Economen: importheffingen Trump kunnen Nederlandse economie raken
UTRECHT (ANP/RTR) - Door Donald Trump voorgenomen importheffingen kunnen een grote impact hebben op de Europese en de Nederlandse economie als de Republikein later dit jaar de Amerikaanse presidentsverkiezingen wint. Daarvoor waarschuwen economen van Rabobank in een rapport.
"In eerste instantie zal de Nederlandse export geraakt worden, omdat Nederlandse producten duurder worden voor de Amerikanen", schrijven de kenners. "Maar de tarieven kunnen ook de Nederlandse import raken. Op het moment dat de Verenigde Staten hogere importtarieven heffen over Europese producten zal de Europese Unie daarop hoogstwaarschijnlijk reageren door ook hogere tarieven op Amerikaanse producten te heffen. Hierdoor ontstaat een handelsoorlog."
Trump heeft volgens de economen een goede kans om de verkiezingen te winnen. "Hij kondigde aan dat hij de handelsbalans voor de VS wil verbeteren en de industrie wil terugbrengen binnen de eigen landsgrenzen. Om dat voor elkaar te krijgen, wil hij hoge handelstarieven invoeren voor goederen uit China, maar ook voor goederen uit Europa."
Duurdere producten
Volgens Rabobank krijgt Nederland door een handelsoorlog mogelijk te maken met duurdere producten uit de VS. Toen Trump eerder president was, nam de EU ook tegenmaatregelen als reactie op de hogere heffingen van Washington.
"Onder meer Europees staal en aluminium kregen destijds te maken met de hogere importtarieven in de VS. Europa koos toen op zijn beurt voor hogere tarieven op een breed scala aan vooral iconische Amerikaanse producten, zoals Harley-Davidson-motoren, bourbon en spijkerbroeken."
Economisch beleid Harris
Rabobank heeft ook gekeken welke Amerikaanse importen voor Nederland erg belangrijk zijn. Dan gaat het bijvoorbeeld om fenol, dat onder andere wordt gebruikt in de productie van plastic of sommige soorten medicijnen, zoals aspirine. Ook leveren de VS bepaalde olieproducten en bepaalde metalen die bijvoorbeeld worden gebruikt voor de productie van brandstofcellen. Nederland haalt ook grondstoffen en machines voor chips daarvandaan.
De Democratische presidentskandidaat Kamala Harris gaat naar verwachting vrijdag op een campagnebijeenkomst dieper in op haar economische plannen. Mensen van haar campagneteam hebben al laten weten dat ze zich vooral wil richten op het tegengaan van "woekerprijzen" zodat de gewone Amerikaan niet fors meer kwijt is aan onder meer boodschappen en gezondheidszorg. Ze zou inhoudelijk niet veel afwijken van Biden, al zou ze wel nadruk willen leggen op zaken die voor haar het belangrijkst zijn.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/BELGA) - De maximumprijs van benzine in België stijgt woensdag tot boven de 2 euro per liter, maakte de regering bekend. Het is voor het eerst sinds juli 2022 dat die grens wordt overschreden.
6 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Meer passagiers vlogen in april via Schiphol ten opzichte van een jaar eerder ondanks dat het aantal vliegtuigpassagiers van en naar het Midden-Oosten via de luchthaven afgelopen maand is ingezakt. Luchtvaartmaatschappijen vliegen door de Iranoorlog niet van en naar verschillende bestemmingen in de Golfregio.
10 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De gewilde nieuwe Royal Pop-horloges die vanaf afgelopen weekend moesten worden verkocht in drie Nederlandse winkels van Swatch, zijn uit veiligheidsoverwegingen teruggestuurd naar het hoofdkantoor. Dat heeft Swatch gemeld aan het winkelpersoneel, zegt een medewerker dinsdag in de winkel in Utrecht tegen een verslaggever van het ANP.
49 minuten geledenRIJSWIJK (ANP) - Nederlandse Loterij heeft vorig jaar een miljoenenverlies geleden, tegenover ruim 30 miljoen euro winst een jaar eerder. De kansspelorganisatie, bekend van onder meer de Staatsloterij, Lotto en TOTO, zegt dat een verhoging van de kansspelbelasting de belangrijkste reden is voor het nettoverlies. Ook strengere speellimieten voor onlinekansspelen, het tabaksverbod en het verbod op sportsponsoring voor onlinekansspelen hadden een negatieve invloed op de resultaten.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De aandelenbeurs van Iran is dinsdag heropend. Dat melden staatsmedia van het land. De handel lag de afgelopen 80 dagen stil, nadat de Verenigde Staten en Israël op 28 februari met aanvallen begonnen op Iran.
1 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Zeecruiseschepen met vertrek uit Duitse havens hebben vorig jaar een recordaantal passagiers aan boord verwelkomd. Volgens het Duitse federale statistiekbureau Destatis stapten in totaal 1,51 miljoen mensen in Duitse havens aan de Noordzee en Oostzee aan boord voor cruises. Dat is een toename van 4 procent vergeleken met een jaar eerder.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - FNV opent een meldpunt voor de duizenden beveiligers op Schiphol die sinds maandag zijn overgegaan naar een andere werkgever door de nieuwe aanbesteding van de beveiliging. "Via het meldpunt wil de vakbond ervaringen, signalen en problemen verzamelen over hoe de overgang in de praktijk verloopt", maakte de bond bekend.
1 uur geleden