Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Economen: importheffingen Trump kunnen Nederlandse economie raken

Economen: importheffingen Trump kunnen Nederlandse economie raken

UTRECHT (ANP/RTR) - Door Donald Trump voorgenomen importheffingen kunnen een grote impact hebben op de Europese en de Nederlandse economie als de Republikein later dit jaar de Amerikaanse presidentsverkiezingen wint. Daarvoor waarschuwen economen van Rabobank in een rapport.

"In eerste instantie zal de Nederlandse export geraakt worden, omdat Nederlandse producten duurder worden voor de Amerikanen", schrijven de kenners. "Maar de tarieven kunnen ook de Nederlandse import raken. Op het moment dat de Verenigde Staten hogere importtarieven heffen over Europese producten zal de Europese Unie daarop hoogstwaarschijnlijk reageren door ook hogere tarieven op Amerikaanse producten te heffen. Hierdoor ontstaat een handelsoorlog."

Trump heeft volgens de economen een goede kans om de verkiezingen te winnen. "Hij kondigde aan dat hij de handelsbalans voor de VS wil verbeteren en de industrie wil terugbrengen binnen de eigen landsgrenzen. Om dat voor elkaar te krijgen, wil hij hoge handelstarieven invoeren voor goederen uit China, maar ook voor goederen uit Europa."

Duurdere producten

Volgens Rabobank krijgt Nederland door een handelsoorlog mogelijk te maken met duurdere producten uit de VS. Toen Trump eerder president was, nam de EU ook tegenmaatregelen als reactie op de hogere heffingen van Washington.

"Onder meer Europees staal en aluminium kregen destijds te maken met de hogere importtarieven in de VS. Europa koos toen op zijn beurt voor hogere tarieven op een breed scala aan vooral iconische Amerikaanse producten, zoals Harley-Davidson-motoren, bourbon en spijkerbroeken."

Economisch beleid Harris

Rabobank heeft ook gekeken welke Amerikaanse importen voor Nederland erg belangrijk zijn. Dan gaat het bijvoorbeeld om fenol, dat onder andere wordt gebruikt in de productie van plastic of sommige soorten medicijnen, zoals aspirine. Ook leveren de VS bepaalde olieproducten en bepaalde metalen die bijvoorbeeld worden gebruikt voor de productie van brandstofcellen. Nederland haalt ook grondstoffen en machines voor chips daarvandaan.

De Democratische presidentskandidaat Kamala Harris gaat naar verwachting vrijdag op een campagnebijeenkomst dieper in op haar economische plannen. Mensen van haar campagneteam hebben al laten weten dat ze zich vooral wil richten op het tegengaan van "woekerprijzen" zodat de gewone Amerikaan niet fors meer kwijt is aan onder meer boodschappen en gezondheidszorg. Ze zou inhoudelijk niet veel afwijken van Biden, al zou ze wel nadruk willen leggen op zaken die voor haar het belangrijkst zijn.

Meer uit Financieel

Veel ondernemers hebben last van handelsbeleid Trump, meldt RVO

DEN HAAG (ANP) - De helft van de ondernemers in Nederland die met het buitenland handelen, heeft last van het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump. Ondernemers ervaren zijn handelsbeleid als hun grootste geopolitieke uitdaging. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) in zijn jaarlijkse onderzoek over internationale handel.

2 uur geleden
Trump wil olie uit strategische voorraad vrijgeven

CINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangegeven dat hij olie wil vrijgeven uit de strategische reserve die de Verenigde Staten aanhouden. Hij zei te verwachten dat dit de brandstofprijzen omlaag brengt.

3 uur geleden
Olieprijs blijft stijgen, overwegend verliezen op Wall Street

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend met verliezen gesloten. De Iran-oorlog en de gevolgen voor de wereldwijde energiemarkten maakten beleggers nerveus. Het Internationaal Energieagentschap kondigde een vrijgave van een recordhoeveelheid aan olie uit noodreserves aan om de prijzen te drukken, maar dat leidde nog niet tot lagere prijzen voor de grondstof.

4 uur geleden
Overlast door staking op Brussels Airport groter dan verwacht

BRUSSEL (ANP) - De overlast door een staking op Brussels Airport is donderdag groter dan voorspeld. Vorige week werd bekend dat alle vertrekkende passagiersvluchten worden geschrapt. Daar komt meer dan de helft van alle aankomende vluchten bovenop, laat de luchthaven weten aan persbureau Belga.

5 uur geleden
Helft vluchten Lufthansa gaat door tijdens tweedaagse staking

FRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa zegt donderdag en vrijdag meer dan de helft van alle geplande vluchten door te laten gaan, ondanks de tweedaagse staking van piloten. Andere maatschappijen van het moederbedrijf van Lufthansa en partnermaatschappijen nemen een deel van de vluchten op zich.

5 uur geleden
Bedrijven sluiten kantoren in Dubai om dreiging Iran

DEN HAAG (ANP) - Een aantal bedrijven sluit kantoren in Dubai of evacueert personeel, meldt persbureau AFP op basis van ingewijden. Onder andere de Amerikaanse bank Citi en consultancykantoren Deloitte en PwC ondernemen actie.

7 uur geleden
International SOS evacueerde 1000 werknemers uit Midden-Oosten

LONDEN (ANP) - International SOS, een organisatie die bedrijven helpt personeel in veiligheid te brengen, heeft sinds het uitbreken van de Iranoorlog meer dan duizend mensen geëvacueerd uit het Midden-Oosten. Dat gebeurde zowel over land als door de lucht. De organisatie verwacht dat meer evacuaties volgen.

8 uur geleden