55 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Chinese eigenaar van Nexperia heeft de Nederlandse tak van de chipmaker vrijdag beschuldigd van samenzwering om een niet-Chinese toeleveringsketen op te zetten. Ook beweerde eigenaar Wingtech dat Nexperia Nederland het moederbedrijf permanent van zijn controle wil ontdoen.
55 minuten geledenZWOLLE (ANP) - Ook Vitens verhoogt volgend jaar de prijs van zijn drinkwater. Voor klanten van het drinkwaterbedrijf gaat de rekening over een heel jaar gemiddeld met zo'n 9 euro omhoog. Andere waterbedrijven hadden al bekendgemaakt de prijs te verhogen, omdat ze het extra geld nodig hebben voor investeringen die het gevolg zijn van toegenomen gebruik, klimaatverandering en vervuiling.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een belangrijke adviseur van de Hoge Raad denkt niet dat Nederlanders die grote sommen verloren aan illegale onlinecasino's hun geld terug kunnen krijgen. De conclusie van de advocaat-generaal is waarschijnlijk een grote domper voor de duizenden Nederlanders die via claimzaken hun verliezen terug willen vorderen bij goksites. De hoogste rechter volgt vaak het advies van de advocaat-generaal.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Duitsland gaat er bij de Europese Unie op aandringen het verbod op productie van auto's met verbrandingsmotoren te herzien. Duitse bondskanselier Friedrich Merz zal hierover een brief schrijven aan de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft aangegeven dat Apple Ads en Apple Maps waarschijnlijk aan de criteria voldoen om als zogenoemde poortwachters te worden beschouwd. Als dat het geval is, legt Brussel de onderdelen van het Amerikaanse techbedrijf strengere regels op binnen de Wet digitale markten (DMA).
3 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De handel in futures en opties op de Chicago Mercantile Exchange (CME) is vrijdag stilgelegd vanwege een technisch probleem in de datacenters. Dat bevestigde een woordvoerder van CME Group. Het Amerikaanse bedrijf exploiteert de grootste derivatenbeurs ter wereld.
3 uur geleden