Economen: importheffingen Trump kunnen Nederlandse economie raken
UTRECHT (ANP/RTR) - Door Donald Trump voorgenomen importheffingen kunnen een grote impact hebben op de Europese en de Nederlandse economie als de Republikein later dit jaar de Amerikaanse presidentsverkiezingen wint. Daarvoor waarschuwen economen van Rabobank in een rapport.
"In eerste instantie zal de Nederlandse export geraakt worden, omdat Nederlandse producten duurder worden voor de Amerikanen", schrijven de kenners. "Maar de tarieven kunnen ook de Nederlandse import raken. Op het moment dat de Verenigde Staten hogere importtarieven heffen over Europese producten zal de Europese Unie daarop hoogstwaarschijnlijk reageren door ook hogere tarieven op Amerikaanse producten te heffen. Hierdoor ontstaat een handelsoorlog."
Trump heeft volgens de economen een goede kans om de verkiezingen te winnen. "Hij kondigde aan dat hij de handelsbalans voor de VS wil verbeteren en de industrie wil terugbrengen binnen de eigen landsgrenzen. Om dat voor elkaar te krijgen, wil hij hoge handelstarieven invoeren voor goederen uit China, maar ook voor goederen uit Europa."
Duurdere producten
Volgens Rabobank krijgt Nederland door een handelsoorlog mogelijk te maken met duurdere producten uit de VS. Toen Trump eerder president was, nam de EU ook tegenmaatregelen als reactie op de hogere heffingen van Washington.
"Onder meer Europees staal en aluminium kregen destijds te maken met de hogere importtarieven in de VS. Europa koos toen op zijn beurt voor hogere tarieven op een breed scala aan vooral iconische Amerikaanse producten, zoals Harley-Davidson-motoren, bourbon en spijkerbroeken."
Economisch beleid Harris
Rabobank heeft ook gekeken welke Amerikaanse importen voor Nederland erg belangrijk zijn. Dan gaat het bijvoorbeeld om fenol, dat onder andere wordt gebruikt in de productie van plastic of sommige soorten medicijnen, zoals aspirine. Ook leveren de VS bepaalde olieproducten en bepaalde metalen die bijvoorbeeld worden gebruikt voor de productie van brandstofcellen. Nederland haalt ook grondstoffen en machines voor chips daarvandaan.
De Democratische presidentskandidaat Kamala Harris gaat naar verwachting vrijdag op een campagnebijeenkomst dieper in op haar economische plannen. Mensen van haar campagneteam hebben al laten weten dat ze zich vooral wil richten op het tegengaan van "woekerprijzen" zodat de gewone Amerikaan niet fors meer kwijt is aan onder meer boodschappen en gezondheidszorg. Ze zou inhoudelijk niet veel afwijken van Biden, al zou ze wel nadruk willen leggen op zaken die voor haar het belangrijkst zijn.
Meer uit Financieel
AMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft moeite met het omboeken van reizigers die zijn getroffen door de beslissing om voorlopig het luchtruim boven een aantal landen in het Midden-Oosten te mijden. Andere maatschappijen schrappen namelijk ook vluchten naar dat gebied. Daarom biedt KLM deze passagiers nog geen vervangende reis aan op zaterdag of zondag. "Zodra het kan, worden de passagiers omgeboekt", meldt het bedrijf op de eigen website.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - De investeringsdrift in bepaalde delen van de AI-technologiesector heeft kenmerken van een zeepbel, zegt Google-onderzoeker Demis Hassabis tegen Financial Times. De chef van Googles onderzoeksafdeling naar kunstmatige intelligentie DeepMind verwacht dat zijn eigen werkgever daar weinig last van krijgt.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Voedingsmiddelenconcern Danone heeft zijn terugroepactie van babyvoeding uitgebreid. Eerder werd bekend dat het Franse bedrijf in Singapore partijen babyvoeding terughaalde. Nu doet het bedrijf achter merken als Nutrilon en Nutricia dat ook in Frankrijk en een aantal andere landen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn vrijdag behoorlijk gestegen door het oplopen van de spanningen rond Iran. De aandelenmarkten op Wall Street sloten de handelssessie evenwel af op een relatief rustige noot, na een turbulente week waarbij beleggers vooral reageerden op de dreiging van gewapend conflict over Groenland.
14 uur geledenPRAAG (ANP/BLOOMBERG) - De Tsjechische miljardair Michal Strnad heeft vrijdag miljarden verdiend bij de Amsterdamse beursgang van zijn defensieconcern Czechoslovak Group (CSG). Volgens de Bloomberg Billionaires Index is hij door de enorme koerssprong nu goed voor een vermogen van 36,9 miljard dollar.
15 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM mijdt voorlopig meerdere luchtruimen in het Midden-Oosten. Zo wordt niet meer over Iran, Irak en Israƫl gevlogen en niet over diverse Golfstaten. Dat betekent ook dat er tot nader order niet meer wordt gevlogen naar de bestemmingen Dubai, Riyadh, Dammam en Tel Aviv.
16 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zetten zich schrap voor een grote winterstorm, die in het weekend over het land zal razen. Er wordt onder meer grote hinder verwacht voor de luchtvaart. De gouverneurs van Texas en New York hebben zelfs een noodtoestand uitgeroepen.
16 uur geleden